Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stokrát nic umořilo osla-voliče

  1:00aktualizováno  1:00
Mor, neštovice, svrab a nepřízeň voličů, nic z toho nevadí - naši ctihodní zákonodárci si uchovali mimořádnou imunitu. Pánbůh nám je ve zdraví zachovej! Opět (kdo už ty marné pokusy spočítá?) si doživotní ochranu odmítli zrušit.

Tenhle antikvární kousek z dob, kdy se demokracie klubala a mocní mívali choutky sněmovny rozpouštět, už dávno postrádá smysl.

Přesněji: postrádá smysl pro deset milionů obyvatel země.

Většina z poslanců stále cítí potřebu být chráněna před padoušskými policisty, státními zástupci a šikanujícími soudy až do konce svého pozemského žití - jinak ztrácejí jistotu, že chrabrý boj za blaho lidu dokončí.

Ale vážně. Po letošních volbách, k nimž nepřišly víc než dvě třetiny voličů, politická ústa perlila slogany o "občanech, jimž je třeba vrátit důvěru v politiky a politiku".

Obratem si ctihodní zvýšili platy, poté si ponechali i silný ochranný štít před případnou šikanou státní moci. Doživotně je nebude smět stíhat, pokud je sněmovna nevydala.

Člověku obyčejnému se pak dost špatně poslouchají řeči o ekonomické nutnosti reforem penzí, zdravotnictví, zmrazení dávek, vidí-li své politiky snídat stříbrným příborem. O to snáz je pak hází do jednoho pytle a nevolí.

Argumenty, proč imunitu nechali netknutou, jsou pořád stejné: "Návrhy jsou nekoncepční, obsahují cosi, co by neměly mít, a nemají to, co by mít měly, měnit ústavu je tuze vážná věc, pánové a dámy, třeba promýšlet..."

Stokrát nic umořilo osla, stokrát opakované argumenty, proč je nutné s imunitou zatočit, sněmovnu nepřesvědčily. Tak postoprvé:

1) Bojí-li se známí poslanci šikany státní moci, neznámí občané se musí bát ještě víc. Pročpak tedy zákonodárci nebijí na poplach, neinterpelují vládu?

2) Privilegium imunity nejenže nepotřebují doživotně, nepotřebují je ani na půdě parlamentu: máme snad dvě kategorie svobody projevu?

Leč marno, imunita u nás přežije další půl století. A až bude sedět dědovi exposlanci vnuk na kolenou, optá se: A před jakou nemocí ta tvoje doživotní imunita chrání? Před tuze záludnou nákazou - z normálního života.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení ČSFR bylo správné, shodli se Klaus s Mečiarem

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

V budově bývalého Federálního shromáždění debatovali Václav Klaus a Vladimír Mečiar coby hlavní postavy rozdělení ČSFR....

Recept na sladký vánoční salám
Recept na sladký vánoční salám

Letos zkuste vánoční cukroví trochu jinakNajdete na iDNES.cz