Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stopy směřují k železárnám

  8:04aktualizováno  8:04
- Třetí den soudního procesu s bývalým výkonným místopředsedou ODS Liborem Novákem potvrdil, že všichni podezřelí sponzoři ODS z doby před volbami 1996 jsou nějakým způsobem napojeni na Třinecké železárny. Stále proto zůstává otevřena možnost, že mnohamilionové dary pro tehdy vládnoucí Klausovu stranu souvisely s privatizací železáren.

Napojení na Třinec je po středě prokázáno u podnikatele Jiřího Ovského, který se hlásí k třiapůlmilionovému příspěvku a u soudu přiznal, že mu občas půjčoval peníze člověk pracující pro železárny.

Jarmila Mlejnková, jež ze svého účtu převedla 7,5 milionu nejasného původu, byla zaměstnána ve firmě Silas Group (bývalý spolumajitel železáren).

Kromě toho je známo, že dalších 7,5 milionu vydávaných za peníze vymyšlených sponzorů Bácse a Sinhy věnoval bývalý spolumajitel železáren Milan Šrejber.

Soud však zároveň zjišťuje, kolik peněz tito lidé ve skutečnosti ODS věnovali. Tato informace je důležitá pro rozhodnutí o horní hranici případného trestu za daňový únik ODS pro Libora Nováka, který byl v té době za stranické financování odpovědný.

V účetnictví ODS je zaneseno jen dvakrát 3,75 milionu od Bácse a Sinhy (tedy od Šrejbra) a pak čtyři dary v celkové výši 7,5 milionu korun rozepsané na čtyři severočeské podnikatele (Jiří Ovský, Václav Vimmer, Miloslav Schejbal a Jiří Králíček). O penězích od Mlejnkové tam není ani slovo.

Mlejnková i Ovský ve středu u soudu trvali na tom, že peníze dali nebo poslali oba.

Existují pro to dvě vysvětlení: peníze dala jak Mlejnková, tak všichni čtyři podnikatelé. ODS by tak zatajila jeden dar 7,5 milionu a ušetřila statisíce na daních. K tomuto výkladu se přiklonil Finanční úřad pro Prahu 1, a kdyby se s ním ztotožnil soud, Novákovi by teoreticky hrozilo až dvanáctileté vězení.

Druhé vysvětlení je to, že miliony dala jen Mlejnková (i když ona sama tvrdí, že to nebyly její peníze), ODS je pak rozepsala na zmíněné čtyři podnikatele.

Ušetřila tím na daních a nepřišlo se na očividné spojení Mlejnkové s Třineckými železárnami. Tato verze by znamenala, že podnikatelé hráli jen roli nastrčených figur, a jak potvrdil Ovský včera u soudu, hodlají v tom ve vlastním zájmu pokračovat. Ovský totiž tvrdí, že jeho dar pro ODS prochází jeho účetnictvím. Pokud je to pravda a nyní by prohlásil, že peníze ODS nikdy nedal, měl by na krku finanční úřad.

Další dva podnikatelé-sponzoři, Králíček a Schejbal, k soudu nepřišli. "Vypadá to, že začali hromadně marodit," komentoval to soudce Michal Hodoušek.

Poslední z podnikatelů, Vimmer, se sice ve středu k soudu dostavil, ale odmítl (stejně jako na policii) svědčit. "Mohl bych si přivodit trestní stíhání," řekl.

Průběh středečního soudního jednání čtěte rovněž ZDE.

Ve čtvrtek má vypovídat klíčová svědkyně, hlavní účetní ODS Marie Krčmářová, která by všechny nejasnosti okolo těchto darů mohla vysvětlit.

Zřídila konto pro muže, kterého si nepamatuje
Lhářka, nebo sklerotička. Soudě podle její středeční výpovědi před soudem, jedno z toho Jarmila Mlejnková je. Ať už je jedno, nebo druhé, daří se jí tak krýt skutečného dárce sedmi a půl milionu korun. Ty z jejího účtu přišly v roce 1995 na konto ODS a strana je zdanila jako dary čtyř severočeských podnikatelů.

Její verze příběhu je následující: V roce 1995 se na manžela Miroslava Mlejnka obrátil "Josef z Hongkongu", jehož příjmení si stejně jako její manžel nepamatuje. Přál si věnovat ODS nějaké miliony, ale chtěl zůstat v anonymitě. "Manžel tehdy musel služebně do zahraničí, kam přesně, si nepamatuji, a tak jsem založila účet v Komerční bance Praha 1 sama. Pan Josef tam přinesl peníze v hotovosti, ale zda to bylo najednou, nebo po menších částkách vícekrát, si už nepamatuji. Celkem šlo o sedm a půl milionu korun." Mlejnková si nepamatovala, zda přišel "Josef" sám a jak se vůbec poznali, když se v bance viděli poprvé. Jak ten člověk vypadal? "Byl tmavovlasý, trochu prošedivělý a vyšší než já. Bylo mu kolem padesátky." Rozhodně si pamatuje, že číslo bankovního konta ODS jí dal on.

Nepamatuje si však, zda příkaz k úhradě vyplňovala sama, nebo Pavel Svozil, který ji do banky doprovázel. Kdo byl Svozil? Nepamatuje si. Snad její kolega z práce. (Mlejnková v té době pracovala pro firmu spojenou s Třineckými železárnami.) Nevzpomíná si, jestli se Svozil v bance potkal s "Josefem".

