Toto je poslední pokus o reformní vládu, říká Mirek Topolánek

Toto je poslední pokus o reformní vládu, říká Mirek Topolánek | foto: Dan Materna, MF DNES

Strany horečně jednají, zda vzkřísit trojkoalici

  • 290
Podaří se Mirkovi Topolánkovi přesvědčit lidovce a zelené, aby s ním oživili projekt trojkoaliční vlády? Odpověď by měl dát už tento víkend. Obě menší strany svolaly jednání širšího vedení s lidmi z regionů. O nejnovější situaci v sestavování vlády diskutují také sociální demokraté.

Ústřední výkonný výbor ČSSD se sešel už v 9 hodin. Hodinu po sociálních demokratech začali jednat lidovci. Schází se jejich celostátní výbor, jehož se zúčastní i krajští lídři a poslanci. V 10:30 zasedla Republiková rada Strany zelených.

Očekává se, že předsednictvo ČSSD požádá ústřední výkonný výbor, aby se rozhodl vznikající vládu ODS, KDU-ČSL a zelených nepodpořit. "Ta vláda je horší než všechno, co tu bylo předtím," řekl před jednáním ČRo1-Radiožurnálu sociální demokrat Libor Rouček. - o jednání ČSSD více zde

Nejistá sázka na Melčáka
Poslední vývoj naznačoval, že by se trojkoaliční vláda mohla spolehnout na hlas zběhlého poslance ČSSD Miloše Melčáka. To v sobě skrývá několik úskalí. S jedním výrazně levicovým poslancem v zádech by vláda ODS s lidovci a zelenými jen těžko mohla prosazovat jakékoli reformy. Šéf lidovců Jiří Čunek proto říká, že by taková vláda nedávala smysl a jeho strana by se účastí v ní jenom znevěrohodnila.

Nikdo z politiků také nemá jistotu, že by Melčák vůbec umožnil vznik trojkoaliční vlády. „Já bych byl radši, kdyby to byla dvoukoalice,“ řekl včera MF DNES Melčák. A tvrdí, že časem by i další sociální demokraté přišli na to, že by bylo možné takovou vládu tolerovat. A když to nevyjde: „Ještě je tam třetí pokus,“ naznačil Melčák, že jeho chuť tolerovat Topolánkův kabinet má své limity a jeho hlas není jistý.

Jak přesvědčit Čunka
Občanští demokraté jsou si vědomi, že jeden z hlavních problémů, který musí vyřešit, je to, jak přesvědčí nového šéfa lidovců. A cena, která je ve hře, je opravdu vysoká. Lidovci by mohli získat šest křesel, tedy o tři více než v létě. ODS by mohla mít devět, lidovci šest a zelení tři resorty.

Pokud v KDU-ČSL zvítězí hlad po křeslech a ne Čunkova skepse k vládě s nejistou podporou, mohli by se vedle sebe ve vládě paradoxně objevit Miroslav Kalousek jako vicepremiér pro ekonomiku a Cyril Svoboda jako ministr zahraničí. Tedy donedávna hlavní odpůrci ve straně. I s tím předběžné úvahy počítají.

Paradoxně právě snaha dát místa ve vládě ještě nedávno nejvýznamnějším lidovcům, aby vládu netorpédovali, může vládě uškodit. Čunka totiž rozlítilo, že to bylo předjednáno za jeho zády, a hlavně - na sjezdu KDU-ČSL byl zvolen s tím, že strana „upozadí“ právě dva dosavadní největší kohouty.

Společně k předčasným volbám
ODS však teď hraje do karet jeden detail: přiznání šéfa ČSSD Jiřího Paroubka, že už nestojí o třetí pokus a vlastní šanci sestavovat vládu. „Teď už si třetím pokusem nemůže být nikdo jist. Já jsem seriózní politik, nebudu se zabývat ruskou ruletou,“ řekl MF DNES Paroubek.

Topolánkův plán tedy počítá s tím, že pokud teď nepřesvědčí lidovce a zelené ke společné vládě, všichni včetně Paroubka už pak raději kývnou na předčasné volby, než by se pouštěli do dalších dobrodružství s nejistým koncem.

„Toto je poslední pokus o reformní vládu, všechny ostatní pokusy selhaly. Potom následují spíš jednání o termínu předčasných voleb,“ říká Topolánek. - rozhovor čtěte zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video