Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stovky lidí uctily výročí 17. listopadu

  19:51aktualizováno  19:51
Kyticí žlutých růží se v sobotní podvečer připojil na Národní třídě k oslavám 17. listopadu prezident Václav Havel. Přidal se tak k mnoha dalším, kteří na místo symbolizující pád komunistické moci v roce 1989 po celý den přinášeli květiny a svíčky. Havel obklopený policisty v civilu a shlukem lidí, chvíli mlčky postál. Sledovaly ho přitom televizní kamery, nevelký prostor zahřátý teplem stovek svíček navíc ozařovaly blesky fotoreportérů.

Po několika málo minutách, provázen potleskem lidí, odešel prezident s nejbližšími spolupracovníky pod dohledem ochranky k připraveným autům. Na Národní třídě, kde komunistické bezpečnostní síly před 12 lety tvrdě potlačily studentskou demonstraci, po celou dobu nerušeně pokračoval běžný ruch. Přítomnost hlavy státu tak zaznamenali jen ti, kdo na Václava Havla čekali, a ti, kteří náhodou byli nejblíže.

U pamětní desky 17. listopadu 1989 na Národní třídě si připomínali Den boje za svobodu a demokracii stovky lidí. O tom, co znamená 17. listopad pro Českou republiku vyprávějí rodiče svým dětem i zahraničním turistům, kteří se u desky zastaví.

"Svoboda se těžko získává a lehce ztrácí," komentoval hlavní smysl vzpomínkových akcí šéf vládní ČSSD Vladimír Špidla, který přišel k pamětní desce položit květiny.

Své věnce a svíčky přinesli také předsedové stran Čtyřkoalice, kteří se na Národní třídu vydali od pomníku svatého Václava na Václavském náměstí. Také pro ně prý je 17. listopad připomenutím demokratických ideálů.

"Byl to konec diktatury," konstatoval mladík, který si na události roku 1989 vzhledem k věku nemůže pamatovat. Byl jedním z desítek lidí, kteří se svíčkami přišli zavzpomínat na události před dvanácti lety.

V kasárnách v Praze-Ruzyni, kde bylo v období nacistické okupace popraveno 262 členů odboje, si výročí připomněl také ministr obrany Jaroslav Tvrdík.

"Je třeba hlasitě sdělit celému světu, že nebylo a nebude teroru, který by byl s to zlomit český národ," prohlásil Tvrdík.

Podle pamětníka událostí z roku 1939 Jakuba Čermína symbolizuje 17. listopad také návrat ke slušnosti a poctivé práci. Před 62 lety nacisté v protektorátu Čechy a Morava přistoupili k represi po projevech nesouhlasu především od vysokoškolských studentů.

Bez soudu popravili devět funkcionářů studentského hnutí, 1260 studentů bylo odvlečeno do koncentračního tábora Sachsenhausen a české vysoké školy se na několik let zavřely.

"Je to dvojí výročí - tragické i optimistické," prohlásil šéf dolní komory Parlamentu, který před Hlávkovou akademií spolu s Jakubem Čermínem z Českého svazu bojovníků za svobodu vzpomínal na události, během nichž studenti ukázali, že stojí za demokratickými ideály.

Za tragický považuje listopad roku 1939, za optimistický pak 17. listopad 1989, který odstartoval sametovou revoluci. Studentské demonstrace za nacistické okupace v roce 1939 a během vlády komunistů považuje Klaus za symbol boje o demokracii, který trval celé minulé století. Zdůraznil, že vzhledem k událostem 11. září tento boj rozhodně neskončil.

Výročí si připomněli i Slováci
Zapálením svíčky a setkáním s občany Košic před budovou Státní vědecké knihovny, kde se před 12 lety scházeli obyvatelé metropole východního Slovenska během revolučních listopadových událostí, si 17. listopad připomněl i předseda slovenské vlády Mikuláš Dzurinda.

Premiér ještě během setkání s novináři odmítl výhrady jednoho z tribunů revoluce Jána Budaje, že ani jeho vláda nevyužila šanci skoncovat s postkomunismem a vyrovnat se s minulostí. Naopak poukázal na významné změny, které se podařilo kabinetu pod jeho vedením dosáhnout za posledních tři roky, včetně přijetí Slovenska do OECD.

"Jsme na dosah členství v Severoatlantické alianci ale také v Evropské unii a ačkoli situace v zemi není ideální, je mnohem lepší než před několika málo lety," prohlásil Dzurinda. Premiér také prohlásil , že je spokojen s vývojem na Slovensku po listopadu 1989. Připustil však, že "pro ty, co si mysleli, že situace se zlepší bez jejich přičinění, může být vývoj za posledních 12 let jistým zklamáním."

Předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus si výročí 17. listopadu připomněl u Hlávkovy akademie pod pamětní deskou Janu Opletalovi. (17. listopadu 2001)

Předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus si výročí 17. listopadu připomněl u Hlávkovy akademie položením věnce k pamětní desce Janu Opletalovi. (17. listopadu 2001)

Bývalý studentský aktivista a člen parlamentní komise k vyšetření událostí ze 17. listopadu 1989 Václav Bartuška u památníku na pražské Národní třídě

Prezident Václav Havel položil 17. listopadu kytici růží k pamětní desce na Národní třídě v Praze.

Prezident Václav Havel zapaluje svíčku u pamětní desky na Národní třídě.

Stovky občanů si u památníku na pražské Národní třídě připomněly 12.výročí sametové revoluce.

Také na pražském Václavském náměstí se uskutečnilo shromáždění u příležitosti 12. výročí sametové revoluce.

Stovky občanů si u památníku na pražské Národní třídě připomněly 12.výročí sametové revoluce.

Stovky občanů si u památníku na pražské Národní třídě připomněly 12.výročí sametové revoluce.

Stovky občanů si u památníku na pražské Národní třídě připomněly 12.výročí sametové revoluce.

Prezident Václav Havel položil k pamětní desce na Národní třídě kytici růží a zapálil svíčku.

Prezident Václav Havel položil k pamětní desce na Národní třídě kytici růží a zapálil svíčku.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Další z rubriky

VIDEO: Dvojice lvíčat řádí ve výběhu, nejradši si hrají s otcovým ocasem

Lví hrátky v brněnské zoo

Pneumatika, balvan, větev, ale i vlastní ocas stačí k vyřádění dvojici pětiměsíčních lvíčat v brněnské zoo. Jejich...

VIDEO: Pacienti nejvíc chodí na pochoutkový salát a sekanou, říkají v bufetu

Bohatý výběr mají lidé v příbramské nemocnici, kde se nachází i jídelna a...

Nemocniční bufety jsou klasika, na kterou pacienti často vzpomínají. Když jim nechutná, co dostanou, chodí si tam...

Šlechtová kárá subdodavatele v miliardové zakázce na radary za prověrku

Army Day české armády u pražského obchodního centra na Floře.  Na snímku...

Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová považuje za problém, pokud by společnost Retia, která je subdodavatelem pro...

Najdete na iDNES.cz