Stone je dalším v řadě propuštěných teroristů

Jeden z nejobávanějších teroristů v Severním Irsku Michael Stone byl propuštěn z vězení Maze poblíž Belfastu. Do konce týdne bude na základě mírové dohody z Velkého pátku z roku 1998 z tohoto přísně střeženého žaláře propuštěno dalších asi 80 teroristů.

Stone, člen hnutí Bojovníci za svobodu Ulsteru, si odpykal 12 let z třicetiletého trestu odnětí svobody. Mezi probritskými extremisty se stal živou legendou v roce 1988, kdy na pohřbu člena Irské republikánské armády (IRA) v Belfastu zastřelil tři lidi.  Kromě toho byl odsouzen za vraždu dalších tří katolíků.

Na  tiskové konferenci po propuštění Stone prohlásil, že se bude snažit napomoci úspěchu mírového procesu. Na otázku, jestli věří, že válka již skončila, řekl: "Moje válka již skončila."

Na základě velikonoční dohody bylo z vězení Maze propuštěno již 340 teroristů. Příští týden by jich tam mělo být již jen necelých 20 a do konce roku by měla být věznice uzavřena. Vůdce republikánské strany Sinn Fein Gerry Adams konstatoval, že propouštění teroristů je součástí mírového procesu.

Za uplynulá tři desetiletí si násilí v Severním Irsku vyžádalo přes tři a půl tisíce lidských životů.

Mírový proces v Severním Irsku

1968 Katolické hnutí za občanská práva v Severním Irsku zahájilo kampaň za dosažení lepší dohody s protestanty. Následovaly ostré srážky s protestantskými extremisty.
1969 Do Severního Irska vyslána britská armáda na žádost místní vlády. Nejhorší ozbrojené srážky za posledních 50 let, navzdory reformám občanských práv.
1972 Britští vojáci zabili 14 katolických demonstrantů během "Krvavé neděle" v Londonderry.
1974 V lednu ustaveno Severoirské shromáždění; zvoleno 78 poslanců. V květnu exekutiva selhala po stávce protestantských dělníků; obnovena přímá vláda Británie v provincii prostřednictvím ministra pro Severní Irsko.
1979 IRA vystupňovala násilí proti prominentním Britům, v jejích útocích zahynuli: velvyslanec v Nizozemí Sir Richard Sykes, mluvčí Konzervativní strany pro Severní Irsko Airey Neave a bratranec královny Elisabeth Lord Mountbatten.
1984 Bomba IRA na konferenci britské Konzervativní strany zabila pět lidí. Premiérka Margaret Thatcherová vyvázla bez zranění.
1985 Anglo-irská smlouva poskytla Dublinu určitý poradní hlas v záležitostech Severního Irska.
1991 Vražedný útok IRA na Downing Street číslo 10. Žádní zranění.
1993 V prosincové anglo-irské deklaraci z Downing Street Británie prohlásila, že nebude bránit ukončení britské nadvlády v Ulsteru, bude-li si to přát většina jeho obyvatel, a nabídla Sinn Fein, politické složce IRA, účast na mírových rozhovorech, pokud IRA ukončí násilí.
1994 V září IRA vyhlásila příměří. O týden později se přidaly i obě hlavní probritské teroristické skupiny Ulsterský dobrovolnický sbor (UVF) a Bojovníci za svobodu - Ulsteru (UFF).
1996 Příměří IRA ukončilo v únoru odpálení bomby ve východní londýnské čtvrti Docklands; exploze zabila dva lidi a zranila 100. V červnu začaly v Belfastu mnohostranné rozhovory o budoucnosti Severního Irska s vyloučením Sinn Fein.
1997 IRA ohlásila "obnovení příměří" v červenci, o dva měsíce později smetli Labouristé Tonyho Blaira Majorovu Konzervativní stranu z vlády. Po dalších šesti týdnech se poprvé k mírovým rozhovorům připojila i Sinn Fein.
1998 10. dubna - Velkopáteční dohoda uzavřená mezi britskou a irskou vládou a osmi politickými stranami.

22. května - Mírová dohoda schválena v referendu, získala podporu 71 procent voličů provincie.

25. června - Volby do nového Severoirského shromáždění; podle konečných výsledků získali stoupenci mírové dohody 80 křesel a její odpůrci 28.

15. srpna - Exploze automobilu v severoirském Omaghu zabila 29 lidí a zranila 220 při nejhorším atentátu v historii provincie. K odpovědnosti se přihlásila frakce Pravá IRA, o den později vyhlásila okamžité příměří.

14. září - První zasedání Severoirského shromáždění.

18. prosince - První z hlavních teroristických organizací, probritský Sbor loajalistických bojovníků (LVF), začala skládat zbraně.
1999 2. července - Británie a Irsko oznámily plán - nikoliv formální dohodu - ustavit koaliční severoirskou vládu a odzbrojit extremisty.

15. července - Dohoda z 2.července ztroskotala, když ji ulsterští unionisté odmítli a nedostavili se na zasedání parlamentu, kde měla být zvolená nová vláda; vicepremiér regionální vlády Seamus Mallon rezignoval.

6. září -
Mírový vyjednavač USA George Mitchell ohlásil nové kolo mírových rozhovorů.

17. listopadu -
IRA ohlásila připravenost odzbrojit, pokud se ustaví nová severoirská vláda.

27. listopadu -
Probritští unionisté podpořili zformování severoirské vlády z protestantů a katolíků.

1. prosince -
Severní Irsko má novou vládu, konec sedmadvacetileté nadvlády Londýna.

13. prosince -
Historické setkání irské a severoirské vlády v Belfastu.
2000 6. února - Exploze bomby v hotelu v severoirském hrabství Fermanagh. IRA nadále odmítá složit zbraně, dokud Británie neskončí s nadvládou nad provincií.

8. února - Britský parlament začal projednávat návrh zákona o obnovení přímé vlády Británie v Ulsteru.

11. února -
Britský ministr pro Severní Irsko Peter Mandelson rozpouští Severoirské shromáždění.

15. února -
IRA odstupuje od rozhovorů o odzbrojení.

Terorista Michael Stone, člen hnutí Bojovníci za svobodu Ulsteru, těsně po propuštění z proslulé věznice Maze poblíž Belfastu


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video