Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Štefka: Vstup spustil reformu armády

  11:17aktualizováno  11:17
Armáda prošla po vstupu do NATO razantními změnami, konstatuje náčelník generálního štábu Pavel Štefka. Členství v alianci bylo podle něj impulsem k reformě českých ozbrojených sil. "Každý voják má vlastní zodpovědnost," říká v rozhovoru.

Jak se změnila česká armáda po vstupu do NATO?
"Je třeba chápat, že vstup do NATO byl politickým krokem a měl vliv i na kvalitu armády. V životě armády vyvolal potřebu po kvalitativních změnách, ve velení, struktuře, posádkách i technickém vybavení.

Se začleněním pak vzrostl požadavek na zapojování se do společných operací. Už před naším přijetím aliance volala po takzvané interoperabilitě, aby jsme se všichni jednoduše řečeno domluvili. Ten proces trvá dodnes a zasahuje do všech oblastí.

Poznání struktur NATO nás prakticky přivedlo k reformě armády. Vstup byl pak takovým startem. Od té doby se mění vše - zavádíme nejmodernější sofistikované zbraně, měníme strukturu velení i způsob práce."

Co nám členství přineslo - tedy armádě?
"Naše armáda má všeobecně lepší pozici v zahraničí než doma. V cizině jsme si vydobyli během aliančních operací obrovský kredit. Doma musíme vše nastavit tak, aby i lidé si cenili armády jako takové.

Za pět let už jsme se naučili fungovat zcela odlišným způsobem, týmově. Dříve měl voják striktně nařízeno, budeš dělat to a to a já si to zkontroluji. Dnes má každý jednotlivec svou odpovědnost a úkol samozřejmě plní."

Má aliance vysoké nároky? Sleduje práci armády a jejích představitelů?
"NATO nic nenařizuje, ale doporučuje. Česká republika alianci nabízí. NATO pak kontroluje, zda to, co jsem slíbili, plníme. Každá země aliance má zodpovědnost za sliby, tak jako ten jednotlivý voják v armádě."

Jaký je trend v ozbrojených silách? Jakým směrem se budeme ubírat?
"Malá, mobilní, moderní armáda schopná operovat v terénu dlouhodobě bez cizí pomoci. V budoucnu všeobecně budou hrát velkou roli komunikační a sledovací systémy. Důraz budeme klást na interoperabilitu a připravenost štábů.

Velkým problémem zatím zůstává přepravitelnost jednotek do krizových oblastí. NATO takové kapacity nemá. Prim budou hrát síly rychlé reakce NATO, které budou schopny zasáhnout kdekoliv na světě během několika dní."

Má smysl vůbec udržovat v dnešní době komplexní armádu?
"Souhlasím s tím, že by se členské země měly specializovat na určité oblasti. Komplexní armádu si nemůže téměř nikdo finančně dovolit.

Na druhou stranu ale tvrdím, že pozemní mechanizované jednotky by nadále měly tvořit spolu se vzdušnými silami páteř každé armády. Pokud tyto jednotky budou kvalitní, můžeme daleko více rozvíjet specializované síly, jako například protichemické jednotky nebo armádní zdravotnictví."

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Ohrozila nás ruská stíhačka, tvrdí posádka amerického hlídkového stroje

Hlídkový  P8 Poseidon je vyvinut z civilního stroje Boeing 737.

Ruský bojový letoun Su-30 nebezpečným manévrem ohrozil americký námořní hlídkový letoun nad Černým mořem, tvrdí...

Armáda dostala první dodávku nových balistických vest, bude jich 5 500

Nové balistické vesty pro armádu

Armádní zabezpečovací centrum v Brně dostalo dodávku prvních nových balistických vest. Do konce roku 2020 má český...

Prezidentští kandidáti budou debatovat o bezpečnosti a zahraniční politice

Debata prezidentských kandidátů o bezpečnosti a zahraniční politice

Obrana, bezpečnost a zahraniční politika budou tématy veřejné debaty prezidentských kandidátů v úterý 12. prosince....Najdete na iDNES.cz