Sto let po masakru se v kostele na tureckém jezeře sloužila arménská mše

  15:34aktualizováno  15:34
V prastarém kostele sv. Kříže na ostrově Akdamar ve vodách tureckého jezera Van se opět sloužila křesťanská mše. Před 95 lety byla místní kongregace stejně jako dalších 1,5 milionu Arménů povražděna. Turecko se snaží zlepšit vztahy s Arménií, ale stále ho čeká složitá cesta k vyrovnání se s genocidou v roce 1915.

Na maličký ostrov Akdamar v blankytných vodách jezera Van uprostřed hor východního Turecka dorazilo přibližně tisíc etnických Arménů ze všech koutů světa. Další tisíce se ale na poslední chvíli rozhodly nepřijet.

Genocida Arménů

Jerevan považuje masakr Arménů osmanskými Turky za první světové války za genocidu. Podle něho v letech 1915-1917 při vraždění a deportacích zahynulo přes půldruhého milionu Arménů. Turecko připouští jen 300.000 až 500.000 mrtvých, které ale označuje jako oběti války, a odmítá označení genocida.

Turecké úřady totiž na svatostánek z 10. století neumístily dvousetkilový kříž. Údajně kvůli technickým problémům. Arménská diaspora za tím však vidí turecké naschvály, a mnoho Arménů proto cestu na východ Turecka zrušilo.

Pouť do bolestné minulosti

Kříž stál během mše na kamenném podstavci před kostelem a své místo na kostele zaujme později. Armény také stále provokuje fakt, že Ankara odmítá uznat zabití statisíců Arménů osmanskými Turky jako genocidu.

Většina arménských křesťanů, kteří se historické mše v neděli zúčastnili, svoji pouť chápali především jako možnost opět nahlédnout do otevřených ran své minulosti.

"Toto je poprvé, co jsem v zemi svých předků," řekl listu The Times dvaatřicetiletý Adrineh Gregorian z amerického Los Angeles. Jeho dědeček uprchl z Turecka v roce 1915 poté, co Turci vyvraždili celou jeho rodinu.

Arménský kostel sv. Kříže na ostrově Akdamar na tureckém jezeru VanArménská bohoslužba v kostele sv. Kříže na ostrově Akdamar na tureckém jezeru Van

"Pro nás je to jako sen, slyšet na tomto místě slova arménské liturgie. Jeden člověk z rodiny přežil genocidu a jeden člověk se vrací zpět," dodal Gregorian. Mistrovský kus arménské architektury ležel v troskách devadesát let, než se ho turecká vláda rozhodla zrestaurovat za 1,5 milionu eur (37 milionů koru).

Genocida a Západ

Turci jsou příliš cenný spojenec, než aby je někdo dráždil

Kostel ale nyní neslouží svému původnímu účelu. Po rekonstrukci je z něj muzeum. "Mě příliš netrápí, že na vrcholku není kříž a že z kostela je dnes muzeum. Dorazila jsem sem hlavně kvůli sobě, cítím to jako svoji osobní pouť," tvrdí Ani Elmaloglu z Kalifornie.

Ankara se snaží napravit vztahy

V Turecku je masakr Arménů stále citlivým tématem. Před třemi lety byl v Istanbulu zastřelen slavný turecký novinář arménského původu a bojovník za lidská práva Hrant Dink. Publicistu opakovaně stíhaly úřady za psaní o genocidě Arménů. (o vraždě více zde)

Kříž před arménským kostelem sv. Kříže na ostrově Akdamar na tureckém jezeru VanArménský kostel sv. Kříže na ostrově Akdamar na tureckém jezeru Van

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan se snaží na jednu stranu vrátit přísně sekulární Turecko k islámským tradicím, na druhou stranu usiluje o navázání dobrých kontaktů s tureckými sousedy včetně Arménie. Ankara a Jerevan se minulý listopad dohodly na obnovení diplomatických vztahů a vzájemné spolupráci, dohoda nyní čeká na schválení obou parlamentů.

Jezero Van, Turecko

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Francouzi znovu vyšli do ulic, ke žlutým vestám se přidaly i Marianne

Ve Francii se opět sešli příznivci hnutí žlutých vest, které protestuje proti...

Na pařížské třídě Champs-Élysées se v sobotu k protivládním protestům sešly asi tři tisíce členů hnutí takzvaných...

Dokážeme skokově ochladit Zemi, ale je to nebezpečné, varuje expert

Martin Dočkal se zabývá krajinným inženýrstvím.

Geoinženýring zná nástroje, kterými se skokově dá ovlivnit klima na naší planetě. Jeho nejtvrdší forma však může být...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

„Miliardářce“ ze směnáren šéfovali bývalí politici. Žena se zastřelila

Poslanec za hnutí ANO Bronislav Schwarz

Ve vedení firmy To & Mi z Varnsdorfu, v níž pracovala Zuzana K., která za čtyři roky podle policie protočila až 12...

Další z rubriky

Spor o „princeznu“ z Huawei? Jen špička ledovce vztahů mezi USA a Čínou

Finanční ředitelka firmy Huawei Meng Wan-čou

Když už se zdálo, že Spojené státy a Čína k sobě najdou cestu a ukončí stupňující se obchodní válku, mezi oběma giganty...

První světová válka jako včera. Barva vdechla válečným snímkům nový život

Historici kolorovali snímky zachycující okamžiky první světové války, do...

První světová válka ještě nemusí v očích současné mladé generace skončit na úrovni zoufale nudné kapitoly ještě...

Polák, Ital, Thajec, Francouz a Afghánec. Smrt si ve Štrasburku nevybírala

Zvláštní jednotky francouzské policie prohledávají ulice ve štrasburské čtvrti...

Úterní střelba na vánočních trzích ve Štrasburku si vyžádala už pět obětí na životech. V neděli zemřel 35letý Polák,...

Najdete na iDNES.cz