Ředitel NP Šumava nechal podle hnutí DUHA rozmístit stovky otrávených tzv. lapáků a trojnožek

Ředitel NP Šumava nechal podle hnutí DUHA rozmístit stovky otrávených tzv. lapáků a trojnožek | foto: Hnutí DUHA

Stráský použil na Šumavě zakázané pesticidy

  • 353
Ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský začal v lesích Šumavy používat chemické postřiky. S informací přišlo Hnutí Duha. Podle ekologů nemá Stráský chemii v parku povolenou. Ředitel kritiku odmítá, věří, že povolení dostane už brzy.

Jedovaté pesticidy jsou v národních parcích přísně zakázány, Hnutí Duha přesto našlo podél lesních cest stovky otrávených lapáků. "Okamžitě jsme podali podnět k vyšetřování České inspekci životního prostředí," uvedl Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

"Na Šumavě jsou rozmístěna všechna ochranná opatření, tedy i lapáky chemicky ošetřené," potvrdil ředitel Šumavy Jan Stráský.

Ministerstvo životního prostředí vzkázalo, že zatím o žádném pochybení neví. "Instalace ochranných opatření proti kůrovci jsou v kompetenci ředitele Národního parku Šumava. V případě, že by ministerstvo našlo nějaké pochybení, bude se věcí zabývat," uvedla mluvčí ministerstva Michaela Jendeková.

Otrávené lapáky a trojnožky jsou podle ekologů umístěny v bezzásahových zónách, tedy v částech parku, které mají být ponechány volnému vývoji přírody. Navíc prý stojí na podmáčených místech a chemie se tak dostává do vody.

Uhynulá žába v NP Šumava

"Navzdory tomu, že jsou známy jako prudce jedovaté pro vodní živočichy, jsou trojnožky i v oblasti nejcennějších mokřadů Modravských slatí, například pouhých 50 metrů od rašeliniště. Jiné byly umístěné v tůních s obojživelníky. V řadě dalších lokalit jsou chemicky postříkané kmeny u příkopů podél lesních cest, kdy zvláště při deštích hrozí, že se budou jedy vymývat a dostávat i do potoků," upozornil Bláha.

Chemický postřik, kteří pracovníci parku na Šumavě použili, nezabíjí pouze kůrovce, ale veškerý ostatní hmyz, který s ním přijde do kontaktu. Otráví se také živočichové, kteří hmyz požírají. V kontaktu s vodou pesticidy zabíjejí i vodní organismy včetně žab nebo čolků. Trpí také hmyzožravá mláďata ptáků, například sýkorky. Použití látek není bezpečné ani pro člověka.

"Správa parku přitom rozmisťuje otrávené lapáky a trojnožky i kolem turistických cest a návštěvníky parku před dotykem postříkaných stromů nijak nevaruje," vzkázal Bláha.

"Stráský si ulehčil práci"

Ekologové dodávají, že chemie není k odchytu kůrovců třeba. Lapáky se totiž po zavrtání kůrovce jednoduše odvezou z lesa. Vedení parku si tak podle hnutí usnadňuje práci.

Ředitel Národního parku Jan Stráský usiluje o to, aby získal speciální výjimku, která mu umožní v parku použít pesticidy. Státní správa řeší jeho žádost a letos již podruhé zahájila správní řízení. Zatím však výjimka udělena nebyla.

"Ředitel okázale ignoruje zákon, který má vzácnou přírodu národního parku chránit. Začal používat proti kůrovci chemické postřiky, i když to zákon o ochraně přírody v národním parku přísně zakazuje a výjimku k tomu zatím nedostal," dodal Bláha.

Podle Stráského je však udělení výjimky otázkou jen několika dnů. "Díky změně vedení ve Správě národního parku se udělení výjimky opozdilo, ale je to otázka několika dnů," dodal stručně Stráský s tím, že potřebná výjimka se vyřizuje od ledna. "Proti rozsahu, kde nyní potřebuji zasáhnout, nebyly uvedeny žádné velké námitky, takže věřím tomu, že tato jednání budou ukončena během několika dnů," uzavřel Stráský.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video