Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Štefka předal generální štáb Pickovi

  9:38aktualizováno  11:01
Dosavadní náčelník generálního štábu Pavel Štefka předal velení svému nástupci Vlastimilu Pickovi. Štefka stál v čele armády od konce roku 2002. Loni dosáhl nejvyšší vojenské hodnosti armádního generála.

Pavel Štefka stál v čele armády od roku 2002. | foto: Michal ŽákiDNES.cz

Štefka i jeho nástupce dopoledne na ministerstvu obrany podepsali protokol o předání a převzetí funkce.

Oficiálně Picka uvede do funkce prezident Václav Klaus ve čtvrtek na Pražském hradě. Na Vítkově pak na stejný den armáda chystá slavnostní vojenský ceremoniál.

Štefka vystudoval Vysokou školu pozemního vojska ve Vyškově. Postgraduálně pak studoval na Akademii generálního štábu polských ozbrojených sil ve Varšavě. V roce 1994 absolvoval European Business School v Praze a v německém Mannheimu a v roce 1999 dokončil studia na National War College ve Washingtonu.

Působil jako vysokoškolský učitel na Vojenské akademii v Brně a jako velitel tehdejší 6. mechanizované brigády. Do roku 2000 velel 2. armádnímu sboru a poté štábu velitelství pozemních sil. Náčelníkem generálního štábu se stal na konci roku 2002.

Štefka během slavnostního ceremoniálu ministryni obrany Vlastě Parkanové i novému náčelníkovi generálního štábu repliku diamantu, který podle něj představuje reformu českých ozbrojených sil. "To je pomyslný diamant, kam jsme dospěli s reformou. Teď už je ho potřeba jenom brousit a leštit," řekl Štefka.

Nový šéf přichází z Hradu
Jeho nástupce Vlastimil Picek dosud působil jako šéf Vojenské kanceláře prezidenta republiky. Vystudoval vojenskou akademii v Brně, poté působil u spojovacího vojska a na generálním štábu. Mezi kandidáty na jeho řízení byl už před čtyřmi lety.

Náčelníka generálního štábu jmenuje na návrh vlády a po projednání v příslušném sněmovním výboru prezident jako vrchní velitel ozbrojených sil.

Picek po ceremoniálu řekl, že k jeho prioritám bude patřit efektivní využívání peněz ze státního rozpočtu. "Výše finančních prostředků je stanovená tak, jaké jsou finanční možnosti republiky," citovala nového náčelníka generálního štábu agentura ČTK.

Picek chce podle svých slov pokračovat v další etapě reformy české armády, v plnění úkolů v oblasti vytvoření brigádních úkolových uskupení a ve zvyšování schopností jednotek, které Česká republika vyčlenila pro Síly rychlé reakce NATO a takzvané battlegroups Evropské unie.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Mariňáci experimentují s drony z 3D tiskáren. Vytisknou je přímo v misi

Dron z 3D tiskárny určený pro americkou armádu

Jednotka na bojišti potřebuje pro průzkum okolí malý dron. Zavolá na základnu, zadá parametry, jaké by měl mít a do 24...

Generálové NATO a Ruska se v lednu poprvé od anexe Krymu zřejmě sejdou

NATO, Severoatlantická aliance

Rozhovory na nejvyšší vojenské úrovni mezi NATO s Ruskem se mohou uskutečnit ještě v lednu v ázerbájdžánském Baku. Šlo...

NATO má oficiálně svou hymnu. Melodii, kterou hraje už 29 let

Hymna NATO od André Reichlinga

Severoatlantická aliance po desetiletích přijala oficiálně svou hymnu. Je jí melodie beze slov, kterou kdysi ke 40....

Najdete na iDNES.cz