Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Štiřín s novým šéfem skončil v minusu

  22:17aktualizováno  22:17
P r a h a - Dříve ziskové Konferenční centrum Štiřín se loni propadlo hluboko do ztrát. Nové vedení Štiřína, dosazené ministrem zahraničí Janem Kavanem v září 1999, prodělalo loni téměř šest milionů korun. Zpráva generální inspekce ministerstva zahraničí, o níž je Mladá fronta DNES informována, jasně říká: hospodaření centra ve Štiříně vykázalo loni ztrátu 5,8 milionu korun, kdežto rok předtím ještě vydělávalo. "Máme informace o tom, že hospodaření Štiřína se ubíralo do ztrát záměrně a chystal se podobný scénář jako v případě Českého domu v Moskvě, tedy pronájem či rovnou prodej," uvedl jeden ze zaměstnanců ministerstva zahraničí, který je se "štiřínskou kauzou" detailně seznámen.

Podle zprávy inspekce se na štiřínském zámku po dosazení Jiřího Zoufala zvýšily v řádu milionů korun náklady na spotřebu materiálu, energie, služeb i na mzdy zaměstnanců (ty vzrostly téměř o dva miliony korun). Vedení centra zadávalo podle zprávy inspekce veřejné zakázky buď bez výběrových řízení, nebo za neúměrně vysoké ceny, anebo se dokumentace k soutěžím ztratila.

Mluvčí ministerstva Aleš Pospíšil se ke zprávě nechtěl vyjadřovat. "Není to ještě finální verze. Ještě se k ní musí vyjádřit vedení Štiřína a firmy, jichž se to týká."

V loňském roce vedl štiřínský zámek Jiří Zoufal, který začátkem letošního roku na funkci rezignoval a poté na náklady ministerstva zahraničí odjel na kurs angličtiny do Irska.

Konferenční centrum Štiřín - stejně jako Český dům v Moskvě - spadá do působnosti generálního sekretáře a nejbližšího Kavanova spolupracovníka Karla Srby. Ten už minulý týden v souvislosti s řadou pochybení při pronájmu moskevské budovy rezignoval na svou funkci. Jeho sekretářka však včera uvedla, že po celý duben bude ještě čerpat dovolenou, po tuto dobu zároveň zůstává vrchním ředitelem provozní sekce ministerstva.

Srba sice včera zvedl mobilní telefon, ale na otázky odpovídat nechtěl - telefon vzápětí zavěsil. Nemohl tak reagovat ani na informace, že připravoval privatizaci či pronájem Konferenčního centra ve Štiříně.

Mluvčí Pospíšil to však za něj popřel: "Tyto fámy se objevily už několikrát předtím. Vždycky jsem se pana Srby ptal a on mi řekl, že tento úmysl nikdy neměl."

Bývalý šéf štiřínského zámku Václav Hrubý minulý týden podal trestní oznámení na neznámého pachatele pro porušování povinností ke správě cizího majetku. I on je přesvědčen, že hospodaření ve Štiříně skončilo v minusu účelově: "Záměr nájmu nebo privatizace je lépe uskutečnitelný, když bude dokázáno, že pod státem toto zařízení nefunguje."

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Zeman se sešel v Lánech s kandidáty na ministry průmyslu a zdravotnictví

Tomáš Hüner, ministr průmyslu a obchodu

Kandidát na ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner přijel v neděli odpoledne do Lán. Prezident Miloš Zeman se nejprve...

Ostravskem otřáslo zemětřesení o síle 3,5. S lidmi se zhouply postele

Denní záznam seismografu ve stanici OKC na Ostravsku

Před čtvrtou hodinou ranní probudilo lidi z Ostravska řinčení sklenic či houpání postelí. Podle seismologů oblastí...

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...Najdete na iDNES.cz