Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Stíhání jihočeského policisty souvisí s rychlou jízdou vlivného člena ODS

  • 21
Policistou, kterého vyšetřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů, je vedoucí odboru hlídkové služby českobudějovické policie Roman Schmidt. Okamžitě byl postaven mimo službu. Podle informací MF DNES se snažil ovlivnit jiného policistu v případu dopravního přestupku Pavla Dlouhého, vlivného muže ODS.

Místostarosta Hluboké nad Vltavou Pavel Dlouhý jel předloni u Písku přes 140 kilometrů v hodině. Nejprve se jeho přestupek pokusili zamést pod koberec dva úředníci a bývalý vedoucí českobudějovické dopravní policie, teď se snažil vyšetřování ovlivnit i další policista. 

Postavy v kauze

Pavel Dlouhý
Místostarosta Hluboké nad Vltavou a člen ODS má velký vliv na dění v Jihočeském kraji. Předloni jel od Prahy do Písku v místě, kde platí devadesátka, přes 140 kilometrů v hodině. Za to řidičům hrozí pokuta a ztráta řidičského oprávnění na půl roku až rok. Dlouhý se však pokutě vyhnul - případ se přesouval z Písku do Týna nad Vltavou a úřady jej do roka nestihly potrestat.

Václav Vališ
Bývalý šéf dopravní policie v Českých Budějovicích je spolu se dvěma úředníky z Písku - Danou Martincovou a Františkem Rychlíkem - obviněn, že se snažili přestupek Dlouhého zamést pod koberec. Obviněni jsou z uplácení, přijetí úplatku a zneužití pravomoci veřejného činitele.

Roman Schmidt
Vedoucí odboru hlídkové služby českobudějovické policie byl ve čtvrtek postaven mimo službu. Generální inspekce bezpečnostních sborů jej trestně stíhá za vydírání a podplácení. Snažil se přesvědčit policistu, který má svědčit v případu Vališe, aby svou výpověď odmítl. Sliboval mu i peníze.

Pavel Dlouhý

Trestně stíhán je od čtvrtka vedoucí odboru hlídkové služby českobudějovické policie Roman Schmidt. Podle Generální inspekce, která vyšetřuje podezřelé chování policistů, se snažil podplatit jiného policistu, vydíral ho a vyhrožoval mu.

Podle zjištění MF DNES proto, aby odmítl svědčit v případu bývalého vedoucího českobudějovické dopravní policie Václava Vališe.

Ten a další dva úředníci písecké radnice jsou obviněni z uplácení, přijetí úplatku a zneužití pravomoci veřejného činitele právě při vyšetřování vysoké rychlosti Dlouhého, za kterou politik nakonec nebyl potrestán, protože úřady nestačily včas jeho přestupek vyřešit.

"Ano byl jsem postaven mimo službu. To, že jsem se snažil podplatit a vydírat svého kolegu, nebudu komentovat," řekl Roman Schmidt.

Úřady už na konci loňského roku, kdy obvinily Vališe a dva úředníky z Písku, měly obavu, že se budou snažit další policisté a vlivní lidé do vyšetřování zasahovat. Právě kvůli možné podjatosti byl případ podle státní zástupkyně Šárky Pokorné přidělen státnímu zastupitelství pro Prahu 1, jinak by jej dozorovali jihočeští státní zástupci.

Václav Vališ, kterému hrozí až několikaleté vězení, se nechtěl k případu vyjadřovat. "Vždyť já už jsem rok v důchodu," reagoval na dotaz, zda ví o tom, že byl Schmidt postaven mimo službu.

O to, aby někdo ovlivňoval vyšetřování jeho případu, prý nežádal. "To nepřipadá v úvahu," dodal Vališ a připustil, že "někdo se jménem" Schmidt u českobudějovické policie sloužil. Více se však odmítl o případu bavit.

Komentovat případ nechce ani jihočeská policie. "Jsem teď v zahraničí. Budu se tím zabývat v pondělí," odpověděl krajský policejní ředitel Radomír Heřman v SMS.

,

Video