Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stovky lékařů protestovaly před ministerstvem

  13:19aktualizováno  13:19
Před ministerstvem zdravotnictví bylo ve čtvrtek v poledne nebývale živo. Sjela se tam tisícovka praktických lékařů. Protestovali proti pozdním platbám od pojišťoven. Ministryně Emmerová mezi ně nepřišla, Davida Ratha vypískali. Do stávky se zapojila většina ordinací, zavřeli i někteří lékárníci.

Stávka lékařů - Stávka lékařů na Palackého náměstí. (6.10.2005) | foto: Dalibor PuchtaiDNES.cz

PROTESTY LÉKAŘŮ:
On-line reportáž z demonstrace
FOTOSTORY: Protest na náměstí
Fotografie z příprav stávky

Na demonstraci před budovou ministerstva zdravotnictví na pražském Palackého náměstí vozily lékaře autobusy z celé země. Protest začal v poledne. Dohlížela na něj zhruba dvacítka policistů.

Podle protestujících byla demonstrace zatím nejmírnějším krokem, ke kterému se odhodlali. Během proslovů lékaři pískali a při zmínění jména ministryně Milady Emmerové křičeli: "Demisi! Fuj! Hanba!".

Na tribuně se objevil i místopředseda Sdružení praktických lékařů Jan Jelínek. Prohlásil, že si ministryně vymýšlí. Žádal deratizaci českého lékařství.

"Jsem pediatrička a hrozí, že budu muset zavřít ordinaci. Nedostali jsme ještě ani platbu za červenec," stěžovala si lékařka z Mostu.

"Situace je skutečně vážná. Nemyslím si, že demise ministryně Emmerové je jediným řešením. Ale je určitě jedním z prvních," řekl doktor Petr Tobiáš.

Mezi demonstranty přišel i pražský primátor Pavel Bém, původní profesí psychiatr. Prohlásil, že vláda ohrožuje zdravotní systém a diskriminuje soukromé lékaře. Nelíbí se mu ani zákaz privatizace zdravotnických zařízení. "Je to začátek konce," řekl.

Důchodce rozpoutal hádku
Protest skončil hodinu po poledni. Lékaři se začali rozcházet, pár jich ještě zůstalo a v hloučcích diskutovali. Do řeči se s nimi dal i důchodce Josef Čihák, odpůrce demonstrace.

Opíral se o velkou vlastnoručně vyrobenou ceduli s nápisem: "Jste přeplaceni!" Tvrdil, že lékaři nemají žádnou pracovní dobu a žádnou zodpovědnost. Vytýkal jim i povýšené chování.

Několik účastníků demonstrace se s ním zapletlo do ostré hádky. "Co o nás vlastně víte? Tak si to pojďte zkusit na jeden den sednout do ordinace!" křičela vzrušeně jedna z lékařek. Další zdravotníci spekulovali, zda není Čihák vyslancem ministerstva, nebo se chce jen zviditelnit.

Čihák vydržel se svým transparentem na náměstí, dokud nebylo zcela vylidněné. Pak ho sbalil a odešel.

Jednání s Emmerovou budou pokračovat
Zástupci lékařů v čele s Janem Jelínkem po demonstraci tři hodiny jednali s ministryní zdravotnictví. Emmerová lékařům navrhla, že stát odkoupí od VZP pohledávky za 3,8 miliardy. Hájila také své zákony, které kritizují nejen lékaři, ale i pojišťovny.

"Návrh je jen krátkodobým opatřením," prohlásil po jednání Jelínek. Dodal, že jsou připraveni jednat o systémových krocích.

Za lékařem jen do nemocnice
Pacienti si v ordinacích mohli přečíst oznámení o stávce a letáčky vysvětlující její důvody. Někteří lékaři vyvěsili letáky, ale ordinovali. Podle ankety, kterou si nechalo udělat Sdružení praktických lékařů, se jich do stávky chtělo zapojit až 90 procent.

