Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stodola skrývala vzácné památky

  17:37aktualizováno  17:37
Ústí nad Labem, Česká Lípa - Cenné církevní památky v hodnotě přesahující milion korun objevili severočeští kriminalisté. Části oltářů, svícny, obrazy a staré rámy ležely pod hromadou harampádí v jedné stodole na Českolipsku. Stejně tak policisté našli postrádaný barokní obraz světce.

Objevené předměty jsou dalším výsledkem dlouhodobé policejní akce, při níž kriminalisté už v dubnu zadrželi faráře z Jestřebí a jeho dva společníky. Ti měli podle obžaloby vykrádat kostely už od roku 1999 a podle policistů zcizili majetek církve za více než devět milionů korun.

„Ve stodole bylo třicet cenných předmětů,“ upřesnila mluvčí severočeské policejní správy Jarmila Hrubešová. „Velmi nám pomohli také pracovníci Státního památkového ústavu v Ústí nad Labem a církevní hodnostáři z litoměřického biskupství,“ dodala.

Památkáři a pracovníci biskupství se podíleli hlavně na identifikaci památek. „Mohli jsme pomoci hlavně díky tomu, že už několik let pečlivě natáčíme interiéry kostelů a cenná díla na video,“ uvedl Pavel Hušek, ředitel Státního památkové ústavu v Ústí nad Labem, který se stará i o několik objektů v Libereckém kraji.

Faráři z Jestřebí hrozí vězení za to, že podle vyšetřovatele vykrádal na Českolipsku kostely - čtěte ZDE

Většina z nalezených předmětů pochází podle Huška právě z okolí Jestřebí, kde působil obviněný farář. "Jde o církevní předměty z období baroka, některé jsou pak ještě starší,“ dodal památkář.

Předměty byly nalezeny hlavně díky všímavosti jedné z kriminalistek. Při pátrání na Liberecku si ve vytipované stodole povšimla jiného zbarvení hlíny u harampádí. Bylo poznat, že byla navršena v nedávné době. Pod ní se pak poklady skrývaly.

Zmíněný obraz světce policisté objevili při domovní prohlídce. „Jde o barokní obraz sv. Jana Nepomuckého, byl oceněn na sto tisíc korun. Místo něj v jednom z kostelů visela nekvalitní poměrně čerstvá kopie zmíněného obrazu. Oba obrazy se na první pohled lišily ve výrazu tváře světce a ve zpracování šatu,“ sdělila Hrubešová.

Práce na případu zdaleka nekončí. Policistům se zatím podařilo zajistit předměty za zhruba tři miliony korun.

„Z posledního nálezu ještě nedokážeme u některých předmětů určit, kam vlastně patří,“ říká Hrubešová.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Pracovnici pražské pekárny uvázla ruka ve stroji na rohlíky

Hasiči vyprostili ženě ruku ze stroje na rohlíky (17.1.2018)

Hasiči a záchranáři zasahovali odpoledne v pekárně v Praze na Vinohradech, kde jednu z pracovnic zranil stroj na...

Dovoz min nebyl zakázaný, stát je musí zbrojařům vrátit, rozhodl soud

Obhájci přinesli k soudu delaborovanou minu.

Zbrojařská firma Excalibur Army získá zpět od státu zhruba 500 min. Miny zabavila policie kvůli podezření z jejich...

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz