Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman | foto: František Vlček, MAFRA

Strany navrhují změnu ústavy. Chtějí omezit pravomoci prezidenta

  • 443
V rekordní rychlosti vznikl návrh, jak hlavě státu vzít některé pravomoci. Prezident by po navrhovaných změnách neobsazoval radu ČNB bez Senátu, nesměl by otálet se jmenováním ministrů a především by byl odvolatelný.

Kdyby už platila nově navržená změna ústavy, tak by si po odmítnutí vlády Jiřího Rusnoka ve Sněmovně vybírala napodruhé premiéra koalice. A možná by teď místo předčasných voleb vládla Miroslava Němcová.

MF DNES v pátek získala od bývalého poslance Stanislava Polčáka (TOP 09) návrh novely ústavy, který má omezit a zpřesnit pravomoci prezidenta.

Politici o něm mluvili už během léta a návrh vznikl rekordně rychle. První pokus pověřit budoucího premiéra sestavením vlády by sice zůstal prezidentovi, ale druhou volbu už by měla většina ve Sněmovně a o pověřeném premiérovi by se hlasovalo jako o zákoně.

Pět nápadů, jak omezit pravomoce prezidentaČtěte v sobotu, 21. 9.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Se jmenováním členů bankovní rady by podle návrhu musel nově souhlasit Senát. A v návrhu je též možnost odvolat prezidenta, pokud poruší ústavu. Novela obsahuje i změnu podmínek pro přímou volbu. Prezidentský kandidát už by nepotřeboval 50 tisíc podpisů, ale jen osm tisíc, ovšem ověřených.

"Návrh jsem prodiskutoval s ústavními právníky a dal ho už k dispozici i ODS a ČSSD," řekl v pátek Polčák.

ČSSD je vstřícná, ODS méně

Ke změně ústavy je potřeba 120 poslanců. Jako možný partner pro schvalování se jeví sociální demokracie, která má také něco podobného v programu, i když zdaleka ne všechno. "Sociální demokracie bude podporovat změnu u jmenování členů bankovní rady. Jsme připraveni podpořit lhůty u jednotlivých pokusů při jmenování vlády," sdělil předseda strany Bohuslav Sobotka.

O něco zdrženlivěji reaguje ODS, která vidí, že její pravicový rival TOP 09 staví na boji proti Zemanovi volební kampaň. "My se nebráníme diskusi o zpřesnění ústavy, třeba pokud jde o lhůty, ale nechceme z ní dělat volební téma," reagoval Jiří Pospíšil za ODS.

Komunisté se do změn nehrnou. "Politické síly by měly respektovat ústavu. Neměla by se měnit, hned jak se někomu znelíbí," myslí si Stanislav Grospič z KSČM.

Prezident Zeman ponoukl politiky k činu, když jmenoval vládu natruc Sněmovně a avizoval, že s druhým pokusem nebude po jejím odmítnutí nijak spěchat. Hrad logicky nevidí žádný důvod, aby se něco měnilo.

"Program politických stran by měl být dle nás zaměřen na aktuální problémy tížící občany," rýpla si do TOP 09 Zemanova mluvčí Hana Burianová. "I vzhledem k aktuálnímu průzkumu, ze kterého vyplývá vzrůstající oblíbenost pana prezidenta, nevidíme jediný důvod, proč se na něj některé strany tak zaměřují," dodala Burianová.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video