Nevzpomíná si ani, jak jí "Josef" peníze předal, jestli měl peníze v tašce, v kufru nebo v kapse. Na otázku žalobce, jestli aspoň ví, zda jí sedm a půl milionu korun "Josef" předal v bance v bankovkách, nebo v mincích, Mlejnková odpověděla: "To už si nevzpomínám." 

Peníze jsem měl doma a jednou jsem je odvezl ODS
Jak vypadá člověk, který má doma v Ústí nad Labem v šupleti miliony a jednoho dne se jen tak rozhodne, že je v tašce odveze do hlavní kanceláře ODS? Jiří Ovský dokázal, že to nemusí být vždy člověk v drahém obleku, s kufříkem a sebevědomým vystupováním. Tento muž, který tvrdí, že dal ODS 3,5 milionu korun, přišel v ošoupaných kalhotách, odřené bundě a strakaté košili. Ani jeho výpověď před soudem neodpovídala představě o bohatém podnikateli, který si může dovolit sponzorovat politickou stranu. Toto je záznam z části jeho svědectví před soudem:
Proč jste před policií odmítl vypovídat z důvodu, že byste mohl být stíhán?
Nepamatuji se.
Kdy a jak jste ODS daroval peníze?
V hotovosti, na pokladnu.
Kolik to bylo darů?
Dva. Jeden v částce dva miliony, druhý jeden a půl.
Kdy to bylo?
(Svědek hledá dokumenty v tašce a předkládá je soudci. Jeden z nich potvrzuje, že ODS obdržela 8. ledna 1996 milion korun a 7. února téhož roku 500 tisíc. Je na nich podpis hlavní pokladní ODS Marie Krčmářové). Na částku dva miliony jsem žádný doklad nenašel. Ty jsem dal předtím a v pokladně ODS jsem taky dostal potvrzení, ale někam jsem ho založil. Nemohu ho najít.
Kde jste vzal peníze, které jste daroval ODS?
Vydělal jsem je.
To jste měl takové příjmy?
Ano.
Vy jste podnikal?
Podnikal - cenné papíry.
Znáte další severočeské podnikatele, kteří ODS měli rovněž obdarovat?
Znám je.
Hovořil jste s nimi o svém úmyslu sponzorovat ODS?
Ne. S nikým jsem to neprojednával.
Neradil jste se ani s nikým z ODS?
Ne.
Proč jste je daroval ODS?
Ta strana je mi sympatická.
Ty peníze jste vybral z konta?
Ne, měl jsem je doma.
To jste si jednoho krásného dne prostě řekl, že je odvezete ODS?
Prostě jsem ty peníze vzal a odjel s nimi do Prahy a daroval je v pokladně ODS.
Jak jste věděl, kam máte jít?
Znal jsem adresu.
Odkud?
Ta se dala najít kdekoli, třeba v novinách.
S kým jste v ODS jednal?
S paní v pokladně, ale nevím, jak se jmenovala.
Jak ta paní reagovala, volala někoho?
Byla šokovaná, ale byla ráda. Nikoho dalšího nevolala.
Znáte Jiřího Jíšku?
(Muž, který pracoval pro Třinecké železárny - pozn. red.) Ano.
Měl jste od něj nějaké peníze?
Je to důležité?
Ano.
Měl jsem od něj peníze. Ale byly to malé částky, peníze na dary mi neposkytl.

Podnikatelka Miroslava Mlejnková přichází k soudu s bývalým místopředsedou ODS Liborem Novákem (19. dubna 2000)

Podnikatel Jiří Ovský odchází ze soudu s bývalým místopředsedou ODS Liborem Novákem. Ovský má potvrzení, že ODS věnoval tři a půl milionu korun, na stejný dar má výpis z účtu i Miroslava Mlejnková. (19. dubna 2000)

Podnikatel Václav Vimmer přichází k jednání soudu s bývalým místopředsedou ODS Liborem Novákem. Vimmer odmítl vypovídat, aby si nepřivodil trestní stíhání. (19. dubna 2000)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Policisté v Praze označovali nehodu, do jejich auta naboural jiný vůz

Policie v Praze označovala místo nehody, do jejího vozu narazil další řidič...

Zatímco policisté v Kbelské ulici v Praze označovali porouchané vozidlo, do jejich auta narazil další vůz. Při nehodě...

VIDEO: Další lávku přes Vltavu ráno zavřeli, první chodci přelézali

Dva roky se budou opravovat lávky přes železniční most mezi pražskou Výtoní a...

Od pátečního rána měly být uzavřeny lávky pro pěší na železničním mostě přes Vltavu z pražské Výtoně. Jenže opačným...

Kroměříž preventivně uzavřela lávku pro pěší, v lednu ji detailně prověří

Mimořádná kontrola lávky přes řeku Moravu v Kroměříži.

Kontrola lávky pro pěší přes řeku Moravu v Kroměříži, která je postavená podobným způsobem jako nedávno zřícená lávka v...

11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem
11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem

Jaké vánoční dárky pro děti vybrat, aby jim dělaly radost dlouhé týdny (a vám se vyhnula migréna)?Najdete na iDNES.cz