Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Fialovy vize pro školství: Děti se těší do školy, učitelé jim pomáhají

  13:56aktualizováno  13:56
Cíl ministra školství Petra Fialy? Školy plné spokojených dětí a motivovaných učitelů. Jak toho dosáhnout, stanoví Strategie vzdělávací politiky do roku 2020, do jejíž přípravy se ministerstvo právě pustilo. Záměry resortu představil ministr ve čtvrtek v Praze na úvodní konferenci k přípravě tohoto materiálu.

Ministr školství Petr Fiala představil strategii vzdělávání do roku 2020 (ilustrační snímek). | foto: Monika TomáškováMF DNES

Strategie zacílí například na posílení prestiže školy a kantorského povolání. "Je nutné podporovat nezastupitelnost funkce školy a víc ji propojit s okolím. Je potřeba také zdůraznit role učitele jako pomáhající profese," popsal úmysly resortu první náměstek ministra školství Jiří Nantl.

Podle Fialy je nutné, aby děti měly ke škole lepší vztah. Nedávný průzkum ukázal, že tam chodí ráda jen necelá třetina žáků. "Škola by měla všem dětem umožnit rozvíjet jejich potenciál, dát jim sebedůvěru a motivovat je do jejich života. Nic z toho nelze realizovat bez spokojených a motivovaných učitelů," zdůraznil ministr.

Materiál se také zaměří na zlepšení slabých stránek českého školství, jako je stárnutí učitelů, klesající zájem o technické a přírodovědné obory, administrativní zátěž ředitelů či vysoké rozdíly ve znalostech žáků mezi jednotlivými kraji.

Strategie má zastřešit a vnést pořádek do nepřehledného a přebujelého počtu nejrůznějších školských koncepcí a analýz, které se navíc někdy překrývají. "Chybí všeobecně srozumitelný strategický rámec vzdělávací politiky. Bude to ucelená a systematická koncepce našeho školství, ale ne žádná revoluce či skok stranou. Navážeme na to, co se tady poslední dvě desetiletí děje," dodal Fiala. 

Postavení učitele podle něj pomůže zlepšit zejména chystaný kariérní systém, který má začít platit v roce 2015. Rozdíly mezi výsledky žáků má srovnat reforma regionálního školství, o které začne ministr v pátek jednat se zástupci krajů (více o záměrech ministerstva čtěte v rozhovoru iDNES.cz s Fialou).

Ministr chce do přípravy strategie zapojit i opozici

Posledním koncepčním materiálem podobného rozsahu byla takzvaná Bílá kniha z roku 2001. "Tato strategie bude stručnější a údernější," uvedl Nantl. Podle Fialy je nezbytné, aby se vzhledem k častému střídání ministrů a politicky nestabilnímu prostředí na její přípravě podílela i opozice.

Její zástupci by se měli účastnit veřejné diskuse nad podobou materiálu, která potrvá od ledna do června. Od července do října se bude dokument připravovat, zřejmě v listopadu dostane návrh strategie ke schválení vláda. O její přípravě bude informovat portál www.vzdelavani2020.cz.

Ve čtvrtek zároveň začíná šestiměsíční projekt Česko mluví o vzdělávání (www.ceskomluvi.cz), který pořádá nezisková organizace Eduin. Hodlá vyvolat debatu a najít shodu o smyslu a cílech vzdělávání, které její zástupci v červnu představí v rámci veřejného slyšení ve Sněmovně.

"Chceme využít příležitosti, kdy se ministerstvo školství rozhodlo přemýšlet o koncepci a vzdělávání budoucnosti. Rádi bychom přispěli tím, že se pokusíme oslovit co nejširší veřejnost co nejsrozumitelněji," vysvětlil ředitel Eduin Zdeněk Slejška. Podporou technických oborů, rozvoje internetové gramotnosti na školách a vývoje nových technologií ve vzdělávání se zapojí i česká pobočka společnosti Google.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....Najdete na iDNES.cz