Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Štiřínský skandál se před soud nedostane

  17:15aktualizováno  17:15
- Státní zástupce pro Prahu-východ František Krejčí potvrdil únorové rozhodnutí kriminalistů, kterým odložili šetření v kauze Štiřín. Policisté tehdy dospěli k závěru, že se bývalý poradce premiéra Miloše Zemana Jaroslav Novotný vůči někdejšímu řediteli zámku Štiřín Václavu Hrubému žádného vydírání nedopustil.

Podle policejní zprávy, nebylo vydírání vydíráním, ale dobře míněnou radou. Nešlo o důkazy proti Zieleniecovi, ale o dostavbu hospodářského dvora na štiřínském zámku. Nebyl to nátlak premiérova poradce, ale rozhovor mezi dvěma přáteli.

Přesně takto zdůvodnila policie skutečnost, že bývalý premiérův poradce Jaroslav Novotný nebude obviněn z vydírání někdejšího ředitele zámku Štiřín Václava Hrubého.

Policie se sice ztotožnila s Novotného verzí - šlo o přátelskou radu -, ale v několika bodech je zároveň v rozporu s jeho vlastními výroky zaznamenanými na magnetofonových nahrávkách telefonátů s Hrubým.

"Po důkladném vyhodnocení všech vyjádření uvedených v telefonických nahrávkách bylo konstatováno, že skutková podstata trestného činu vydírání, především však subjektivní stránka, zavinění formou přímého konkrétního nátlaku nebyla zjištěna," uvedla policie v písemném odůvodnění, proč nebude Novotného stíhat. Policie rozhodla už minulý týden, dokument a tedy i přesné zdůvodnění jejího kroku je k dispozici až nyní.

Václav Hrubý loni na podzim veřejně obvinil poradce Novotného, že ho vydíral a chtěl po něm důkazy pro Zemanovo tvrzení, že exministr Josef Zieleniec uplácel novináře. "Byl jsem bezostyšně vydírán ve věci exministra Zieleniece," oznámil Hrubý.

Štiřínský zámek, v jehož čele Hrubý stál patnáct let, patří pod ministerstvo zahraničí.
Poté, co ředitel zámku zveřejnil magnetofonový záznam rozhovorů s Novotným, poradce z Úřadu vlády odešel a do případu se vložila policie.

Kromě nahrávek, jejichž autentičnost potvrdil kriminalistický ústav, Hrubý navrhnul několik svědků. Ani ti mu však nepomohli, policie jejich výpovědi zpochybnila. "V době provádění nahrávek byli tito svědci podřízení poškozeného Václava Hrubého, někteří z nich byli též přímo odpovědni za hospodaření s financemi, popřípadě odpovídali za výstavbu, nebo měli u sebe kopie nahrávek mezi uvedenými aktéry případu. Z tohoto důvodu je důkazní síla těchto výpovědí snížena," stojí v policejním odůvodnění.

Pro Hrubého je policejní závěr druhou ranou: nejprve kvůli aféře přišel o post ředitele zámku, kde nyní pracuje jako pomocná síla. Nyní mu navíc hrozí, že prohraje soudní spor s pracovníkem ministerstva zahraničí Karlem Srbou, kterého označil za jednoho z vyděračů. Hrubý trvá na tom, že Novotný ho vydíral na Srbův pokyn. Policie ovšem tvrdí opak.

"Nepodařily se zjistit žádné přímé či nepřímé důkazy, které by potvrdily jakoukoliv formu vydírání ing. Srby vůči Václavu Hrubému," konstatoval Otakar Verner z policejního prezidia.

Václav Hrubý se zatím nevzdává a proti rozhodnutí policie podal stížnost. Jeho naděje jsou však minimální. Postup kriminalisty Vernera minulý týden posvětil vyšetřovatel a námitky proti němu předběžně nevznesl ani státní zástupce.

Názor policie versus Novotného slova z nahrávek

Policie: "Převážná část formulací uvedených ing. Novotným byla konstatována ve všeobecné rovině, popřípadně v náznacích, které si poškozený Václav Hrubý mohl vzhledem k později nástálých událostem vyložit jako formu vydírání."
Nahrávka: "Když uděláte, řekl bych, to, co se samozřejmě dá nazvat mezi námi dvěma jako vydírání a to znamená, uděláte ten dopis, tak samozřejmě vy máte pokoj, klid a dokonce dostanete i prachy... Když to neuděláte, nezachráníte ani sebe ani tu Knížkovou."
Policie: "V žádném případě nebylo nikdy jednáno o kauze Zieleniec."
Nahrávka: "...Jak Kavanovi, tak Srbovi teče do bot, že jo, oni poté, řekl bych takový ty důkazy, který by teda hlavně zbaštili ti novináři nemaj, a tak hrajou jakoby trošku o čas a samozřejmě mlátěj kolem sebe....Vy jste naznačil, že vůbec jako o tom Zieleniecovi nic nevíte, a oni tedy vycházejí z těch fotografií z těch časopisů, že když tam pan Zieleniec prostě býval, takže určitě tam musel se jednak s těmi novinářema taky scházet a pravděpodobně by je uspokojilo pouze něco takovýho, že byste třeba vy řekl, ano, já jsem dostal třeba pokyn tady třeba hostit, a něco tak dále jo."
Policie: "Hrubý nemá k tvrzením směřujícím k požadavkům ing. Srby žádné podklady."
Nahrávka: "V červnu, když jsme se o tom poprvé bavili, tak nebyla na stole ta aféra s tím Zieleniecem. A vy jste se vlastně dostal jako nechtěně do tý velký hry, jo. A co si budem povídat, samozřejmě, prostě teďka vlastně dokonce i ten Srba vlastně bojuje za takříkajíc o svůj život, protože vlastně Kavan chce po něm, aby on mu sehnal ty důkazy, a on teda to zase chce po dalších svejch podřízenejch, že jo, včetně vás..."
Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Lidem chodily na mobil jízdenky, které neobjednali. Peníze dostanou zpět

SMS jízdenka (ilustrační foto)

Systém, který v Ústí nad Labem posílá na mobily SMS jízdenky na MHD, v sobotu posílal a zaúčtoval i doklady, které si...

Sport bude mít speciální úřad, připraví ho zlatý olympionik Hnilička

Milan Hnilička

Premiér Andrej Babiš hodlá zřídit funkci vládního zmocněnce pro sport. Podle Lidových novin bude tento post zastávat...

Noste si léky z domova, vyzývají pacienty nemocnice. Nemají na to právo

(Ilustrační snímek)

České nemocnice po pacientech chtějí, aby si nosili z domova vlastní léky nebo zdravotní pomůcky. Taková praxe přitom...Najdete na iDNES.cz