Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stížnost Rowlingové na klece Klaus odmítl

  11:55aktualizováno  11:55
Václav Klaus odpověděl autorce Harryho Pottera, která označila používání klecových a síťových lůžek v Česku za mučení. "Česká odborná veřejnost, ale ani já, však nemůžeme přijmout Váš radikální a nesmírně zjednodušený názor vyvolaný emotivním, velmi tendenčním článkem," píše prezident.

V úvodu Klaus britské spisovatelce Joanne Rowlingové poděkoval za dopis, v němž se "na základě jednoho náhodného a nikoli seriozního článku v britském tisku" pozastavuje nad používáním těchto lůžek v ústavech pro mentálně postižené děti a žádá jejich zákaz.

"Problém, jehož jste se dotkla, je samozřejmě závažný a je předmětem permanentního seriózního odborného posuzování v naší zemi, ale i jinde ve světě," odpověděl Klaus podle svého mluvčího Petra Hájka a poznamenal, že se s tímto problémem nesetkává poprvé.

Zároveň pisatelku ubezpečil, že problém konzultoval s předními českými lékaři a psychiatry. Doplnil, že se o používání konkrétních omezujících prostředků, ale i celkového režimu léčebných zařízení pro handicapované pacienty již dlouhou velmi intenzívně diskutuje.

"Má aspekty morální a etické, ale stejně významné jsou i argumenty odborné. Nelze ji jednoduše převést na otázku dodržování či porušování lidských práv," upozornil stěžovatelku.

Podle Klause je třeba hodnotit adekvátnost použití různých omezujících prostředků v konkrétní zdravotní situaci jednotlivých pacientů a je třeba nalézt vhodné metody jak ochrany mentálně postižených lidí před zraněním či sebepoškozením, tak i ochrany jejich okolí.

"Česká republika je standardní demokratickou zemí a naše zdravotní péče je srovnatelná se zdravotnictvím ostatních vyspělých zemí. Musím odmítnout představu, že u nás ve zdravotnických zařízeních dochází ke zneužívání zmíněných lůžek či dokonce k týrání mentálně postižených dětí," zdůraznil prezident.

Zároveň upozornil, že stejně by bylo možné kritizovat i umísťování takto postižených pacientů do speciálních místností, či jejich ochranu zvýšenými dávkami medikamentů. "Všechny omezovací metody mají své výhody a nevýhody a pokusy o paušální řešení pouze vyvolávají nové problémy, nové komplikace a další diskuse," dodal.

Připomněl, že ministr zdravotnictví už používání lůžek zakázal. - více zde

"Souhlasím s Vámi, že ochrana těžce handicapovaných pacientů, obzvláště dětí, musí být celospolečenskou prioritou, neboť ony samy se bránit nemohou. Mohu Vás ujistit, že já i další orgány České republiky tuto svou povinnost berou velmi vážně," uzavřel Klaus a poděkoval za zájem o problematiku a příspěvek do "naší domácí diskuse na toto téma".

Nemáme lidi v klecích, napsal Špidla
Rowlingové minulý týden odpověděl i odstupující premiér Vladimír Špidla. Například píše, že pacienti jsou dáváni do těchto lůžek jen tehdy, když to vyžaduje akutní stav pacienta. - více zde

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Bouchly ve mně saze, vysvětlil Genderman roku, proč natočil video o MeToo

Pavel Houdek k MeeToo

Gendermanem roku, tedy mužem, který nějakým způsobem podpořil rovnoprávnost mezi muži a ženami, se stal instruktor...

Náměstek Dolínek promluví v Rozstřelu o následcích pádu trojské lávky

Petr Dolínek o budoucnosti lávky v pražské Troji

Na pražském Císařském ostrově pokračuje odklízení trosek pěší lávky, která se zřítila začátkem prosince. Zranili se...

Stezka v korunách stromů je pod sněhem, z výšky je vidět i na lyžaře

Pohled na zimní stezku v korunách stromů v krkonošských Janských Lázních...

Stezku korunami stromů v Janských Lázních zasypal sníh. Zatímco v létě vypadala jako mraveniště, v těchto dnech...

Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí
Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.Najdete na iDNES.cz