Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stovky lidí našly novou práci

  19:19aktualizováno  19:19
Liberecký kraj - Především průmyslové zóny pomáhají snižovat nezaměstnanost v Libereckém kraji. Jen za říjen ubylo z evidence úřadů práce v regionu skoro šest set lidí.

Tři roky byla Lenka Kovářová z Tanvaldu na podpoře. S malým dítětem nemohla najít práci. Do zaměstnání znovu  chodí teprve pár týdnů, každý den dojíždí do liberecké průmyslové zóny do japonské společnosti Denso. „Je to lepší, než být na úřadě práce,“ říká Kovářová.
 Podobných příběhů v posledních měsících přibývá. Nezaměstnanost v kraji začíná rychle klesat. Jen za říjen ubylo z evidence úřadů práce v kraji bezmála šest set lidí. „Je to hlavně díky novým místům v průmyslových zónách,“ říká mluvčí úřadu práce Ladislav Dvořák. Říjnový pokles nezaměstnanosti byl větší, než na úřadech práce čekali.

Nové závody přijímají zaměstnance po stovkách, často jich mají nedostatek a zaměstnance sváží desítky kilometrů. Hlad po nových zaměstnancích má hlavně Denso, které v průmyslové zóně vyrábí klimatizaci. „Do konce příštího března potřebujeme nabrat dalších dvě stě padesát lidí,“ řekl mluvčí Densa  Zdeněk Okleštěk. Rok po zahájení výroby už firma zaměstnává tisícovku lidí.
Další nová místa přitom vznikají, nově založené firmy v průmyslové zóně postupně rozšiřují výrobu. „Práci tu našly už zhruba dvě tisícovky lidí,“ odhaduje Petr Oplištil z Investorsko inženýrské, která průmyslovou zónu rozjela.
Další investoři přitom ještě přichází. „Pozemek už koupila německá firma, která tu chce rozjet výrobu strojů na řezání plechů,“ dodal Oplištil.
Nezaměstnanost v Libereckém kraji klesá už několik měsíců, v říjnu klesla na 8,1 procenta. Bez práce  bylo k poslednímu dnu v měsíci 20 098 lidí. Před rokem bylo bez práce téměř o tisíc lidí více.  „Počty uchazečů se snížily ve všech  bývalých okresech,“ dodal Dvořák.

Oživení ekonomiky je patrné i na počtu volných míst, jejich nabídka se neustále zvyšuje. Díky oživení ekonomiky se podle Dvořáka zvýšila nabídka volných míst. „Nové pracovníky nabírají sklářské firmy i textilní podniky na Semilsku,“ řekl Dvořák. Některé firmy mají dokonce i problém zaměstnance hlavně do výroby sehnat a musí si najímat čím dál víc zahraničních dělníků. Nezaměstnanost ještě možná zůstane na osmi procentech i v listopadu. „Bude záležet na počasí. To rozhoduje o konci sezonních prací ve stavebnictví,“ vysvětlil Dvořák.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Z Žitavy odešli i migranti. Bourá proto domy a láká Čechy na levné byty

Zatímco po válce žilo v Žitavě 48 000 lidí, dnes jich je sotva polovina.

Čtyři tisíce volných bytů, ve kterých nemá kdo bydlet, má nyní německá Žitava. Situace s vylidňováním už je tak vážná,...

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let, místo léků si dopřává dorty

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let. (17.1.2018)

Své 103. narozeniny oslavila nejstarší obyvatelka pražských Vršovic Vlasta Svobodová. Žena narozená ještě za...

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Najdete na iDNES.cz