Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Štrasburk: České školy Romy nediskriminovaly

  17:23aktualizováno  17:23
Česká republika vyhrála u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku spor se skupinou mladých Romů. Stěžovali si na diskriminaci při vzdělávání. Soud šesti hlasy proti jednomu rozhodl ve prospěch České republiky.
Romové byli výsledkem soudu zklamáni. Ilustrační foto.

Romové byli výsledkem soudu zklamáni. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Soud rozhodl, že v případě skupiny Romů nebyla porušena evropská úmluva o lidských právech ani protokol k ní v článcích, které se týkají diskriminace a práva na vzdělání.
 
Případ se týkal osmnácti mladých Romů z Ostravska. V letech 1996 až 1999 byli umístěni do zvláštních škol. Jejich právní zástupci žádali přezkoumání tohoto rozhodnutí, poukazovaly na nevěrohodnost příslušných testů. Tvrdili také, že rodiče dětí nebyli dostatečně informováni o důsledcích svého souhlasu s tímto krokem.

Školský úřad v Ostravě žádost odmítl. Stížnost neakceptoval ani Ústavní soud, neprokázal faktickou diskriminaci mladých Romů.

Autoři stížnosti uváděli, že s romskými dětmi se v českých školách zachází jinak než s ostatními, že "z rasově neutrálního hlediska" nelze vysvětlit vysoký podíl romských dětí ve zvláštních školách a že diskriminaci Romů v České republice potvrzují i některé mezinárodní organizace.

Zástupce české vlády u soudu poukázal na to, že stěžovatelé nepodali žádný důkaz, že by k nim úřady přistupovaly s ohledem na jejich rasovou příslušnost.

Uvedl také, že zvláštní školy nikdy nebyly pojímány jako školy výlučně pro romské děti, a odmítl tvrzení, že by vláda nepodnikala kroky proti rasové nenávisti.

Romové jsou zklamaní
Berta Červeňáková z Ostravy, jejíž dcera přešla ze základní školy na zvláštní školu, v úterý pro ČTK řekla, že je rozsudkem zklamaná.

"Počítala jsem, že to dopadne úplně jinak. Žalobu jsem podávala proto, aby moje dcera mohla jednou v životě dostat nějaké lepší vzdělání," uvedla Červeňáková.

Dodala, že když podepsala přestup dcery na zvláštní školu, vůbec netušila, co to znamená, a že její dcera tak například nebude moci studovat maturitní obor.

Základní škola je prý o následcích přestupu neinformovala. "Připadá mi, že jsme byli zneužiti," podotkla Červeňáková.

Její sedmnáctiletá dcera teď opět navštěvuje klasickou základní školu, ale kvůli opakování ročníku a přestupům je teprve v osmé třídě.

"Známky sice nemá skvělé, ale vyhlídka je dobrá," uvedla Červeňáková s tím, že by dcera mohla nastoupit na střední školu.

Rozsudkem je zklamán také Kumar Vishwanathan, který se dlouhodobě věnuje práci s Romy a za své aktivity dostal i několik ocenění.

"Soud nechápe, že ty zvláštní školy nebyly zařízeny proto, aby podpořily a probudily schopnosti těchto dětí," uvedl Vishwanathan.

Štrasburský tribunál ve zdůvodnění rozsudku uvádí, že stížnost je založena na některých vážných argumentech a že bere v úvahu i znepokojení některých organizací nad přístupem k romským dětem v České republice. Prohlašuje ale, že není kompetentní posuzovat celkový sociální kontext, jen individuální stížnosti.

Soud se domnívá, že pravidla pro přijímání do zvláštních škol nemají rasový podklad a že vláda prokázala, že tyto školy nepřijímají jen romské děti. Uvádí, že rodiče dětí zůstali většinou pasivní, ale že pokud požádali o přeřazení dítěte do běžné základní školy, bylo jim vyhověno.

Celkově tedy tribunál nemá za to, že by české úřady postupovaly diskriminačně.

Stěžovatelé uváděli, že v Ostravě chodí do zvláštních škol 50,3 procenta všech romských dětí, zatímco z ostatních dětí jen 1,8 procenta. Ve zvláštních školách, které navštěvovali oni sami, prý romské děti představovaly 58 až 95 procent žáků.

Romům, o které v tomto případě šlo, je nyní mezi patnácti a jednadvaceti lety.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Babička unesených dětí promluvila, jejich rodičům neodpustí

Rodiče děti unesli ze strakonického dětského centra při povolených návštěvách.

Ten večer zazvonil dvaasedmdesátileté Eulálii Slobodové v bytě v Banské Bystrici mobil a ona ve vteřině věděla, kdo...

Uchazeči o Hrad mají obavy z terorismu, někteří by znovu zavedli vojnu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Především o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice debatovalo v úterý večer osm kandidátů na českého prezidenta v...

Policie koupila zbraně za 50 milionů, snipeři mají být v akci častěji

Ten pravý moment na výstřel nesmí odstřelovač minout. Ale nesmí se ani nechat...

O padesát milionů korun víc než v jiných letech. Právě tuto částku vynaložili policisté na nákup nové výzbroje v...Najdete na iDNES.cz