Uprchlíci čekají poblíž hraničního přechodu mezi Itálií a Francií. Sousední...

Uprchlíci čekají poblíž hraničního přechodu mezi Itálií a Francií. Sousední státy zpřísnily hraniční kontroly, které migrantům brání v cestě po Evropě (14. června 2015). | foto: AP

Češi se nejvíc bojí přílivu uprchlíků, islamistů a Ruska, ukázal průzkum

  • 256
Nelegální migranty považuje za velké nebezpečí pro Česko jedenasedmdesát procent respondentů průzkumu STEM. Obavy z Ruska mají tři pětiny lidí, islámských fundamentalistů se bojí 82 procent dotázaných.

„Islámský fundamentalismus, mezinárodní organizovaný zločin, terorismus jsou stabilně považovány za potenciálně silné nebezpečí pro naši zemi. Oproti průzkumu STEM v roce 2011 výrazně posílil pocit ohrožení ze strany migrantů a z vývoje situace na Blízkém východě. Především však narostl pocit ohrožení politikou Ruska,“ shrnuli závěry autoři nejnovějšího výzkumu STEM.

V něm dotázaní hodnotili šestnáct nebezpečí, která by mohla ohrozit českou republiku. Svůj pocit ohrožení respondenti vyjadřovali na devítibodové škále, kde jednička znamenala „žádné nebezpečí“ a devítka „velmi velké nebezpečí“.

Nejvyšší podíl dotázaných za velké nebezpečí (známky 7 až 9) považuje islámský fundamentalismus. Vysoký podíl lidí se dále cítí být ohrožen mezinárodním organizovaným zločinem, terorismem, přílivem uprchlíků a rozšiřováním zbraní hromadného ničení. Nadpoloviční podíl respondentů považuje za velké nebezpečí politiku Ruska, situaci na Blízkém východě, v Iráku a Íránu.

Přes dvě pětiny oslovených považují za velké nebezpečí živelní katastrofy v důsledku změny klimatu, globalizace, národnostní menšiny v naší zemi a chudoba v rozvojových zemích.

Nejméně často se lidé podle autorů průzkumu cítí být ohroženi pokusy omezovat práva menšin ve světě, politikou Číny a USA.

Obavy se mění

„Velmi zajímavé výsledky nabízí srovnání aktuálního průzkumu s rokem 2011. Je jednoznačně patrné přeskupení ohnisek ohrožení ve veřejném mínění,“ poznamenávají autoři výzkumu.

Výrazně se podle nich posílilo vnímání bezpečnostního rizika spojeného s islámským fundamentalismem a situací na Blízkém východě. Před čtyřmi lety vyjádřilo své obavy v tomto směru lehce přes polovinu dotázaných, kdežto v nejnovějším průzkumu už 82 procent respondentů.

Co považujete za největší nebezpečí pro Česko?

celkem hlasů: 2059

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 19. června 2015. Anketa je uzavřena.

Příliv uprchlíků
Příliv uprchlíků 1325
Islámský fundamentalismus
Islámský fundamentalismus 425
Politika Ruska
Politika Ruska 263
Katastrofy způsobené změnami klimatu
Katastrofy způsobené změnami klimatu 26
Mezinárodní organizovaný zločin
Mezinárodní organizovaný zločin 20

Projevem silně medializovaného aktuálního problému Evropy je podle STEM posílení pocitu ohrožení ze strany přistěhovalců. V roce 2011 měla z přílivu přistěhovalců strach necelá polovina dotázaných, nyní to jsou téměř dvě třetiny.

Ovšem oproti předchozímu průzkumu se nejvíce změnilo hodnocení Ruska jako bezpečnostního rizika. Podíl lidí, kteří politiku Ruska vnímají jako velké nebezpečí pro naši zemi, se více než zdvojnásobil. V průzkumu 2011 se ho obávala čtvrtina oslovených, nyní je to 59 procent respondentů.

STEM: Jaké nebezpečí představuje pro naši zemi

(odpovědi v průzkum STEM v roce 2011, 2015 v %) 

islámský fundamentalismus (57%, 82%)
mezinárodní organizovaný zločin (71, 78)
terorismus (60, 78)
příliv uprchlíků (48, 71)
rozšiřování zbraní hromadného ničení (62, 70)
politika Ruska (25, 59)
situace na Blízkém východě (42, 59)
situace v Iráku (38, 57)
situace v Iránu (41, 54)
živelní katastrofy v důsledku změn klimatu (51, 48)
globalizace (39, 44)
národnostní menšiny v naší zemi (34, 44)
chudoba v rozvojových zemích (32, 44)
politika USA (29, 36)
politika Číny (37, 34)
pokusy omezovat práva menšin ve světě (24, 34) 

„Toto zjištění je ve shodě s dalšími výsledky květnového průzkumu STEM, kdy na základě spontánních odpovědí dotázaných Rusko vychází jako jednoznačně největší vojenské nebezpečí pro naši republiku,“ uvádí zpráva STEM.

Zatímco vnímání nebezpečí pro Česko je podle autorů průzkumu ve všech věkových skupinách téměř stejné, poněkud jiná situace při porovnání politické orientace dotázaných.

V případě silných bezpečnostních rizik výrazně vzrostly obavy u lidí politicky středově a pravicově orientovaných. Tento vývoj je podle autorů průzkumu podmíněn tím, v minulosti daná bezpečnostní rizika levicově orientovaní lidé vnímali citlivěji.

Například příliv uprchlíků považuje za nebezpečí 69 procent příznivců levice (v roce 2011, 53 procent), oproti 72 procentům příznivců politického středu (v roce 2011, 48 procent) a pravice (v roce 2011, 42 procent).

Naopak politicky se profiluje vnímání nebezpečí politiky Ruska a USA.

Rusko představuje nebezpečí pro 47 procent levicově orientovaných oslovených (v roce 2011, 22 procent),  pro 61 procent středově orientovaných respondentů a 67 procent přívrženců pravice (před čtyřmi lety to bylo 28 a 25 procent).

Opačně naopak dopadlo hodnocení politiky USA. Nebezpečná je pro 44 procent levicově smýšlejících respondentů (v roce 2011, 36 procent) a 36 středově a 29 pravicově orientovaných účastníků průzkumu (v roce 2011 to bylo 29 a 22 procent).

Pracovníkům STEM odpovědělo od 19. do 29. května 1065 dospělých obyvatel České republiky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video