STEM: Fischer nikomu nevadí

  • 93
Češi si myslí, že na Hradě by měl usednout nestraník, který stojí částečně "mimo politiku". Podle posledního průzkumu tyto podmínky splňuje senátor Václav Fischer. Jako muže, který by byl nejlepším příštím prezidentem, si účastníci aktuálního průzkumu agentury STEM vybrali z nabídky sedmi osobností senátora a majitele úspěšné cestovní kanceláře Václava Fischera.

Fischer porazil tři nejmocnější české politiky: nechal za sebou jak Václava Klause a Petra Pitharta, tak i Miloše Zemana. Proč dali lidé přednost právě Fischerovi před šéfy obou komor parlamentu i předsedou vlády? Podle Jana Hartla, šéfa STEM, považují Češi prezidentskou funkci za něco jiného než běžnou politickou funkci.

"Instituce prezidenta je v povědomí lidí zakotvena jako nestranická či nadstranická. A je tedy obtížné najít kandidáta, který by šel do politiky, a přitom byl tak trošku mimo ni," říká Hartl a dodává, že Fischer by takovým kompromisem pro voliče mohl být.

TNS Factum: Vyhrál by Klaus

Češi považují podle TNS Factum za nejpřijatelnějšího kandidáta na prezidenta Václava Klause, druhý je Petr Pithart. Klause by podle TNS Factum v prezidentské funkci uvítalo 9,6
procenta Čechů, Pitharta osm procent. Fischer by s 5,4 procenty obsadil až třetí pozici. Necelá polovina veřejnosti je však v otázce volby nového prezidenta dosud nerozhodná. Rozdíly ve výsledcích způsobila podle sociologů různá metodika obou průzkumů a volba otázek.

"V povědomí veřejnosti je zapsán jako úspěšný podnikatel a člověk evropského rozhledu. Je tak trochu v politice, ovšem na nezávislé kandidátce," komentuje senátorův triumf Hartl. První místo na pomyslném žebříčku kandidátů Fischerovi vyneslo také to, že není pro nikoho úplně "nepřijatelný".

Stoupenci čtyřky jmenovali Fischera hned po Pithartovi, voliči ODS zase hned za Klausem. Příznivci KSČM postavili Fischera na jednu rovinu s Pithartem a bývalým předsedou Akademie věd Rudolfem Zahradníkem. Pouze stoupenci ČSSD se vymykají: místo "svého" předsedy vlády Zemana sáhli rovnou po majiteli cestovní kanceláře.

"Prezidentská funkce vyžaduje jiný styl jednání. Role premiéra je exekutivní a spíše technologicky orientovaná. Naopak instituce prezidenta je vnímána i v zahraničním kontextu," vysvětluje Hartl důvod, proč by stoupenci ČSSD nechtěli mít na Hradě Zemana.

A jak se ke své případné nové funkci staví sám Fischer? V těchto dnech je na dovolené, takže se k otázce nemohl vyjádřit, ale v minulosti opakovaně odmítl na téma své kandidatury spekulovat.

"Pokud by byla politická vůle prosadit do konce volebního období přímou volbu prezidenta, tak by tato spekulace dokonce dávala smysl," řekl například koncem loňského roku v rozhovoru pro MF DNES.

"Ale protože politická vůle není, musíme vycházet z toho, že v lednu příštího roku bude volit prezidenta Senát a sněmovna. A ani v nejodvážnějších snech si nedovedu představit, že by se mezi poslanci a senátory našlo dostatek voličů, kteří by byli ochotni zrovna mně dát svůj hlas," dodal tehdy Fischer.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video