Stenogram ze začátku schůze Sněmovny ze 26. listopadu 2013. Kliknutím zobrazíte...

Stenogram ze začátku schůze Sněmovny ze 26. listopadu 2013. Kliknutím zobrazíte celou stránku. | foto: iDNES.cz

Dvě stě padesát slov za 10 minut. Podívejte se na stenogram ze Sněmovny

  • 42
Stenografové ve Sněmovně přesně zaznamenávají každé vyřčené slovo včetně nadávek i reakcí ze sálu. Každý z nich má specifický "rukopis", své vlastní značky, díky nimž může být záznam pro jiné naprosto nečitelný, i když těsnopis ovládají. Podívejte se, jak takový záznam vypadá.

Stenografové se na schůzi Sněmovny střídají po deseti minutách. Dalších osmdesát minut má každý z nich na to, aby záznam přepsal a zveřejnil. Liší se i tím, kolik stránek během svých deseti minut v sále zaplní - někdo popíše tři strany, jiný jen jednu. Zvláštní obtíže představují odborné výrazy či latinské citáty, pro které stenografové nemají ustálené značky. Komplikovaný bude mix češtiny a slovenštiny novopečeného poslance Andreje Babiše.

Stenografové se chystají na nové poslance

"Těžké je to hodně," řekl stenograf Sněmovny Pavel Dibelka MF DNES. "Po roce je člověk schopný zapsat všechno, ale píše hrozně pomalu - tak dvacet, třicet slov za minutu, což je podobné jako latinkou. Postupně, když se člověk učí ten druhý, silnější stupeň krácení, je schopný dosahovat vyšší rychlosti. To je spojené s tím, že si to člověk zautomatizuje a tím se rychlost zvyšuje. Než se stanete komorním stenografem, je to otázka tak pěti, šesti let."

V těsnopisu má svůj znak každé písmeno i často se opakující slovo nebo shluk hlásek. Záleží přitom i na takových věcech, jako je síla linie, proto by stenografové měli psát tužkou, vysvětlil Dibelka.

Začátek ustavující schůze Poslanecké sněmovny zaznamenala Helena Roulová. Hotový přepis této jediné stránky, který si můžete přečíst na webu Poslanecké sněmovny, má přes 1600 znaků. Těsnopisný záznam končí frází "Dovolte mi, abych vás seznámila s tím, jak (...)", který na webu najdete pod hlavičkou "Slib poslanců".

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Témata: Andrej Babiš

Video