Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stovky lékařů protestovaly před ministerstvem

  13:19aktualizováno  13:19
Před ministerstvem zdravotnictví bylo ve čtvrtek v poledne nebývale živo. Sjela se tam tisícovka praktických lékařů. Protestovali proti pozdním platbám od pojišťoven. Ministryně Emmerová mezi ně nepřišla, Davida Ratha vypískali. Do stávky se zapojila většina ordinací, zavřeli i někteří lékárníci.

Stávka lékařů - Stávka lékařů na Palackého náměstí. (6.10.2005) | foto: Dalibor PuchtaiDNES.cz

PROTESTY LÉKAŘŮ:
On-line reportáž z demonstrace
FOTOSTORY: Protest na náměstí
Fotografie z příprav stávky

Na demonstraci před budovou ministerstva zdravotnictví na pražském Palackého náměstí vozily lékaře autobusy z celé země. Protest začal v poledne. Dohlížela na něj zhruba dvacítka policistů.

Podle protestujících byla demonstrace zatím nejmírnějším krokem, ke kterému se odhodlali. Během proslovů lékaři pískali a při zmínění jména ministryně Milady Emmerové křičeli: "Demisi! Fuj! Hanba!".

Na tribuně se objevil i místopředseda Sdružení praktických lékařů Jan Jelínek. Prohlásil, že si ministryně vymýšlí. Žádal deratizaci českého lékařství.

"Jsem pediatrička a hrozí, že budu muset zavřít ordinaci. Nedostali jsme ještě ani platbu za červenec," stěžovala si lékařka z Mostu.

"Situace je skutečně vážná. Nemyslím si, že demise ministryně Emmerové je jediným řešením. Ale je určitě jedním z prvních," řekl doktor Petr Tobiáš.

Mezi demonstranty přišel i pražský primátor Pavel Bém, původní profesí psychiatr. Prohlásil, že vláda ohrožuje zdravotní systém a diskriminuje soukromé lékaře. Nelíbí se mu ani zákaz privatizace zdravotnických zařízení. "Je to začátek konce," řekl.

Důchodce rozpoutal hádku
Protest skončil hodinu po poledni. Lékaři se začali rozcházet, pár jich ještě zůstalo a v hloučcích diskutovali. Do řeči se s nimi dal i důchodce Josef Čihák, odpůrce demonstrace.

Opíral se o velkou vlastnoručně vyrobenou ceduli s nápisem: "Jste přeplaceni!" Tvrdil, že lékaři nemají žádnou pracovní dobu a žádnou zodpovědnost. Vytýkal jim i povýšené chování.

Několik účastníků demonstrace se s ním zapletlo do ostré hádky. "Co o nás vlastně víte? Tak si to pojďte zkusit na jeden den sednout do ordinace!" křičela vzrušeně jedna z lékařek. Další zdravotníci spekulovali, zda není Čihák vyslancem ministerstva, nebo se chce jen zviditelnit.

Čihák vydržel se svým transparentem na náměstí, dokud nebylo zcela vylidněné. Pak ho sbalil a odešel.

Jednání s Emmerovou budou pokračovat
Zástupci lékařů v čele s Janem Jelínkem po demonstraci tři hodiny jednali s ministryní zdravotnictví. Emmerová lékařům navrhla, že stát odkoupí od VZP pohledávky za 3,8 miliardy. Hájila také své zákony, které kritizují nejen lékaři, ale i pojišťovny.

"Návrh je jen krátkodobým opatřením," prohlásil po jednání Jelínek. Dodal, že jsou připraveni jednat o systémových krocích.

Za lékařem jen do nemocnice
Pacienti si v ordinacích mohli přečíst oznámení o stávce a letáčky vysvětlující její důvody. Někteří lékaři vyvěsili letáky, ale ordinovali. Podle ankety, kterou si nechalo udělat Sdružení praktických lékařů, se jich do stávky chtělo zapojit až 90 procent.

Protest jen v podobě plakátů většinou vyjádřili specializovaní soukromí lékaři (očaři, zubaři, internisté a podobně). Pohotovostí a nemocnic se stávka netýkala.

Paroubek stávku neodvrátil
Hrozbu stávky se nepodařilo odvrátit ani premiéru Jiřímu Paroubkovi. Ten ještě večer jednal se zástupci zdravotních pojišťoven. - více zde

Vedení VZP se dopoledne sešlo s Rathem. Ten má návrhy na stabilizaci ekonomické bilance VZP.

Podle ministryně Emmerové se VZP netají tím, že chce příští rok uzavřít méně rámcových smluv s praktickými lékaři. "Někteří lékaři tedy napříště mohou zůstat bez výdělku. VZP je má (ovšem nejen je) tak říkajíc 'na lopatě'," napsala pro MF DNES. - názor ministryně čtěte zde

Průměrná mzda v Česku je 18 763 korun, mnozí soukromí lékaři ale pracují i za méně. Praktičtí lékaři jsou podle údajů z pojišťoven až na výjimky mezi nejhůře placenými, na opačném konci jsou zubaři.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Auto v Brně srazilo ženu s kočárkem, řidiče pak napadl přihlížející dav

Záchranáři zasahují v Bratislavské ulici v Brně poté, co zde auto srazilo ženu...

Dramatické okamžiky se odehrály na konci minulého týdne v Bratislavské ulici v Brně. Nejprve zde auto srazilo ženu s...

V Rusku se zřítilo letadlo se 71 lidmi, příčina katastrofy je stále nejasná

Trosky letadla se našly asi 40 kilometrů od moskevského Domodědova letiště (10....

V Rusku se v neděli zřítilo letadlo Saratovských aerolinií. Letoun An-148 mířil do města Orsk na jihu Ruska, krátce po...Hamáček vede ČSSD, která považuje za zásadní problém obviněného ve vládě

Novým předsedou ČSSD se stal Jan Hamáček, delegáti ho do čela strany zvolili na...

Novým předsedou ČSSD je dosavadní místopředseda Jan Hamáček, který je ochoten jednat o vládě s ANO. Schválit ji musí...

Polák vezl dodávku na malém přívěsu, policii ukázal jen fotku řidičáku

Naložit dodávku na tak malý přívěs chtělo hodně odvahy a drzosti.

I otrlé dálniční policisty nedávno v Ostravě překvapil řidič polského auta, který na malém přívěsu vezl nadměrně velkou...

Babiš prohrál spor o evidenci u StB. Budu se soudit až do smrti, vzkázal

Andrej Babiš

Bratislavský krajský soud v obnoveném líčení zamítl žalobu Andreje Babiše, že je neoprávněně evidován jako agent ve...

Další z rubriky

Stát finančně podpoří vznik zubařských ordinací v odlehlých regionech

U zubaře

Stát finančně podpoří vznik až stovky nových zubních ordinací v odlehlých oblastech, kde jich je nedostatek. Na...

Jeřáb sundával druhý most u plzeňského vlakového nádraží

Starý most nahradí nový železobetonový. Dnes ho začne postupně snášet jeřáb....

Přestavované hlavní nádraží v Plzni dnes přišlo o druhý z ocelových mostů, po kterých vlaky jezdily přes 100 let....

Uvolněný blok ze skály v Děčíně odborníci odstranili, lidé se vrátí domů

Sanace skalního masivu Podmokly - Děčín.

Odborníci odstranili v Děčíně problémovou část pískovcového bloku, který hrozil uvolněním. Dvacítka lidí z domů pod...

Najdete na iDNES.cz