Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Što dělať aneb co čeká vládní koalici

  1:00aktualizováno  1:00
Svobodu, ministra zahraničí, potěšilo, že dnešní koalice má ještě osmnáct měsíců do sněmovních voleb šanci své postavení zlepšit. Ministr asi předpokládá, že koalice bude trvat dál. Nenaznačil ovšem to hlavní - proč by měla trvat? Vzpomeňme, jak ta koalice vznikla.

Především to byla jedna z mála možností, jak vůbec sestavit vládu. Do nové opoziční smlouvy se nikomu nechtělo, tak šli její hlavní kritici, US a lidovci, rovnou do vlády.

Skutečnost, že pravice umožní vznik levicové vlády, odůvodňovala US tvrzením, že prosadí vstup ČR do EU a bude omezovat levicové choutky ČSSD. Realističtější lidovci, kteří dobře vědí, co to je moc a jak s ní zaobcházet, neříkali pro jistotu nic neboli vše. Jak komu, jak kdy.

Obě menší strany neprosadily takřka nic podstatného a nezamezily ničemu, čeho by si volič povšiml. Splnily dva úkoly: vstup do EU a trvání vlády. K prvnímu by došlo za každé možné vlády. To druhé je opravdu výsledek.

Tón v koalici udává ČSSD. Nejprve špidlovský, nazvěme jej vizionářské levičáctví s nezodpovědným heslem "Zdroje jsou", pak následoval grossovský "Upřímný zpěv" bez idejí. Malé strany do toho neměly moc co mluvit.

Volební debakl staví koalici před rusky bědnou otázku: Što dělať? Hlavní důvod její existence, sestavení vůbec nějaké vlády, je pryč. Proč v té koalici dál mají být obě malé strany?

Odpověď US není těžká: už dávno pohrdla všemi svými ideály a programy. Redukovala svou politiku na pouhé vyžírání vládního tělesa za každou cenu. Pro lidovce, mistry ve skoku z potápějící se lodi, je to těžší. Určit, kdy se odrazit, skočit do jiné lodi a Svobodu nechat tonout, toť jejich politické mistrovství.

Na jakém programu se může koalice shodnout? KDU a US mají poslední téma: Bráníme vstupu komunistů do vlády. Jiný program není, ale ani tento nemá smysl. Komunisté už jaksi ze špajzu vládnou: hlasují s ČSSD. Trvání koalice je dobré už jen pro tři ministry z utonulé US. Lidovce pozorujme. Čím později z lodi vyskočí, tím víc si naberou do střevíců.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Silný vítr způsobil výpadky elektřiny, hasiči likvidují popadané stromy

Spadlý strom zastavil 18. ledna odpoledne nakrátko dopravu mezi Hazlovem a Aší...

Silný vítr, který odpoledne začal foukat v Čechách, způsobil na mnoha místech pády stromů i výpadky dodávek elektřiny....

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Babiš čelil otázce, jak zabrání, aby Mynář a Nejedlý na Hradě dělali byznys

Premiér Andrej Babiš během středečního jednání Poslanecké sněmovny. (17. ledna...

Andrej Babiš zažil poprvé jako premiér interpelace. Jedna z prvních mířila na jeho doporučení prezidentovi Miloši...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz