Štěpánek po protestech, že chce zničit ČT, vzdal kandidaturu do mediální rady

  11:29aktualizováno  13:46
Kandidatura dlouholetého kritika České televize Petra Štěpánka do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání rozčílila opozici, rozladila koaliční sociální demokraty a Štěpánek se nakonec kandidatury sám vzdal, když ho na jednání poslaneckého klubu ANO nepodpořili i někteří členové klubu, který ho původně navrhl.

Kandidát do Rady pro rozhlasové a vysílání za hnutí ANO Petr Štěpánek | foto: Jan Strouhal, MAFRA

„Z debaty vyplynulo, že nemá stoprocentní podporu v klubu,“ přiznal šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. Poté mu Štěpánek oznámil, že kandidovat vůbec nebude. Podle něj ANO ustoupilo tlaku lobby České televize.

„My jsme považovali pana Štěpánka za odborníka v této oblasti,“ vysvětloval Faltýnek proč ho původně ANO nominovalo.

„Jak si vládní strana se zodpovědností za tento stát může dovolit navrhnout člověka, který chce podminovat Kavčí hory, sídlo České televize a snad je vyhodit do povětří?“ uvedl před tím ve Sněmovně šéf poslanců STAN Jan Farský. Kandidatura Štěpánka vadila i TOP 09, lidovcům i ČSSD.

Fotogalerie

„Pokud Petr Štěpánek v minulosti veřejně publikoval názor, že po dnešku nezbývá než zopakovat, že Česká televize je zločinecká organizace, jež nám za naše vlastní peníze vymývá mozky a Kavčí hory podminovat a zmáčknout knoflík, tak je to něco, co je pro mě úplně nepochopitelné,“ řekl úterý v Farský.

Dalšími navrženými kandidáty do mediální rady jsou právnička Olga Ulrichová za Piráty a bývalý náměstek ministra kultury Patrik Košický za KDU-ČSL, ale podle šéfa poslanců KSČM Pavla Kováčika je třeba po rezignaci Štěpánka „znovu posoudit situaci“ a celá volba by měla být odložena. Také podle SPD Tomia Okamury není ani jeden z obou zbylých kandidátů volitelný.

TOP 09 i lidovci požadují, aby volba člena rady byla veřejná

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil ještě před Štěpánkovou rezignací na kandidaturu navrhl, aby volba do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání byla veřejná, aby se podle něj ukázalo, kdo vlastně Štěpánka podporuje. Štěpánka navrhlo do rady vládní hnutí ANO, ale v úterý při jednání klubu se proti tomu postavil i premiér Andrej Babiš. Volba se měla uskutečnit ve středu po poledni.

Kdo je Štěpánek

Rocker, který v roce 1989 v Hradci Králové spoluzaložil Občanské fórum a o dva roky později ODS. V roce 1994 byl tiskovým tajemníkem předsedy vlády Václava Klause, v letech 1994 – 2003 členem a místopředsedou Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. V roce 2016 vystoupil z ODS a založil Alternativu pro Českou republiku, ve které byl předsedou i prvním místopředsedou. V roce 2017 hnutí opustil. Kandidoval v senátních volbách 2016 v Pardubicích, neuspěl v prvním kole.

„Petr Štěpánek není nezávislá osoba. Hnutí ANO chce touto nominací destabilizovat velkou mediální radu,“ protestoval proti nominaci Štěpánka předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Vyzval hnutí ANO, ať jeho nominaci stáhne. Rovněž lidovci budou požadovat, aby volba člena rady byla veřejná.

Rovněž vládní sociální demokraté oznámili, že kandidáta ANO do velké mediální rady nebudou podporovat. „Pro nás Petr Štěpánek není důvěryhodná osoba,“ řekl šéf poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka.

V pondělí večer proti nominaci Štěpánka protestovaly na Malostranském náměstí v Praze u Sněmovny asi dvě stovky lidí. „Petr Štěpánek je nezpůsobilý, není nestranný, jeho nominace sleduje jediný cíl - rozložit mediální radu a napomoci zničení nezávislosti České televize,“ uvedli na demonstraci pořadatelé protestu. Poslancům adresovali otevřený dopis.

Radu tvoří 13 členů, které na návrh Sněmovny jmenuje a odvolává premiér. Nyní se bude v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání  obsazovat místo po Miladě Richterové, které končí šestiletý mandát začátkem října.

Nominaci Štěpánka, který byl už v minulosti členem velké mediální rady i jejím místopředsedou, kritizovali zástupci šestice iniciativ a profesních svazů. Mezi nimi byli předsedové Syndikátu novinářů Adam Černý, Českého centra PEN klubu Jiří Dědeček a Českého filmového a televizního svazu FITES Martin Vadas.ROZSTŘEL: Serena to neustála, měla se omluvit, řekl Štěpánek

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...Další z rubriky

Mediální magnát Bloomberg se vrátil do Demokratické strany

Bývalý newyorský starosta Michael Bloomberg (19.4.2018)

Americký mediální magnát Michael Bloomberg se znovu stal členem Demokratické strany. Zprávu o své staronové stranické...

Šéf ČT odmítl vysvětlit reportáž o Palestincích z dětského pořadu Zprávičky

Petr Dvořák přichází na jednání Rady České televize, kde by měl být zvolen nový...

Poslanci si pozvali generálního ředitele České televize Petra Dvořáka na školský výbor kvůli reportáži na dětském...

Zpravodajství nezajímá třetinu Čechů, hlavně mladších, ukázal průzkum

Ilustrační snímek

Zpravodajství v Česku nesleduje nebo minimálně sleduje třetina lidí mezi 15 až 79 lety. Většinou mladší lidé, další...

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.Najdete na iDNES.cz