Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Strany rozjely debaty o eurokomisaři

  13:04aktualizováno  13:04
Politici začali naplno debatovat, koho by chtěli místo Miloše Kužvarta v nominaci na eurokomisaře. Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach je pro velvyslankyni Česka při Radě Evropy Vlastu Štěpovou. Opoziční ODS má stále zájem nominovat exministra životního prostředí Bedřicha Moldana.

Premiér a předseda sociálních demokratů Vladimír Špidla se mezitím zotavuje v Kramářově vile. Zkolaboval poté, co Kužvart oznámil, že cítí slabou podporu vlády a eurokomisařem nebude. - více zde

Špidla se už cítí lépe a jednání o eurokomisaři hodlá zahájit v pondělí, kdy se podle své mluvčí chystá vrátit do úřadu. - více zde

Spekuluje se o tom, že nového kandidáta bude znovu prosazovat především ČSSD.

Hovoří se mimo jiné o bývalé ministryni a poslankyni ČSSD, nyní velvyslankyni České republiky při Radě Evropy Vlastě Štěpové. "Myslím, že určitě by byla vhodným člověkem, který má mimořádné zkušenosti s prací v evropských strukturách," řekl místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

Štěpová možnost, že by mohla být kandidátkou na evropskou komisařku, podle sobotního vydání deníku Právo odmítla komentovat. "Tak to já absolutně odmítám jakkoli komentovat," uvedla.

Škromach řekl, že se Štěpovou ani nikým jiným nejednal, to je podle něj věc předsedy vlády a ČSSD Vladimíra Špidly. Zatím má podle něj hledání vhodného kandidáta pouze podobu "intenzivní komunikace".

Potvrdil, že sociální demokracie jako nejsilnější vládní strana nějaké jméno navrhne. "Určitě s naší představou přijdeme," řekl.

Politici se už dříve shodli v tom, že do komise by republika měla vyslat člověka s exekutivní zkušeností, nejlépe bývalého ministra. To by Štěpová splňovala, počátkem 90. let byla ministryní obchodu a cestovního ruchu.

Telička, Kohout a Kavan opět ve hře
Špidla se prostřednictvím mluvčí vlády Anny Veverkové odmítl k k možným kandidátům vyjádřit. "Žádná jména říkat nebudu. Jednání začíná v pondělí," řekla iDNES Veverková.

O lidech, kteří by přicházeli v úvahu na eurokomisaře, se ale spekuluje už nyní. Nelze vyloučit, že do hry se opět dostanou jména, o kterých se mluvilo už před nominací Miloše Kužvarta.

Kandidátem by tak mohl být například velvyslanec v Bruselu Pavel Telička, exministr zahraničí Jiří Dienstbier a státní tajemník pro evropské záležitosti Jan Kohout či někdejší ministři financí Pavel Mertlík a Jiří Rusnok, případně expremiér Miloš Zeman.

Spekuluje se také o bývalém ministru zahraničí a nynějším poslanci za ČSSD Janu Kavanovi.

ODS chce opět Moldana
Opoziční ODS má stále zájem nominovat bývalého ministra životního prostředí Bedřicha Moldana. Místopředseda ODS a její stínový ministr zahraničí Jan Zahradil řekl, že trvá jak zájem ODS nominovat Moldana, tak zájem Moldana tuto nominaci přijmout.

Moldana jako kandidáta na eurokomisaře navrhovala ODS už předtím, než vláda a především ČSSD prosadily do nové funkce poslance za ČSSD Miloše Kužvarta.

Lidovcí počkají na návrh ČSSD
Ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) v pátek uvedl, že lidovci o tom zatím ještě nejednali, domnívá se ale, že nikoho navrhovat nebudou a vyčkají na nový návrh ČSSD.

Očekává, že jméno nového českého kandidáta do EK by mohlo být známo příští týden. Mluvčí EK Reijo Kemppinen uvedl, že předseda komise Romano Prodi projedná situaci v příštích dnech se Špidlou.

DÁLE ČTĚTE:
Analýza: Premiér opakuje hrubé chyby
Pozadí rezignace: Kužvart v Bruselu zjistil, že na funkci nestačí

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Obviněný pražský imám, zítřejší demise a bezmocný autobus v Brně

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, proč byl obviněn bývalý pražský imám, co říká opozice o druhém pokusu na...

Myslivecký strážce musí být bezúhonný, odmítl ÚS zrušit část zákona

(Ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl zrušit část zákona o myslivosti, podle které člověk se škraloupem v trestním rejstříku nemá už...

Okamurův bratr chce v Praze 8 do Senátu, má už podporu místních lidovců

Hayato Okamura je aktivním členem katolické komunity v pražských Holešovicích.

Lidovci z Prahy 8 chtějí, aby za ně kandidoval do Senátu Hayato Okamura. Pokládají ho za výraznou a silnou osobnost, a...

Takový normální porod
Takový normální porod

O porodu s časovým odstupem, nadhledem a snad i s vtipným podextem píše uživatelka eMimino.cz.

Najdete na iDNES.cz