Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Strany porušují zákony a dělají škody

  23:04aktualizováno  23:04
Lidé, kteří chtějí určovat zákony země, je sami porušují. Politické strany totiž přehlížejí vyhlášky o černém výlepu plakátů a bezostyšně oblepují všechno, co se dá. Agentury, které plochy spravují, hovoří o statisícových škodách. Strany plakáty ničí nejen domy, vrata, plynové rozvaděče a stojany veřejného osvětlení, ale i oficiální plakátovací plochy.

"Je to skutečně hrozné a všem agenturám, které se živí výlepem plakátovacích ploch, ať už je zřizují sami nebo je mají pronajaté od města, zablokovali černí lepiči politických stran jejich práci. Výlepovým agenturám tak ničí jejich plochy a způsobili jim během voleb statisícové škody,“ říká Jiří Klestil z agentury Inform.

Výlepovým agenturám volební štáby přelepují upoutávky na kina, koncerty, ale i reklamní akce nejrůznějších organizací, které si je u nich zaplatily. V Brně jsou takových poškozených výlepových agentur desítky. K největším patří například Kulturní a informační centrum města Brna, agentura Omega či Plakátování Kopečná.

Jen během minulého víkendu přitom například Technickým sítím Brno, které spravují právě plakátovací plochy na stojanech veřejného osvětlení, způsobily politické strany škodu kolem třiceti tisíc korun.

"Předpokládám, že po tomto týdnu budou škody ještě vyšší a vyšplhají se jen na našich plakátovacích místech až na sto dvacet tisíc korun," uvedl Ivana Brýžová z Technických sítí Brno.

Jediné řešení situace je plochu na vlastní náklady obnovit a žádat politické strany o náhradu škod. Podle zákona na to mají výlepové agentury jednoznačně právo.

"Všem těmto vlastníkům či pronajímatelům strany nejen ničí jejich majetek, ale také omezují jejich práva a způsobují jim škodu. Porušují tak občanský zákoník a každý, koho svým počínáním poškodili, po nich může požadovat náhradu," uvedla právnička Regina Komárková.

Brýžová z Technických sítí Brno říká, že to už udělala, ale jediné strany, které se k problému přihlásily, jsou ODS a ČSSD. "Ti jediní mi přislíbili, že škody vyrovnají. Nepatří přitom k těm, kteří nám zničili nejvíce ploch. Každá z nich totiž udělala škodu za tisíc korun. Ten, kdo nám udělal nejvíce škod, je Strana zelených. Její načerno vylepené plakáty nám zničily fólie za dvacet tři tisíc korun. Nejsou přitom jediní, jsou to i ostatní malé strany, které se však ke škodám nehlásí," dodala Brýžová.

Stranu zelených to mrzí. "Pokud se něco takového stalo, rozhodně se pokusíme sjednat nápravu. Nemohu však dopředu zabránit tomu, když si nějaký kandidát s kamarády domluví, že mu polepí město plakáty," řekl předseda Strany zelených Miroslav Rokos a dodal: "Máme domluvený oficiální výlep."

VOLBY 2002

kompletní zpravodajství
on-line reportáž
volby ve světě
fotografie z voleb

Brýžová a ani ostatní majitelé výlepových agentur přitom nechtějí jít s nikým do soudního sporu. "Jde nám o to, aby nám nepoškozovali naše plochy. A když už chtějí svůj plakát vyvěsit, aby to udělali oficiálně předem a dohodli se s námi, tak jak to dělají i ostatní naši klienti," vysvětlil Klestil.

Brýžová přitom připomněla, že nechce nikoho poškozovat. Ani ty, kteří si plochy k propagaci zaplatí, ani politické strany, které budou na podzim při komunálních volbách a volbách do Senátu tisknout a vyvěšovat další plakáty.

"Stačí, když zareagují na naši výzvu. K parlamentním volbám jsme ji dávali v únoru letošního roku, takže na to mají dost času. Když budou chtít mít svoje plakáty vyvěšené na podzim, ať už se nyní přihlásí," dodala Brýžová.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...

Žena prodala stejné pozemky dvakrát, soudy pak špatně určily podvedené

Nová ústavní soudkyně Milada Tomková bude místopředsedkyní soudu (3. května

Hned dvakrát prodala nyní už seniorka své pozemky v turnovské městské části Bukovina. Napodruhé skoro za trojnásobek...

Starosta Nymburku uzavřel lávku stejné konstrukce, jako spadla v Troji

Lávka pro pěší přes řeku v Nymburku

Ve středočeském Nymburku odpoledne uzavřeli lávku přes Labe, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta jako...Najdete na iDNES.cz