Prezidentské volby se mohou kvůli stížnostem i celé opakovat. Ilustrační snímek

Prezidentské volby se mohou kvůli stížnostem i celé opakovat. Ilustrační snímek | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Soud obdržel dalších sedm stížností na volbu prezidenta

  • 15
Nejvyšší správní soud obdržel během pondělí dalších sedm stížností na nedávnou první přímou volbu prezidenta. Lhůta pro podání stížností přitom končí až v úterý. Celkem dosud soud obdržel šestnáct stížností, jejich počet se pravděpodobně ještě zvýší.

O aktuální statistice informovala pracovnice soudu Petra Lavická. Lhůta pro zpochybnění voleb vyprší v úterý, kdy Nejvyšší správní soud (NSS) zveřejní souhrnnou statistiku. V patnácti následujících dnech musí soud o všech stížnostech rozhodnout, informace o jednotlivých stížnostech nyní neposkytuje.

V úterý se na soud obrátí také nevládní protikorupční organizace Růžový panter. Původně chtěla stížnost podat už v pondělí, nakonec si ještě její představitelé ponechali čas na dokončení finální verze textu a jeho korektury. Podle Růžového pantera byla hrubě porušena pravidla volební kampaně, řekla Petra Jordanová z neziskové organizace. Porušení pravidel spatřuje Růžový panter například v celostránkovém inzerátu proti Karlu Schwarzenbergovi (více o něm čtěte zde).

Volební senát Nejvyššího správního soudu musí o všech stížnostech rozhodnout nejpozději 20. února. Poté se mohou nespokojení stěžovatelé teoreticky obrátit ještě na Ústavní soud. Nově zvolený prezident Miloš Zeman se funkce ujme 8. března.

Stěžují si aktivisté i běžní občané

Podle dostupných informací jsou mezi pisateli volebních stížností například právní aktivista a bloger Tomáš Pecina nebo Lukáš Kohout, jenž se v minulosti vydával za asistenta tehdejšího poslance ČSSD Jana Kavana.

Pecina podal k NSS návrh na určení neplatnosti rozhodnutí o volbě prezidenta republiky. Text zpřístupnil na svém blogu. Vadí mu způsob, jakým ministerstvo vnitra vyřadilo z voleb Tomia Okamuru a Vladimíra Dlouhého, zpochybnil použitý algoritmus při kontrole petičních archů, má výhrady také k prováděcímu zákonu.

NSS by se podle něj měl sám obrátit na Ústavní soud a navrhnout mu zrušení některých paragrafů prováděcího zákona. Pecina později svůj návrh doplnil také námitkou podjatosti proti předsedovi volebního senátu Vojtěchu Šimíčkovi.

Volební stížnost může podat každý volič, kandidát nebo jeho navrhovatel.

Důvodem pro podání je takové porušení pravidel stanovených volebním zákonem, které by mohlo ovlivnit výsledek volby prezidenta. Pokud by NSS návrhu na prohlášení neplatnosti volby hlavy státu vyhověl, mohl by podle zákona nařídit opakování celých prezidentských voleb, do nichž by se mohli zapojit i noví kandidáti, nebo jen některé části dosavadního volebního procesu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video