Stopy deště vydržely přes miliardu let

  • 1
Déšť může zanechat na Zemi stopy i déle než celou miliardu let. Takové stopy dešťových kapek patří mezi nejstarší nálezy podobného druhu. Pozůstatky starobylých dešťových kapek našel indický geolog Čírananda De údajně ve zvrásněném povrchu v původních skalách pohoří Vindhja v indickém státě Madhjapradéš.

"Tyto otisky, které jsou nejméně 1,6 miliardy let staré, představují jeden z nejstarších geologických dokumentů dešťových srážek," tvrdí vědec v odborném časopise Current Science, který vydává středisko ekologických věd v indickém Béngalúru.

Pohoří Vindhja tvoří silné vrstvy usazenin vzniklých v rozdílných obdobích. Stopy deště byly v povrchu pískovce. Mají tvar drobných kráterů, které vznikly při dopadu kapek a mají v průměru tři až pět milimetrů.

Tvar kráterů je kruhový nebo eliptický, což znamená, že kapky padaly vertikálně nebo v mírném úhlu. Zachování kráterů prý také naznačuje, že v dávnověku byly deště v regionu nepravidelné.

Podle některých odborníků by tento objev mohl pomoci objasnit atmosférické podmínky na Zemi před miliony let.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video