Minutou ticha začala i zádušní mše ve Svatovítském chrámu, kterou vedl pražský...

Minutou ticha začala i zádušní mše ve Svatovítském chrámu, kterou vedl pražský arcibiskup Dominik Duka. Státní pohřeb v tomto svatostánku je výjimečnou událostí. Posledním panovníkem, kterému se této pocty v roce 1875 dostalo, byl rakouský císař a poslední korunovaný český král Ferdinand I. Dobrotivý. | foto: Dan Materna, MAFRA

Stopky a vyhřívaný koberec. Jak se chystalo loučení s Havlem

  • 244
Během pěti dnů příprav na rozloučení s Václavem Havlem uspořádali organizátoři pohřbu tolik akcí, na kolik by jindy bylo třeba několik týdnů či měsíců. Náročné přípravy zpětně popsali. Jako veledůležitá věc pro zajištění hladkého průběhu pohřbu se ukázaly stopky.

Právě se stopkami totiž Vojtěch Mátl, arcibiskupský ceremoniář, několikrát pomalu procházel trasu mezi Arcibiskupským palácem a katedrálou sv. Víta, líbal oltář a usedal na místo.

Potřeboval zjistit, kdy přesně mají v pátek vyjít dva průvody biskupů a kněží, aby do katedrály dorazily těsně před polednem, kdy se v celé zemi držela minuta ticha.

První průvod s kněžími, řeholníky a zástupci jiných církví nakonec vyslal v 11:25, druhý s biskupy v 11:43. "To bylo asi nejnáročnější. Aby všichni včas přišli, políbili oltář, usedli na místo a uvedla se minuta ticha, kdy začaly bít zvony a houkat sirény. Liturgické průvody bylo nutné zkoordinovat i s nájezdem kolon zahraničních delegací," popisuje náročné přípravy Mátl.

Filharmonikům byla zima

Právě arcibiskupský ceremoniář, šéf hradního protokolu Jindřich Forejt a tajemnice prezidenta Havla Sabina Tančevová tvořili trojici, která se na organizaci loučení s Václavem Havlem podílela asi nejvíc. V ulicích byly desetitisíce lidí a přijelo padesát zahraničních delegací. Organizátorům se zpětně ani nechce věřit, že všechny narychlo svolané akce klaply bez problémů.

Den před páteční mší v Chrámu sv. Víta se muselo třeba vymyslet, kam usadit Českou filharmonii. Aby hudebníci "nepřekáželi" a zároveň měli dost místa. "Filharmonici řešili problém, že je v chrámu velká zima a vlhkost, měli trochu strach o nástroje. Tak jsme jim tam instalovali vytápěné koberce," vypráví Mátl a dodává, že v katedrále bylo šest stupňů. "To ještě docela jde. Na naše poměry tam bylo teplo. Je to tím, že je mírná zima."

Zmíněná trojice, jež jen v katedrále strávila přípravami sedm hodin, se o úkoly dělila. Zasedací pořádek u oltáře měl na starosti Mátl, v lodi katedrály zase Forejt. K dispozici bylo 670 míst, polovinu hostů zval Hrad, polovinu vdova Dagmar Havlová.

"Jejím přáním bylo, aby na mši promluvila Madeleine Albrightová a Karel Schwarzenberg a aby herec Josef Abrhám četl z Knihy Job," upřesnila Tančevová.

Kancelář Václava Havla organizovala také loučení v první polovině týdne. S nápadem vystavit rakev v "jeho" kostele, centru Pražská křižovatka, a průvodem na Hrad přišla vdova. Od jízdy na lafetě přes loučení ve Vladislavském sále až po mši už bylo vše hlavně v režii prezidentské kanceláře a arcibiskupství.

Havlová poděkovala veřejnosti

Havlova rodina a přátelé se dostali ke slovu znovu v pátek odpoledne a večer. Podobu loučení ve strašnickém krematoriu vymysleli Dagmar Havlová s muzikantem Michaelem Kocábem. Vdova sama nazpívala Havlovu oblíbenou písničku Když jsem já šel tou Putimskou branou.

Ostatky Václava Havla budou uloženy na Vinohradský hřbitov podle informací ČTK až po Novém roce. Dagmar Havlová v úterý poděkovala veřejnosti za podporu. "Ráda bych z celého srdce poděkovala všem, kteří přišli vzdát manželovi poctu a podpořit mě v nejtěžších chvílích mého života. Člověk nikdy není připraven na odchod nejbližšího a bylo mi útěchou, že nás nebylo připraveno tolik," uvedla.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video