Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Strach z rakoviny prsu zabíjí

  23:05aktualizováno  23:05
Diagnózy rakoviny prsu se ženy stále ještě bojí víc než toho, že na ni zemřou. Právě tím však smrt riskují. Podle včera zveřejněného dotazníkového šetření agentury StemMark, v němž odpovědělo osm tisíc žen, se preventivně prohlíží jen menšina z nich. Ty ostatní, paradoxně vzdělanější, říkají: Bojím se.

O nemoci mají nadto zkreslené informace. Dostatečnou pozornost však prevenci nevěnují ani lékaři. Vyšetření prsů by mělo být součástí pravidelných gynekologických prohlídek, ale obvykle není - vyšetřuje se od pasu dolů.

"Některé ženy nejsou dokonce sledovány ani tehdy, když v přechodu užívají hormonální substituční terapii, jež podle některých studií zvyšuje riziko nádoru prsu. Bohužel se stává, že taková žena k nám přijde s pokročilým nádorem a my zjistíme, že ji vůbec nikdo nehlídal," potvrdila primářka Jana Prausová z Fakultní nemocnice Motol v Praze.

Výsledek průzkumu byl pro mnohé žalostný: osmatřicet procent žen nikdy neabsolvovalo prohlídku prsů. Statistiky přitom hovoří jasně: kdyby prevence fungovala, objevilo by sice nádor téměř pět tisíc žen ročně, rozhodně by jich však dva tisíce neumíraly. V raném stadiu je totiž nemoc léčitelná.

Mýty a skutečnost o rakovině prsu

1. mýtus: Rakovina se nejčastěji pozná podle bolesti prsu.
Skutečnost: Rakovina prsu zpočátku nebolí. Bolet začne až v době, kdy je nádor v pokročilém stádiu, a tedy mnohem hůře léčitelný.

2. mýtus: Rakovina prsu hrozí nejvíce ženám, které mají nemoc v rodině.
Skutečnost: Stále častěji se nemoc objevuje u žen, v jejichž rodině nádor prsu nikdo neměl.

3. mýtus: Rakovina často vzniká po úrazu nebo zánětu prsu.
Skutečnost: Úraz je úplný omyl způsobený tím, že následně ženě prsa někdo vyšetří a náhodně objeví nádor. Riziko zánětu prsu je pro vznik rakoviny nevýznamné.

4. mýtus: Nezdravá strava je rizikovější než hormonální změny.
Skutečnost: Strava je důležitá, ale předčasná menstruace (před 12. rokem) a pozdní přechod (po 60. roce) je podstatně rizikovější.

5. mýtus: Rakovina prsu hrozí až ženám po čtyřicítce.
Skutečnost: V této věkové kategorii je sice výskyt nejvyšší, nemoc se však objevuje i u žen, kterým ještě nebylo třicet.

Pramen: Šetření StemMark a komentář primářky Jany Prausové

V pokročilém stadiu - tedy v době, kdy se už nádor prsu ohlásí bolestí - se naopak šance na přežití počítá na jednotlivé roky, ne-li na pouhé měsíce.

Jak odhalil průzkum, mnoho žen má o rakovině prsu stále zkreslené informace: spoléhají na to, že se nádor včas ohlásí bolestí nebo že se v jejich rodině nádor nevyskytl.

Rakovina prsu je ve skutečnosti nejčastějším nádorovým onemocněním žen, zasáhne jednu z dvanácti. Podle statistiky Ústavu zdravotnických informací a statistiky se od roku 1953 výskyt nemoci více než zdvojnásobil, což je ovšem způsobeno také vyšším záchytem.

Nicméně v roce 1999 to bylo vůbec poprvé, co ženy v počtu zhoubných nádorů prsu předstihly muže s rakovinou plic. Ačkoli rakovina postihuje nejvíce ženy ve středním věku a nejčastěji se na ni umírá po šedesátce, nádor prsu není výjimkou ani u žen, jimž ještě nebylo třicet.

"Musím promluvit i do vlastních řad a apelovat na gynekology: vyšetřování pohmatem by se mělo dělat už od útlého mládí, a to nejméně jednou za rok, raději za půl. Je to samozřejmost a žena by to měla vyžadovat," uvedla lékařka Jana Prausová.

Zkušenost s nedostatečnou prevencí má rovněž onkoložka Jitka Abrahámová z Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze. "Když jsem se ptala mediček, kolika z nich gynekolog vyšetřil prsa, neozvala se žádná. Když jsem se ptala mladých lékařů, kolika z nich se u odvodu lékař podíval na varlata, nebyl to rovněž nikdo. Tyto orgány prostě nikdo neprohlíží..." podotkla Abrahámová.

Příčinou tohoto stavu může být i skutečnost, že prohlížení prsů dříve spadalo výhradně do kompetence chirurgů. "Gynekologové k tomu zatím nebyli vedeni. Vyšetření se totiž musí dělat vleže, ale to na vysokém gynekologickém křesle nejde," podotkla Abrahámová.

"Přitom kdyby lékaři ženy prohlíželi, upoutali by jejich pozornost k tomu, aby to doma dělaly samy, nejlépe jednou měsíčně," dodala.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Noste si léky z domova, vyzývají pacienty nemocnice. Nemají na to právo

(Ilustrační snímek)

České nemocnice po pacientech chtějí, aby si nosili z domova vlastní léky nebo zdravotní pomůcky. Taková praxe přitom...

Lidem chodily na mobil jízdenky, které neobjednali. Peníze dostanou zpět

SMS jízdenka (ilustrační foto)

Systém, který v Ústí nad Labem posílá na mobily SMS jízdenky na MHD, v sobotu posílal a zaúčtoval i doklady, které si...

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...Najdete na iDNES.cz