Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stovky Libyjců odevzdaly zbraně, někdejší povstalci přivezli i tanky

  14:36aktualizováno  14:36
Stovky libyjců se shromáždily v Tripolisu a Benghází, aby představitelům armády odevzdaly zbraně získané během povstání proti Muammarovi Kaddáfímu. Nová vláda se snaží odzbrojit milice, které nadále ovládají části této severoafrické země.

Stovky Libyjců předaly v Tripolisu své zbraně představitelům armády. (30. září 2012) | foto: Reuters

Výzvu k odevzdání zbraní, kterou šířila televizní stanice al-Hurra, uposlechly stovky Libyjců. Jen na hlavním sběrném bodě v Benghází se svých pušek a pistolí vzdalo 800 lidí a vojáci napočítali celkem 600 různých druhů zbraní.

Nechyběly mezi nimi útočné pušky, pistole, samopaly či raketomety. Na Náměstí mučedníků v Tripolisu skupina dvou set někdejších povstalců dokonce armádě předala dva tanky. Televize al-Hurra vysílala přímý přenos ze sběrných stanovišt a následného převozu vybraných zbraní do kasáren.

Šéf libyjské armády prohlásil, že Libye nyní ze všeho nejvíce potřebuje stabilitu. "Předávají zbraně vojákům, aby byly uschovány na bezpečném místě a nebyly na ulici," prohlásil podle webu zpravodajské televize BBC Jusef al-Mangúš. Doufá, že podobné sbírky zbraní nyní proběhnou i v dalších libyjských městech.

Fotogalerie

Vláda odhaduje, že v současnosti má ve svém držení zbraň asi 200 tisíc Libyjců. Předchozí pokusy o jejich stažení z ulic zkrachovaly, nálada veřejnosti se však částečně změnila po smrti amerického velvyslance Christophera Stevense, který zahynul 11. září při útoku na konzulát USA v Benghází (více o smrti velvyslance zde).

Obyvatelé města, ve kterém vypuklo povstání proti Kaddáfímu, následně vyhnali ve spolupráci s armádou dvě islamistické milice. Předseda parlamentu Muhammed Magarjáf, který až do prezidentských voleb v příštím roce vystupuje v roli hlavy státu, poté vyzval k rozpuštění všech polovojenských skupin.

"Viděl jsem oznámení v televizi a přijel jsem i se svým synem a ženou do Benghází, abych odevzdal svoji zbraň armádě. Přeji si, abychom se posunuli z fáze revoluce k budování státu," řekl agentuře AP někdejší povstalec Mussa Omr. "Svoji zbraň už nepotřebuji, milice byly z Benghází vyhnány a armáda nás ochrání," dodal.

Tripolis (červená značka) a Benghází (modrá značka)

Tripolis (červená značka) a Benghází (modrá značka)


Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Palestinci mají svou Johanku z Arku, dívce hrozí za napadení vojáka žalář

Tamímíová skončila po poslední akci ve vazbě. Hrozí jí až deset let vězení.

Palestinci mají novou hvězdu. Stala se jí teprve šestnáctiletá Ahid Tamímíová. V polovině prosince zfackovala...

Makedonie znovu usiluje o vstup do NATO. Musí vyřešit spor o název

Generální tejemník NATO Jens Stoltenberg hovoří v makedonském parlamentu

Makedonie obnovila své úsilí připojit se k Severoatlantické alianci. „Dveře zůstávají otevřené,“ nabídl šéf NATO Jens...

V Sýrii zemřel raper IS, který měl vztah s překladatelkou z Československa

Denis Cuspert se v Německu snažil prosadit jako raper Deso Dogg

V Sýrii zemřel jeden z mediálně nejznámějších bojovníků Islámského státu, německý raper Denis Cuspert. Mimo...

Najdete na iDNES.cz