Do voleb zbývá sto dnů. Jejich favorit, šéf ČSSD Jiří Paroubek, říká, že menšinová vláda tolerovaná ve Sněmovně více stranami, včetně komunistů, je pro něj až druhá varianta v pořadí

Do voleb zbývá sto dnů. Jejich favorit, šéf ČSSD Jiří Paroubek, říká, že menšinová vláda tolerovaná ve Sněmovně více stranami, včetně komunistů, je pro něj až druhá varianta v pořadí

Sto dnů do voleb: díky oranžovým mají komunisté nejblíž k návratu k moci

  • 1715
Za sto dnů voliči rozhodnou, kdo bude další čtyři roky spravovat zemi. Ještě nikdy po roce 1989 neměli tak blízko k návratu k moci čeští komunisté. Favoritem voleb je podle průzkumů ČSSD, a právě kvůli názorům současného předsedy Jiřího Paroubka mají rudí letos šanci. I když Paroubek pro iDNES.cz zopakoval, že menšinová vláda jeho strany je pro něj až druhá varianta v pořadí.

"Na prvním místě je spolupráce se středovými stranami," říká Paroubek. Jenže lidovci ani zelení nemají jistotu, že se do Sněmovny dostanou. A pokud ano, tak že spolu se sociální demokracií budou mít dohromady alespoň 101 hlasů. Tak jako v roce 2002, kdy se s KDU-ČSL a Unií svobody dohodl tehdejší předseda ČSSD Vladimír Špidla.

Na rozdíl od Špidly, který spolupracovat s komunisty nechtěl, se Paroubek této možnosti nezříká. Zároveň dnes ale sociální demokraté říkají, že menšinová vláda jejich strany, pokud zvítězí ve volbách, by se musela opírat alespoň o dvě strany.

Například o komunisty a lidovce. "Klidně ale také o ODS," namítá šéf oranžových. Jen velkou koalici s občanskými demokraty by považoval až za krajní, havarijní a nepravděpodobné řešení. Podobně dosud mluvil o možnosti velké koalice i šéf ODS Mirek Topolánek. Pro něj osobně je tato varianta nepřijatelná a nejspíš by se na takové vládě nepodílel.

Komunisté by dávali Paroubkovi podmínky

Spolupráci s komunisty si sociální demokraté už otestovali v některých krajích - například ve středních Čechách, kde si hejtman David Rath jednobarevné vládnutí tolerované rudými pochvaluje.

"Pokud bychom měli po volbách s ČSSD spolupracovat i na celostátní úrovni, měli bychom i my své podmínky," řekl iDNES.cz šéf komunistů Vojtěch Filip. Příliš ale odkrývat karty nechce - jen obecně prohlásil, že by muselo jít o "nekorupční vládu, ve které by byli odborníci". Dá se očekávat, že by to museli být "odborníci", kteří by rudým nevadili.

Zatímco sociální demokraté lavírují a předpokládají, že by se na vládě uměli domluvit s lidovci i zelenými, na menšinové vládě tolerované komunisty a v krajním případě na koalici s ODS, pro konzervativce vedené Topolánkem je vysněná koalice s novou stranou TOP 09 Karla Schwarzenberga, případně doplněná o zelené nebo lidovce. Podle toho, kdo se probojuje do parlamentu. - čtěte Topolánek: Když nevyhrajeme, odejdu. Nechci se zaplést s ČSSD

"My bychom nešli do žádné vlády, která by se opírala o komunisty či přeběhlíky," zdůrazňuje šéf lidovců Cyril Svoboda. To by vylučovalo variantu Topolánkovy vlády číslo 2 z končícího volebního období, která získala důvěru jen kvůli přeběhlíkům od oranžových - Miloši Melčákovi a Michalu Pohankovi.

Kolik hlasů sebere lidovcům nová strana TOP 09?

Lidovci mohou být ale tentokrát poprvé v ohrožení. Stále je totiž otevřené, kolik hlasů jim sebere TOP 09. Miroslav Kalousek totiž do nové konzervativní strany odvedl řadu známých tváří z pravicového křídla KDU-ČSL. V čele s Karlem Schwarzenbergem je přitom TOP 09 někdy pasována do role "černého koně" letošních voleb.

Topolánek a Schwarzenberg

Paradoxně právě strana, která má ODS pomoci vytvořit pravicovou koalici, může přispět k volební porážce modrých. TOP 09, původně zamýšlená jako strana, která vysaje středové voliče, sebere je zeleným a osloví i městské liberály, se místo toho profiluje jako strana výrazně konzervativní. Stojí programově napravo od ODS a snižuje volební preference zatím hlavně občanským demokratům. - čtěte TOP 09 by v Praze porazila ódéesku, silné jsou tu i Věci veřejné

Schwarzenberg již jasně řekl, že by jeho strana nešla po volbách do koalice s ČSSD pod současným vedením a Kalousek mu přitakal. Je ale otázka, zda by po volbách u strany nezvítězil pragmatismus, kdyby měla šanci podílet se na sestavení vlády. A dá se čekat, že by byla pod silným tlakem, pokud by tím znemožnila menšinovou vládu tolerovanou Filipovými komunisty.

Z menších stran může podle průzkumů vyletět nahoru nejspíš strana Věci veřejné vedené Radkem Johnem. Strana práv občanů vedená expremiérem Milošem Zemanem či uskupení Suverenita v čele s bývalou europoslankyní Janou Bobošíkovou mohou podle dosavadních průzkumů odebrat hlasy Paroubkovi a zkomplikovat mu tak cestu k vítězství ve volbách a k sestavení vlády. Na průnik do Sněmovny to ale nevypadá.

Ve volbách budou hrát o "přežití" nejen zelení a lidovci, ale hlavně Jiří Paroubek a Mirek Topolánek. Pokud jeden z těchto dvou politiků volby výrazně prohraje, téměř jistě ho strana v dohledné době vymění. I proto budou letošní volby do Sněmovny zajímavé.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video