Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stěhování nebo pobyt v hotelu... Zástupci pošty a statistiků radili se sčítáním

  20:55aktualizováno  25. března 15:20
Sčítání lidu, domů a bytů čeká klíčová fáze. Od soboty budou moci lidé vyplňovat a odevzdávat dotazníky. iDNES.cz proto pozval na on-line rozhovor zástupce Českého statistického úřadu i České pošty.

Místopředseda ČSÚ Stanislav Drápal a projektová manažerka České pošty Ivana Rybáková (uprostřed) | foto: Stanislav PeškaČTK

Na otázky čtenářů odpovídali v pátek od 14:00 do 15:00 místopředseda Českého statistického úřadu Stanislav Drápal a projektová manažerka České pošty Ivana Rybáková.

Česká pošta čtenáře v odpovědích například upozornila, že pokud si pro formuláře půjdou na jednu z poboček, nemůže to být kterákoliv.

"Formuláře je možné si vyzvednout na sběrném místě. A to pouze na tom, které přísluší vaší adrese. Nikoliv tedy na každé poště," vysvětlila Ivana Rybáková.

On-line rozhovor ke sčítání lidu

Hosté rozhovoru odpovídají od 14:00 do 15:00

Lucie Chovancová se hostů rozhovoru ptala, jak má dotazníky vyplňovat, když se den po rozhodném okamžiku stěhuje. "Pokud údaje poskytnu k rozhodnému okamžiku, budou platné pouze jeden den," namítla. Přesto ji statistický úřad ujistil, aby uvedla vše tak, jak to bude platné v pátek. Pro sčítání je totiž rozhodujícím okamžikem půlnoc z pátku na sobotu.

Sčítání už o víkendu

Pro Českou republiku nastane rozhodný okamžik o půlnoci z pátku na sobotu. To znamená, že lidé začnou vyplňovat dotazníky  a zohlední v nich stav své domácnosti k pátku 25. března. Na jejich vyplnění mají lidé čas do 14. dubna. Dotazníky mohou poslat poštou ve speciální obálce, dát sčítacímu komisaři nebo vyplnit na internetu na stránce www.scitani.cz

Jedna z otázek také směřovala na Čechy, kteří žijí trvale v zahraničí. "Takoví občané žádné sčítací formuláře nevyplňují," ujistil za ČSÚ Stanislav Drápal.

A co lidé, kteří v noci z pátku na sobotu bydlí v hotelech? "Můžete v sobotu požádat o sčítací list osoby, který tam vyplníte a předáte. Samozřejmě pokud již máte sčítací formuláře doma, v hotelu tuto nabídku odmítnete nebo tam o formulář nepožádáte," informoval Drápal.

Příjmení lze opravit v elektronickém formuláři

Jiná čtenářka chtěla radu, protože má na formuláři uvedeno příjmení za svobodna. Podle statistického úřadu je takový formulář platný a ideální je, když žena použije kódy z něj a v elektronické verzi příjmení přepíše.

Drápal také ujišťoval další čtenářku-studentku, že nemusí vyplňovat formuláře u rodičů i na vysokoškolské koleji. Stačí je vyplnit jen tam, kde se člověk zdržuje častěji nebo kde je z pátku na sobotu. Pokud ale přesto někdo vyplní formuláře dvakrát, bude duplicitní vyřazen.

Lidé se ptali i na to, zda musí vyplňovat listy i za byty, které vlastní, ale neobývají je. Nebo je mají v nájmu, ale nezdržují se v nich. "Bytový list vyplňujte pouze za byt, ve kterém skutečně bydlíte," poradil Drápal. Vyplňovat nemusí lidé ani domovní list za chalupu či chatu, ve které trvale nebydlí.

Videonávod, jak vyplnit formulář on-line

Videonávod, jak vyplnit sčítací list osoby

Videonávod, jak vyplnit bytový list

Videonávod, jak vyplnit domovní list

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Ze tří zón šumavského parku se stanou čtyři, přibudou klidová území

Pohled z rozhledny na Roklan

Z původních tří zón, které dosud tvořily Národní park Šumava, se letos mají stát čtyři. Čekají se ostrá vyjednávání....

Máme obavu z afrického moru prasat z Maďarska, říká šéf veterinářů

Ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád k africkému moru...

Když se před koncem loňského roku objevila první nakažená prasata mimo ohrazenou zónu na Zlínsku, znamenalo to, že se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz