Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stíhaný šéf policie podal 21 trestních oznámení na kolegy

  12:31aktualizováno  12:31
Exředitel liberecké policie Miroslav Dvořák podal 21 trestních oznámení na policisty, kteří vyšetřovali jeho případ. Podle svých slov se brání proti nezákonným postupům. Dvořáka v únoru zatkla policejní inspekce v budově okresního ředitelství. Policisté ho vyvedli v poutech. Nyní čelí obvinění ze čtyř trestných činů.

Bývalý šéf liberecké policie Miroslav Dvořák podal už 21 trestních oznámení na své kolegy. | foto: Bořivoj ČernýMF DNES

Dvořák čelí obvinění z přijímání úplatku, zneužití pravomoci veřejného činitele, neoprávněného nakládání s osobními údaji a porušování služebních povinností. Hrozí mu až 8 let vězení.

Policejní inspekce ho zadržela letos 9. února. V té době byl šéfem liberecké policie. Ve vazbě byl od 11. února do druhé poloviny dubna. Spolu s Dvořákem byli obviněni další tři policejní důstojníci.

Kauzu začne příští rok rozplétat liberecký soud.

"Všechna oznámení se týkají konkrétních policistů, protože při vyšetřování docházelo k porušování služebních předpisů a zákonů. Děje se to od začátku vyšetřování celého případu. Na mé osobě páchají od počátku bezpráví a nezákonnost," tvrdí Dvořák.

V jednom z trestních oznámení třeba napadá postup policejní inspekce. Jak říká, při zatýkání policisté nerespektovali služební postupy.

Inspektoři ho v poutech vyvedli hlavním vchodem před budovu ředitelství, kde nastoupili do připraveného auta. Zadržené přitom policisté vyvádějí zadním vchodem na dvůr, tam nastoupí do auta a vyjedou bránou.

Celý průběh zadržení snímala kamera soukromé komerční televize. Ta o zatčení podle Dvořáka věděla.

"Lidé, kteří mě vyvedli, páchali trestnou činnost. U státního zástupce, vedoucího inspekce a policistů inspekce je to minimálně nadržování, o porušení předpisu věděli. Policie přeci nikdy zadržené osoby neukáže," uvedl Dvořák.

"V kanceláři mě vyslechli, chtěl jsem spolupracovat, přesto mi nasadili pouta. Nebyl pro ně žádný důvod. Kdyby mě předvolali na inspekci, tak jsem tam přišel. Bylo to jen teatrální představení," dodal.

Mimo jiné tvrdí, že došlo nejdříve k jeho zatčení a uvalení vazby, až poté však policisté dohledávali důkazy.

"Obvinili mě, že za úplatu ovlivňuji dodávky pohonných hmot Policii České republiky. Až o mém zatčení si vyžádají zprávu, že vlastně nic takového ovlivňovat nemůžu," uvedl Dvořák.

Exředitel podal trestní oznámení na služební funkcionáře policie na úrovni krajských ředitelů a na policisty liberecké Inspekce ministerstva vnitra. Mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková se k trestním oznámením nechtěla vyjadřovat.

V obecné rovině se na dotaz MF DNES Suchánková vyjádřila pouze k důvodu, proč policisté vodí zadržené osoby zadním vchodem. Podle mluvčí jde především o bezpečnost.

"Musíme zajistit ochranu zadrženého, aby ho například někdo nenapadl. Ale i ostatních v jeho okolí. Minimalizujeme navíc možnost případného útěku podezřelého. Opatření platí také kvůli ochraně osobnosti člověka, aby nebyla snížena jeho důstojnost," řekla Suchánková.

Ke konkrétním trestním oznámením a možnému pochybení policistů z inspekce se nechtěla vyjádřit ani mluvčí tohoto útvaru. "Musím vás odkázat na státního zástupce," sdělila mluvčí inspekce Martina Lídlová.

"K případu se nemůžu vůbec vyjadřovat, vyšetřování pořád probíhá, obžaloba nebyla podána," vzkázal dozorující státní zástupce Adam Bašný. Kauza se podle něj dostane k soudu v první čtvrtině příštího roku.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Po čelním střetu s kamionem je z auta jen kus šrotu, jeho řidič zemřel

Při čelní srážce kamionu s osobním vozem u jihomoravské obce Závist utrpěl...

Smrtí řidiče osobního auta a zraněním šoféra kamionu skončila pondělní čelní srážka těchto dvou vozidel poblíž...

Případ gurua Járy se vrací na začátek, soudkyně vyloučila veřejnost

Jaroslav Dobeš alias Guru Jára při rozhovoru se svými žačkami v detenčním...

Poté, co původní tresty zrušil odvolací soud, řeší krajský soud ve Zlíně znovu případ Jaroslava Dobeše alias gurua...

Muž napadl exmanželku ve vaně. Nutil ji, aby mu řekla, s kým chodí

(Ilustrační snímek)

Peklo zažívá po rozvodu žena z Karlovarska, která musí bydlet ve společném bytě s bývalým manželem. Ten ji...

Najdete na iDNES.cz