Protest jen v podobě plakátů většinou vyjádřili specializovaní soukromí lékaři (očaři, zubaři, internisté a podobně). Pohotovostí a nemocnic se stávka netýkala.

Paroubek stávku neodvrátil
Hrozbu stávky se nepodařilo odvrátit ani premiéru Jiřímu Paroubkovi. Ten ještě večer jednal se zástupci zdravotních pojišťoven. - více zde

Vedení VZP se dopoledne sešlo s Rathem. Ten má návrhy na stabilizaci ekonomické bilance VZP.

Podle ministryně Emmerové se VZP netají tím, že chce příští rok uzavřít méně rámcových smluv s praktickými lékaři. "Někteří lékaři tedy napříště mohou zůstat bez výdělku. VZP je má (ovšem nejen je) tak říkajíc 'na lopatě'," napsala pro MF DNES. - názor ministryně čtěte zde

Průměrná mzda v Česku je 18 763 korun, mnozí soukromí lékaři ale pracují i za méně. Praktičtí lékaři jsou podle údajů z pojišťoven až na výjimky mezi nejhůře placenými, na opačném konci jsou zubaři.

Autoři: ,Hlavní zprávy

Nejčtenější

Všichni z thajské jeskyně jsou už venku, jako poslední vyšel trenér

Záchranáři přenáší na nosítkách jednoho z chlapců, zachráněných z jeskynního...

Ze zatopené jeskyně v Thajsku potápěči vyvedli všechny zbývající chlapce. Jako poslední jeskyni opustil trenér Ekkapol...

Čtyři chlapci z thajské jeskyně jsou venku, záchranáři doplňují kyslík

V thajské jeskyni pokračují záchranné akce. (8. července 2018)

Z thajské jeskyně se zatím podařilo zachránit čtyři chlapce, upřesnil v neděli odpoledne vedoucí thajského záchranného...Záchranáři začali zachraňovat chlapce z jeskyně, rozdělili je do skupin

Záchranáři dorazili k zatopené jeskyni na severu Thajska (8. července 2018).

Záchranáři v Thajsku v neděli zahájili riskantní operaci, jejímž cílem je dostat dvanáct chlapců a jejich fotbalového...

Osmý thajský fotbalista je venku, na záchranu čekají čtyři chlapci a trenér

Do záchrany chlapců se zapojili i australští potápěči (3. července 2018)

V pondělí odpoledne vyvedli záchranáři z jeskyně čtyři další chlapce. Na pomoc dál čekají čtyři malí fotbalisté a...

Babiš desítky minut hájil vládu. Podpořil ji Zeman, ale ztratila hlas

Premiér Andrej Babiš hovoří k poslancům před hlasováním Sněmovny o důvěře...

Ztrátou jednoho hlasu začal pro menšinovou vládu ANO a ČSSD podporovanou komunisty den, kdy nejspíš získá důvěru...Další z rubriky

Lidé ze zavřených ubytoven zůstávají v tělocvičně, škole to brzdí opravy

V tělocvičně ZŠ Předlice stále přespávají Romové, přestože ji měli už vyklidit....

V tělocvičně základní školy v ústecké čtvrti Předlice zůstává 14 dospělých a dětí, kteří tu skončili po zavření dvou...

Trendem jsou předpovědi na teď, kdy zaprší v Horní Dolní, říká meteorolog

Meteorolog a mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu Petr Dvořák (12....

Moderním trendem v meteorologii jsou předpovědi na několik nejbližších hodin, říká Petr Dvořák z Českého...

Místopředseda ČSSD Foldyna kritizuje Bosáka za komentář o Rusku

Místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna přichhází na jednání vedení strany o tom,...

Do sportovního komentátora České televize Jaromíra Bosáka se pustil kvůli jeho větě ve finále fotbalového šampionátu v...

RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.Najdete na iDNES.cz