Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stín prezidentů: hradní úředník „Forejt Gump“

  3:03aktualizováno  3:03
Ani Václav Klaus, ani Mirek Topolánek, ani Jiří Paroubek. Z fotografií a filmových záběrů to vypadá, že tím hlavním Čechem, který s Georgem Bushem vyjednával, byl Jindřich Forejt.

Devětadvacetiletý Jindřich Forejt (muž úplně napravo) pracuje jako ředitel protokolu na Pražském hradě. | foto: Dan MaternaMF DNES

Bush přilétá. Sestupuje ze schůdků letadla a Forejt už je vedle něho. Bush přijíždí na Hrad. Forejt je tam zase. Bush odlétá. A opět Forejt – zvládne i poslední společné foto s prezidentem USA před letadlem.

Že ho neznáte? Devětadvacetiletý muž pracuje jako ředitel protokolu na Pražském hradě: stará se tedy o organizaci podobných akcí. Je podobně důležitý jako ceremoniář na svatbě. Hlídá, aby všechno klapalo, ale na fotkách ženicha s nevěstou by už být neměl.

A právě v tom je Forejtův problém. Na rozdíl od ostatních protokolistů se nedrží v pozadí, ale je vždy přímo u politiků. Mezi fotoreportéry, kteří si stěžují, že jim kazí záběry, dostal ředitel protokolu přezdívku: Forejt Gump. To podle amerického filmu Forrest Gump, jehož hrdina se ocitl v blízkosti mnoha mocných lidí světa.

"Bývá zvykem, že šéf protokolu je hostovi nejblíže a ukáže mu, kam jít. On je v rukou hostitelské strany. To je normální procedura," brání se Jindřich Forejt.

Jenže tři odborníci na protokol, které MF DNES oslovila, se shodli: sice má být blízko, ale nesmí být vidět jako hlavní postava. Petr Šupitar, který zajišťoval protokol i v armádě, říká, že v této profesi platí pravidlo: čím méně vidět, tím lépe.

Vládní protokolisté si před časem dokonce mezi sebou udělali domluvu – kdo byl na fotografiích v novinách nebo v záběrech v televizi, musel zaplatit "pokutu" do společné kasy.

"Ale vždy záleží na šéfovi, jak si to přeje. Pokud vám dá příkaz, abyste hostovi byl neustále co nejblíže, musíte poslechnout," říká Šupitar.

Možná proto je Jindřich Forejt, jehož se zastává prezidentova manželka Livia Klausová, všude dominantní postavou. "Je to osoba, která musí být přítomna všude. Je to především jeho odpovědnost, vyjednávání návštěvy a organizování, to má vždycky na starosti v každé zemi na světě," říká první dáma. "Třeba uvítací ceremoniály, tam je potřeba, aby šéf protokolu hosta naváděl."

Návštěva amerického prezidenta Bushe jen "Forejtův styl" zdůraznila širší veřejnosti. Muž, který nastoupil na Hrad v roce 2002 jako stážista a už o dva roky později se stal šéfem protokolu, vyčnívá jako hlavní aktér skoro na každé akci.

Jen namátkou: Topolánkova vláda po jmenování prezidentem absolvuje společné foto. A v popředí fotoreportérům překáží Jindřich Forejt. Nebo: Václav Klaus přijímá na zámku v Lánech delegaci českých biskupů – a uprostřed neomylně opět šéf protokolu Forejt.

SPECIÁL: Bush v PrazeHlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vláda bez důvěry, sníh drtí Česko a sourozenci pod zámkem

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Shrneme nabitý den ve Sněmovně. Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil vydání Andreje...

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, jih Moravy hlásí kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

I po několika hodinách stále stojí doprava na dálnici D1, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémové místo, a...

Jak Babiš najde podporu pro svou druhou vládu? Odpoví v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš na úterním jednání Poslanecké sněmovny, která by měla...

Menšinový kabinet Andreje Babiše podle očekávání v úterý nedostal důvěru Poslanecké sněmovny. Prezident Miloš Zeman mu...

Najdete na iDNES.cz