Strany v Praze požadují více křesel

  • 2
Praha - Obyvatelé metropole budou při listopadových komunálních volbách vybírat více pražských členů zastupitelstva než před čtyřmi lety. Příští měsíc se na tom zřejmě definitivně dohodnou všechny politické strany. Počet křesel v městském zastupitelstvu by tak měl vzrůst ze současných pětapadesáti pravděpodobně na sedmdesát. Zástupci politických stran tvrdí, že jim nejde ani o křesla, ani o peníze, ale o zkvalitnění práce.

"V rozpočtu města se to téměř neprojeví, ale na zvýšení kvality práce zastupitelstva to bude mít velký vliv," tvrdí náměstek primátora za ČSSD Jiří Paroubek. Proč tedy chtějí politické strany, aby se počet členů zastupitelstva zvýšil?

"Protože je nás málo na práci ve výborech a v komisích. Většina z nás proto musí být členy více těchto orgánů najednou. Je to časově velmi zatěžující. Navíc i pro důkladnější kontrolu práce magistrátu i radních je určitě lepší, když se na ní při práci ve výborech a komisích podílí co nejvíce lidí," tvrdí Marián Hošek, předseda klubu zastupitelů za KDU-ČSL.

Stejný názor mají i zástupci ODS, ČSSD a Unie svobody. Navýšení počtu zastupitelů podpoří i komunisté, i když z jiného důvodu než ostatní politické strany. "My jsme obecně pro to, aby se co nejvíce lidí podílelo na správě věcí veřejných, tedy aby počet zastupitelů byl co nejvyšší," řekl předseda jejich zastupitelského klubu František Hoffman.

Kromě pravidelných veřejných zasedání, která se konají v průměru jednou měsíčně, pracují členové zastupitelstva i v jedenácti výborech a v pětačtyřiceti různých komisích. Všechny připravují nebo posuzují dokumenty včetně žádostí na přidělení městských peněz, které potom radní města nebo zastupitelstvo schvalují.

Zastupitelé však nepracují zadarmo. Vydělat si mohou několik tisíc korun měsíčně. "Odměny se jim ale nekumulují. I když pracují ve více komisích či výborech, dostávají i pouze za členství jedné z nich," upozornil tiskový mluvčí magistrátu Martin Kupka.

Pokud jsou zastupitelé zvoleni do rady města nebo do funkcí primátora, jeho náměstků či uvolněných předsedů výborů, dostanou za to už každý měsíc několik desítek tisíc korun, a když zasedají za město v různých dozorčích a správních radách firem, mohou se těšit až na statisícové odměny ročně.

Množství pražských zastupitelů se po listopadu 1989 měnilo. Po redukci z komunismu převzatého modelu, kdy se do vedení města volilo více než dvě stě lidí, klesl jejich počet na sedmdesát šest, před čtyřmi lety pak na pětapadesát. "Donutil nás k tomu zákon, jenž tuto hranici stanovil jako mezní pro Prahu," řekl Rudolf Blažek, šéf zastupitelů za ODS.

Zákon se však změnil a navýšení křesel v zastupitelstvu metropole už povoluje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video