Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Strany si vybírají volební kandidáty

  9:00aktualizováno  9:00
Olomouc - Politické strany dokončují výběr svých kandidátů pro sněmovní volby v příštím roce. Výsledky zatím oznámily jen některé strany. Další primárky čekají. Zatímco čtyřkoaliční KDU-ČSL, ODA a US, a také ODS své kandidáty pro předpokládaný olomoucký volební kraj zveřejnily, další parlamentní strany ČSSD a KSČM tak ještě neučinily. Své kandidáty přitom neoznámily ještě ani další politické strany.
Navíc Čtyřkoalici ještě čeká jednání o podobě společné kandidátky 4K. Poslanci se zároveň musejí společně se senátory dohodnout na zákoně pro volby do Poslanecké sněmovny. Žádná ze stran dosud nezpochybnila, že volebních krajů by mělo být 14, stejně jako krajů administrativních.

ODS nabízí staré známé tváře
Krajské sdružení ODS v Olomouckém kraji se v pondělí rozhodlo, že lídrem bude místopředseda strany a poslanec Ivan Langer. Ten byl také jediným kandidátem na vedoucí post kandidátky. Na druhé místo se dostal starosta Šumperka Petr Krill, který už loni kandidoval neúspěšně do Senátu. Třetí na kandidátce je poslankyně Kateřina Dostálová z Olomouce.

"Na sto procent počítáme s tím, že se do sněmovny dostanou první tři naši kandidáti. Cílem je vyhrát volby," uvedl předseda regionálního sdružení ODS Ivan Kosatík. Na čtvrtém místě, o kterém ještě ODS spekuluje jako o volitelném, figuruje veterinární lékař a krajský zastupitel Pavel Krejčiřík z Hranic. Další místa obsadil ředitel nemocnice z Jeseníka Jan Jedlička a bankéř a radní Vlastimil Uchytil z Prostějova.

Souběžně s kandidáty pro sněmovní volby se ODS v Olomouckém kraji rozhodla, že na listopadovém celostátním kongresu ODS v Ostravě bude podporovat do funkce předsedy Václava Klause, na místa místopředsedů Ivan Langera, Kateřinu Dostálovou a Petra Nečase. Za člena výkonné rady podpoří delegáti z olomouckého regionu vicehejtmana Ivana Kosatíka.

Kdo bude lídrem 4K? Rozhodnou jednání
O tom, kdo bude nakonec lídrem kandidátky Čtyřkoalice ve volbách do Poslanecké sněmovny v příštím roce, rozhodnou jednání lidovců a Unie svobody. Ti již nominovali kandidáty za své politické strany, na prvním společném místě se však zatím naprosto neshodují.

Lidovci totiž už dvakrát prohlásili, že jejich kandidát má všechny předpoklady stát se čtyřkoaličním lídrem. "Budeme usilovat o to, abychom měli lídra. KDU-ČSL bude v Olomouckém kraji držet volby na bedrech členské základny," argumentoval poslanec, místopředseda KDU-ČSL a stínový ministr 4K Tomáš Kvapil, který ovšem skončil v primárních volbách lidovců na Olomoucku na druhém místě.

Naopak Unie svobody o ambicích KDU-ČSL hovoří jako o předčasných. "Pokud KDU-ČSL naznačuje, že bude mít lídra, je to spíš přeřeknutí," řekl včera Vladimír Válek. "Oni mají svého lídra, my máme svého. Každý má své představy. Myslím, že se určitě domluvíme," dodává Válek.

Na první místo čtyřkoaliční kandidátky do sněmovny jsou tedy v Olomouckém kraji dva kandidáti – šumperský místostarosta a krajský radní Ivo Vykydal (KDU-ČSL) a podnikatel z Olomouce Evžen Horáček (US).

Téměř mizivé šance, a to i na volitelné místo, má lídr ODA. "Předpokládáme, že strany zohlední kvality našeho kandidáta a ten získá co nejlepší postavení," řekl krajský manažer ODA Karel Goš.

Volební zákon a preference
Vládní návrh novely volebního zákona nyní čeká v Poslanecké sněmovně závěrečné schvalování. Novela počítá s rozdělením země na 14 volebních obvodů a klasickou d'Hondtovou metodou přepočtu hlasů na mandáty (dělitelé počtu hlasů pro stranu 1, 2, 3, atp.). Předpokládá rovněž sčítání pětiprocentních klauzulí pro předvolební koalice, což znamená, že koalice čtyř stran by ke vstupu do sněmovny musela získat nejméně 20 procent hlasů.

Sněmovna přitom bude na své nynější schůzi rozhodovat v prvním čtení také o senátním návrhu volební novely, která mimo jiné kvórum pro koalice snižuje, uvažuje o volbě podle Hagenbach-Bischofovy metody, podle níž se do Sněmovny volilo dosud (ovšem v osmi, nikoli předpokládaných 14 krajích) a zavádí možnost volit i krajanům v zahraničí.

Parlament by měl nejpozději v únoru 2002, tedy 100 dní před řádným termínem voleb, novelu volebního zákona schválit.  Pokud by se sněmovní volby konaly v říjnu, vyhrála by je podle průzkumu Střediska empirických výzkumu (STEM) Čtyřkoalice. Získala by 24 procent hlasů. ODS by věnovalo svůj hlas 23 procent voličů, ČSSD 20,5 procenta a komunistům 15 procent.
Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Mladí Turci houfně opouštějí islám a stávají se deisty. Politici zuří

Ilustrační foto.

Mezi mladými Turky přibývá odpadlíků od islámu. Podle zprávy, která pobouřila tureckou veřejnost, se čím dál víc...

Další z rubriky

Život mladých je takový krysí závod, nejsou to flákači, říká sociolog

Ilustrační snímek

Věk, kdy mladí lidé „dospějí“ v tradičním slova smyslu - dokončí vzdělání, najdou si stálou práci, založí rodinu - se...

Text koaliční smlouvy chceme mít hotový do dvou týdnů, řekl Faltýnek

Jaroslav Faltýnek (ANO) komentuje vývoj povolebních vyjednávání. (31. 10. 2017)

Vyjednávání o vládě možná spějí ke konci. Hnutí ANO chce mít do čtrnácti dnů hotový návrh koaliční smlouvy. V pátek...

Vrazil mi peníze do ruky, hájí se policejní úředník obviněný z úplatku

(Ilustrační snímek)

„Přišel ke mně chlap a vrazil mi peníze do ruky,“ brání se čtyřiatřicetiletý Tomáš P., který donedávna pracoval jako...

Najdete na iDNES.cz