Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stíhaný přísedící už nesoudí

  19:20aktualizováno  19:20
Zaměstnanec magistrátu a přísedící brněnského městského soudu Ivo Svoboda, který je trestně stíhaný za zneužití pravomoci veřejného činitele, už nesoudí. Soudce Josef Tatíček, do jehož senátu Svoboda patří, už ho přestal k jednáním povolávat.

Posledním Svobodovým případem byl říjnový soud se dvěma muži obžalovanými z krádeže automobilu.

Na případ stíhaného přísedícího jako první upozornila Česká televize v pořadu Fakta. Právě to, že o trestu spolurozhodoval muž, který je sám stíhán, může vést k revizi rozsudku. Advokát obžalovaných se totiž odvolal.

"Krajský soud může rozsudek zrušit, protože rozhodoval nezákonný soudce," připustila předsedkyně brněnského městského soudu Marcela Komárková.

V zákoně o soudech a soudcích je totiž napsáno, že přísedící může být předsedou soudu dočasně (do pravomocného skončení stíhání) zproštěn výkonu funkce, jestliže je trestně stíhán.

Komárková tvrdí, že kdyby se o stíhání přísedícího včas dozvěděla, funkce by ho zprostila - i když zákon říká, že to předseda soudu může, a ne musí, udělat.

Podle Komárkové pochybil v tomto případě soudce Tatíček, který nechal stíhaného Svobodu zasednout ve svém senátu. "Promluvím s ním. Jestli čekáte, že podám návrh na kárné opatření, tak to ne. Neudělal to naschvál. Měl ale přijít za mnou," uzavřela Komárková.

Advokát: Jsem soudci úplně znechucený

Advokát Jan Žižlavský zastupuje dva muže, kteří už byli brněnským městským soudem odsouzeni za krádež auta. O jejich vině však spolurozhodoval přísedící, který je sám stíhaný za úmyslný trestný čin.
 
Co na to říkáte?
Jsem znechucen. V tomto státě zákon pro pány soudce nic neznamená. A nejde jenom o právní otázku, ale také morální. Jaký morální kredit může mít takový soudce?
 
Zákon ale pouze umožňuje, nikoliv nařizuje, aby byl stíhaný člověk funkce přísedícího zproštěn.
Když je někdo stíhaný jako pedofil, také ho nepošlete na dětský tábor dělat vedoucího. I zloději mají právo, aby s nimi bylo zacházeno podle zákona. K čemu jinak ten zákon máme?

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Fake news zneužívá Ovčáček i Babiš, tvrdí nová publikace o tomto fenoménu

Publikace Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! vznikla...

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Tímto záměrně přepjatým titulem se honosí publikace, která...

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Ředitel ČT Dvořák i astronom Grygar. Osobnosti chtějí krotit Babiše

Petr Dvořák přichází na jednání Rady České televize, kde by měl být zvolen nový...

Nedopustíme, aby vláda překročila mantinely demokracie, ozvou se podle zjištění MF DNES desítky osobností. Ředitel ČT...

Najdete na iDNES.cz