Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Je třeba se bát „zametení“? Otázky a odpovědi ke stěhování Rathovy kauzy

  19:08aktualizováno  19:08
Ústečtí žalobci se v pátek vzdali kauzy Davida Ratha a případ tak přistane na stole středočeským státním zástupcům. Kvůli tomu se nejspíš vyšetřování o něco protáhne. A David Rath se nejspíš přestěhuje do jiné cely.

David Rath | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Podle ústecké státní zástupkyně Lenky Bradáčové je běžné řešit případy tam, kde se staly. A zatímco první podněty v kauze Rath ukazovaly na sever Čech, nyní vysvitlo, že jde o poslancovy aktivity ve středních Čechách. Tomuto kraji ještě nedávno Rath šéfoval jako hejtman. Navíc ho policie se sedmi miliony v krabici od vína chytila ve středočeské Rudné. Proto spis přistane na stole středočeským žalobcům.

Ano, ale není jisté o kolik. Středočeští žalobci totiž musí celý spis řádně nastudovat a to nějakou dobu potrvá. Vyšetřování se tak zpomalí, protože přijde vniveč energie, kterou do případu vložili ústečtí žalobci. Ti měli kauzu na starost něco málo přes dva týdny.

To se nedá říct. Faktem ovšem je, že Vrchní státní zastupitelství v Praze, které Vlastimil Rampula vede, může z vlastní iniciativy dohlížet na případy, které mu přijdou výjimečné, zásadní nebo průlomové. Na vrchní státní zastupitelství se ale mohou obrátit i Rathovi advokáti, pokud by měli pocit, že orgány činné v trestním řízení dělají špatné kroky. A sluší se podotknout, že Rampula, kterého se ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil už dlouho snaží odvolat, se mohl do Rathova případu "vložit" i v Ústí nad Labem. Vrchní státní zastupitelství jsou totiž jen dvě a Rampula šéfuje tomu, které dohlíží na české státní zástupce. Dohled na ty moravské je z Olomouce.

Pravděpodobně ano. Běžná praxe je, že vězni se umísťují tak, aby byli blízko soudu a státnímu zastupitelství, které má jejich případ na starost. Dokud tedy kauzu řešili ústečtí žalobci, byl Rathův pobyt v Litoměřicích bezproblémový. Teď je ovšem pravděpodobné, že poslanec skončí v jiné cele - buď na Pankráci, nebo na Ruzyni. To ovšem závisí na státních zástupcích, vězeňská služba bez jejich žádosti nemůže Ratha přesouvat. Zatím žalobci žádost o transfer neposlali.

Ne. Policisté jsou podle všeho jediní, kterých se stěhování spisu (a případně Davida Ratha samotného) nedotkne. Pro vyšetřovatele se nemění nic.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Co způsobilo požár hotelu v Praze? Hostem Rozstřelu bude mluvčí hasičů

Martin Kavka, tiskový mluvčí pražských hasičů

Pondělním hostem diskusního pořadu iDNES.cz Rozstřel bude mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Jeho kolegové mají za...

OBRAZEM: Nejtragičtější požáry za 30 let. Na vině byly svíčky i msta

Požár na pražské Florenci, 27.10.2010

Poté, co se počet obětí sobotního požáru v pražském hotelu Eurostars David zvýšil na čtyři, se tato nešťastná událost...

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Najdete na iDNES.cz