Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

„Ať jde vláda do dupy!“ Ostravská Stodolní má kocovinu z prohibice

  9:02aktualizováno  9:02
Stodolní ulice v centru Ostravy, symbol mejdanů a divokých alkoholových pařeb, se probudila do pořádné kocoviny. Nikoliv z alkoholového opojení, bolení hlavy způsobila částečná prohibice vyhlášená v páteční podvečer.

Prohibice se na Stodolní dostávala zvolna, citrusový fernet má třicet procent alkoholu. | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Stodolní ulice, sobota 7:00 hodin. Na první pohled se nic nemění. Před bary a kluby postávají hloučky různě se klátících postav, v méně nápadných místech se objímají milenci, servírky začínají zametat nepořádek, k hromadnému úklidu se chystá četa z ostravských technických služeb. A všude velký nepořádek. Dalo by se říci: nic nového.

Ale stačí procházka od Nádražní ulice až k železniční zastávce na opačné straně, pak zpět a je jasné, že tahle noc byla výjimečná. Mezi pohozenými lahvemi jasně vévodí piva, vína, zelená. Vymizela vodka, i když například třicetiprocentní citrusový fernet jasně dokazuje, že prohibice bude mít na Stodolní těžký život.

"Nablito bylo stejně," přikyvuje prodavačka z pekárny u tramvajové zastávky Stodolní. Vzápětí ale společně s kolegyní přiznávají, že i ony, zvyklé na ledacos, zaznamenaly změnu.

"Nepořádek se mi zdá menší, každopádně pamatujeme mnohem horší. Také mladí, co na zastávce postávali, byli nějací zaražení. Stodolní bez tvrdého alkoholu, kdo by si to pomyslel," smějí se ženy.

Prohibice? Je to cypovina, ať jdou do dupy

Uprostřed Stodolní stojí dvě auta republikových policistů a jeden vůz strážníků, kolem policistů živě diskutuje hlouček lidí. Že by první prohibiční provinění? Kdepak. Stačí pohled na zakrvácený obličej jednoho z mladíků a je jasné, že za toto ministr zdravotnictví nemůže.

Prohibiční Stodolní

Jinak ale lidé Leoše Hegera nešetří. "Je to cypovina. Přišli jsme tady pořádně zapařit, ale vaječný koňak fakt není něco, co by nás dostalo do varu," lamentuje asi dvacetiletý muž, přičemž přidává pár nepublikovatelných nadávek.

Vinen je otrávený Pražák?

Další z nich vidí příčinu jednoznačně. "Sotva se otrávil první Pražák, okamžitě zakazují chlast po celé republice. Dostali strach, ať jdou do dupy (ostravský výraz pro zadnici - pozn. red.). Bezďáci budou pít stejně, jen teď okenu a skončí rychleji," nebere si servítky.

V šoku zůstaly i polské party, které Stodolní plní stále více. Nyní cizinci přiznávají, že se jim cesta do zahraničí rozhodně nevyplatila a příště zůstanou doma. Pivo se už prý i u nich také dá pít.

Policie zabavovala nekolkovaný alkohol

Podle ČTK některé podniky na vyhlášení zákazu zareagovaly okamžitě a začaly navážet zásoby povoleného alkoholu. Provozní podniku Koxovna Ondřej Oravský například přivezl víno a ochucené pivo. "Je to kvůli tomu vyhlášenému zákazu. Určitě se mi to nelíbí, tržba bude hodně slabá," povzdechl si.

Jak v sobotu ráno uvedla moravskoslezská policejní mluvčí Daniela Vlčková, policisté s celníky v celém kraji přes noc zkontrolovali takřka dva tisíce provozoven, zajistili stovky litrů nekolkovaného alkoholu a zjistili dvanáct porušení zákona. Vzhledem k novému nařízení však působili hlavně preventivně a provozovatele hlavně informovali, že lahve s tvrdým alkoholem musí schovat do skladů.

A Stodolní má den na pořádné vystřízlivění, s postupujícím rozbřeskem už ulicí procházejí jen lidé směřující do zaměstnání.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V hořícím hotelu jsme byli za tři minuty, řekl hasič v Rozstřelu

Mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka (vlevo) a Jiří Španer z...

Situace v hořícím hotelu Eurostars David byla dramatická, uvedli v Rozstřelu mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů...

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

Dbalého pustili z psychiatrie, další sledování už podle znalců není třeba

Vladimír Dbalý při příchodu k pražskému městskému soudu.

Bývalý ředitel pražské Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý, který je podezřelý z korupce, ukončil soudem nařízený pobyt...

Najdete na iDNES.cz