Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Strach z rakoviny prsu zabíjí

  23:05aktualizováno  23:05
Diagnózy rakoviny prsu se ženy stále ještě bojí víc než toho, že na ni zemřou. Právě tím však smrt riskují. Podle včera zveřejněného dotazníkového šetření agentury StemMark, v němž odpovědělo osm tisíc žen, se preventivně prohlíží jen menšina z nich. Ty ostatní, paradoxně vzdělanější, říkají: Bojím se.

O nemoci mají nadto zkreslené informace. Dostatečnou pozornost však prevenci nevěnují ani lékaři. Vyšetření prsů by mělo být součástí pravidelných gynekologických prohlídek, ale obvykle není - vyšetřuje se od pasu dolů.

"Některé ženy nejsou dokonce sledovány ani tehdy, když v přechodu užívají hormonální substituční terapii, jež podle některých studií zvyšuje riziko nádoru prsu. Bohužel se stává, že taková žena k nám přijde s pokročilým nádorem a my zjistíme, že ji vůbec nikdo nehlídal," potvrdila primářka Jana Prausová z Fakultní nemocnice Motol v Praze.

Výsledek průzkumu byl pro mnohé žalostný: osmatřicet procent žen nikdy neabsolvovalo prohlídku prsů. Statistiky přitom hovoří jasně: kdyby prevence fungovala, objevilo by sice nádor téměř pět tisíc žen ročně, rozhodně by jich však dva tisíce neumíraly. V raném stadiu je totiž nemoc léčitelná.

Mýty a skutečnost o rakovině prsu

1. mýtus: Rakovina se nejčastěji pozná podle bolesti prsu.
Skutečnost: Rakovina prsu zpočátku nebolí. Bolet začne až v době, kdy je nádor v pokročilém stádiu, a tedy mnohem hůře léčitelný.

2. mýtus: Rakovina prsu hrozí nejvíce ženám, které mají nemoc v rodině.
Skutečnost: Stále častěji se nemoc objevuje u žen, v jejichž rodině nádor prsu nikdo neměl.

3. mýtus: Rakovina často vzniká po úrazu nebo zánětu prsu.
Skutečnost: Úraz je úplný omyl způsobený tím, že následně ženě prsa někdo vyšetří a náhodně objeví nádor. Riziko zánětu prsu je pro vznik rakoviny nevýznamné.

4. mýtus: Nezdravá strava je rizikovější než hormonální změny.
Skutečnost: Strava je důležitá, ale předčasná menstruace (před 12. rokem) a pozdní přechod (po 60. roce) je podstatně rizikovější.

5. mýtus: Rakovina prsu hrozí až ženám po čtyřicítce.
Skutečnost: V této věkové kategorii je sice výskyt nejvyšší, nemoc se však objevuje i u žen, kterým ještě nebylo třicet.

Pramen: Šetření StemMark a komentář primářky Jany Prausové

V pokročilém stadiu - tedy v době, kdy se už nádor prsu ohlásí bolestí - se naopak šance na přežití počítá na jednotlivé roky, ne-li na pouhé měsíce.

Jak odhalil průzkum, mnoho žen má o rakovině prsu stále zkreslené informace: spoléhají na to, že se nádor včas ohlásí bolestí nebo že se v jejich rodině nádor nevyskytl.

Rakovina prsu je ve skutečnosti nejčastějším nádorovým onemocněním žen, zasáhne jednu z dvanácti. Podle statistiky Ústavu zdravotnických informací a statistiky se od roku 1953 výskyt nemoci více než zdvojnásobil, což je ovšem způsobeno také vyšším záchytem.

Nicméně v roce 1999 to bylo vůbec poprvé, co ženy v počtu zhoubných nádorů prsu předstihly muže s rakovinou plic. Ačkoli rakovina postihuje nejvíce ženy ve středním věku a nejčastěji se na ni umírá po šedesátce, nádor prsu není výjimkou ani u žen, jimž ještě nebylo třicet.

"Musím promluvit i do vlastních řad a apelovat na gynekology: vyšetřování pohmatem by se mělo dělat už od útlého mládí, a to nejméně jednou za rok, raději za půl. Je to samozřejmost a žena by to měla vyžadovat," uvedla lékařka Jana Prausová.

Zkušenost s nedostatečnou prevencí má rovněž onkoložka Jitka Abrahámová z Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze. "Když jsem se ptala mediček, kolika z nich gynekolog vyšetřil prsa, neozvala se žádná. Když jsem se ptala mladých lékařů, kolika z nich se u odvodu lékař podíval na varlata, nebyl to rovněž nikdo. Tyto orgány prostě nikdo neprohlíží..." podotkla Abrahámová.

Příčinou tohoto stavu může být i skutečnost, že prohlížení prsů dříve spadalo výhradně do kompetence chirurgů. "Gynekologové k tomu zatím nebyli vedeni. Vyšetření se totiž musí dělat vleže, ale to na vysokém gynekologickém křesle nejde," podotkla Abrahámová.

"Přitom kdyby lékaři ženy prohlíželi, upoutali by jejich pozornost k tomu, aby to doma dělaly samy, nejlépe jednou měsíčně," dodala.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

Že mě prezident nechce? Havlovi tehdy Zeman taky neustoupil, říká Poche

Miroslav Poche je politik, europoslanec a kandidát na ministra zahraničí ČR....

Zkušený zákulisní hráč sociální demokracie Miroslav Poche se chce stát ministrem zahraničí. Diplomacie se jeho životní...

VIDEO: Demokracie víc pro lidi. Fiktivní Gottwald mudruje v osvětovém klipu

Vymýšlí převrat. Jiří Vyorálek hraje Klementa Gottwalda v Únoru 1948.

Výzvu Mantinely demokracie, která volá po dodržování principů dělby moci, podpořil v roli Klementa Gottwalda i herec...

Dramatické cvičení záchranářů, referendum o vládě a dopadený znásilňovač

Cvičení záchranných složek na Rozvadově. (21. 5. 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Ukážeme vám cvičení záchranářů, kterého se účastnily stovky zdravotníků, policistů i...

Najdete na iDNES.cz