Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Štětina: Policie měla akci nacionalistů ukončit

  7:41aktualizováno  7:41
Když byl loni zatčen popírač holokaustu na demonstraci před německým velvyslanectvím, senátor Jaromír Štětina už chválil policii, že konečně razantně trestá rasisty. Nyní po sobotní demonstraci v Letech s chválou váhá.

Senátor Jaromír Štětina | foto: MF DNES

ČTĚTE TAKÉ:
Policisté v Letech řešili potyčku mezi Romy a nacionalisty

"Policie udělala zásadní chybu, že nezasáhla už na začátku akce Národní strany v Letech," říká Jaromír Štětina, který sám v Letech byl.

V projevech členů nacionalistické strany, jak je slyšeli i reportéři MF DNES, zněla slova o "cikánské špíně" a "cikánských štváčích". Neměla by policie autory výroků stíhat?
Já jsem úplně všechny jejich věty v tom nastalém zmatku nezaslechl, ale pokud tam byly, jsou samozřejmě trestné. Ale ještě mnohem horší je jiný projev, který jsem slyšel dobře. První řečník (Jan Skácel z Národní strany) jasně řekl, že v Letech k žádné genocidě nedošlo. Za to by měl jít k soudu.

Vždy, když nacionalisté mluví o tom, že si Romové do Let nemoci přinesli a že tam nepodlehli genocidě, neopomenou dodat, že jen citují historickou příručku Akademie věd. Co říkáte této obhajobě?
Držet se příručky, když jde o násilnou smrt lidí, není to pravé ořechové. V Letech umírali lidé a vozili je odtamtud do Osvětimi.

Jak se podle vás měla policie na té akci v Letech správně zachovat?
Měla ji ukončit už při projevu prvního řečníka, který popíral holokaust. Policisté měli zatknout i pořadatele demonstrace. Když už to neudělali, tak měli další možnost zasáhnout znovu při té potyčce. První fyzické napadení tam měli na svědomí pořadatelé z Národní strany. Policie přitom zadržela člověka, který tam křičel: "Pryč s nacismem".

Ministr vnitra František Bublan vysvětloval, že toho člověka policisté spíše chránili před nacionalisty.
Je pravda, že policisté se k zadrženému Markusi Papemu opravdu chovali slušně a výslech se obrátil tak, že s nimi spolupracoval a podal trestní oznámení na Národní stranu.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

PŘÍMÝ PŘENOS: Poslanecké kluby hovoří před hlasováním o důvěře vládě

Radim Fiala a Tomio Okamura z SPD před jednáním Sněmovny o důvěře menšinové...

Sledujte přímý přenos z Poslanecké sněmovny, kde poslanecké kluby hovoří před jednáním dolní komory, která dnes bude...

Policie zkoumá stamilionovou reklamu firem Agrofertu na Čapím hnízdě

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku

Společnosti z holdingu Agrofert si v letech 2009 až 2013 na Čapím hnízdě objednaly reklamu za 300 milionů korun. Jenom...

Rožnov chce udržet mladé pracující, až na tři roky jim zlevní nájem

(ilustrační snímek)

Rožnov pod Radhoštěm se vylidňuje. Ještě v roce 1999 žilo ve městě něco přes 18 tisíc lidí, nyní jich téměř o dva...

Najdete na iDNES.cz