Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stopování makaků pokračuje, Šimpy se opět objevil v Pardubickém kraji

  12:33aktualizováno  12:33
Makak Šimpy, který loni v létě spolu se svým společníkem Tatinem uprchl z olomoucké zoo, se z Vysočiny opět zatoulal do Pardubického kraje. Lidé ho několikrát viděli v okolí Chrudimi. Druhý opičák je ve vojenském prostoru Libavá na Olomoucku. Makakové jsou na útěku už osmým měsícem.

Makak | foto: ZOO Olomouc

Makaka na Chrudimsku vidělo několik lidí. "Od 8. do 15. února jsme měli šest hlášení na linku 158, že ho lidé někde viděli," řekl policejní mluvčí Lukáš Maier.

Hlášení byla z Vrbatova Kostelce, Javorného a z Travné. Opičák se do kraje přesunul z Vysočiny. Na konci ledna ho totiž lidé viděli v Dalečíně v okrese Žďár nad Sázavou. Během několika týdnů tak k Chrudimi ušel zhruba padesát kilometrů.

Během své pouti na svobodě se Šimpy několikrát zastavil na jednom místě, nechal se od lidí krmit a dokonce i fotografovat. Přesně to vítají i pracovníci zoo, kteří se makaky pokoušejí chytit.

Léčky ošetřovatelů makakové znají

"Potřebovali bychom, aby se zdržoval v jednom místě, tam bychom potom umístili odchytovou klec s potravou. Ti makakové jsou však bohužel opravdu chytří jako opice, naše léčky už znají a tato metoda už nám několikrát selhala," přiznala mluvčí zoo Hana Labská.

Makakům na svobodě nic nechybí, mráz jim nevadí a jídlo si dokáží sehnat sami. "Vlastně jim nic neschází. Vybírají krmelce a když není sníh, můžou sbírat zbytky na polích nebo okusovat kůru," vysvětlila již dříve zooložka Jitka Vokurková.

Ošetřovatelé přitom připouštějí, že až se oteplí, bude mnohem těžší makaky chytit. Tatina, který se zdržoval nedaleko zoo, se snažili nalákat na samice v říji. Ani s tím však neuspěli. Nezbývá než čekat, kde se toulaví opičáci objeví příště.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Léky přes čáru. Pojišťovny budou vracet víc peněz za léčiva na předpis

Léky a peníze

Lidé nad pětašedesát let a děti mohou od ledna za léky na recept ušetřit. Snižuje se totiž ochranný limit, tedy částka,...

Armádní laboratoř zkoumá munici, její životnost prodlouží až na 45 let

Likvidace vyřazené armádní munice v areálu muničního skladu v Týništi nad...

Největší český armádní muniční sklad v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku disponuje jako jediný v Česku speciálními...

Vzácná dlažba na budějovickém náměstí je po odstranění kluziště zvlněná

Zvlněná dlažba na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Hrboly...

Propadlá dlažba a poškozené žulové kameny zůstaly na českobudějovickém hlavním náměstí po odstranění venkovního...

Najdete na iDNES.cz