Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Štědrá vdova nemá v Argentině soupeře, ukázal nejdražší předvolební průzkum

  10:06aktualizováno  10:06
Argentina se pomalu chystá na klání o nejvyšší úřad v zemi a radovat se zatím může současná prezidentka Cristina Fernandézová Kirchnerová. Ač se zdálo, že její popularita klesá, nedávno vyhrála v historicky prvních primárkách, přičemž soupeře nechala daleko za sebou.

Argentinská prezidentka Cristina Fernandézová Kirchnerová u portrétu Evity Perónové (24. srpna 2011) | foto: Profimedia.cz

Uspořádání primárek si argentinská prezidentka usmyslela jako krok, který v zemi přispěje k prohloubení demokracie. "Budujeme politický systém, který je transparentní, pluralistický a v němž lidé mohou vyjádřit svůj názor," prohlásila osmapadesátiletá politička, která jihoamerickou zemi řídí od roku 2007.

Popravdě, Fernandézová Kirchnerová byla nervózní. V červnu zcela pohořeli kandidáti její strany v lokálních volbách v Buenos Aires, což čtyři měsíce před hlasováním o budoucí hlavě státu není nejlepší vizitka. Zdálo se, že popularita oslnivé Argentinky, která v čele státu vystřídala svého dnes už zesnulého manžela Néstora Kirchnera, výrazně upadá.

Provincie San Luis

Prezidentka nezvítězila pouze v jedné z 24 argentinských provincií. V San Luis se radoval Alberto José Rodriguéz Saá, který získal přes 50 procent. V celostátním hlasování ale dostal pouze 7,7 procenta.

Politik patří do klanu Rodriguézů Saá, na postu guvernéra San Luis se  střídá s bratrem Albertem. Sourozenci podle mnohých v oblasti uplatňují takřka diktátorské praktiky a o San Luis hovoří jako samostatném státu, provincii ovládají od roku 1983. Tedy od chvíle, kdy se Argentina vrátila k demokracii.

O to větší překvapení přineslo hlasování, v nichž byla povinná volební účast. Fernandézová Kirchnerová vyhrála. Samotné vítězství kandidátky Justicionalistické strany (PJ) nikoho neudivilo. Prezidentka ale nečekaně získala přes padesát procent hlasů (50,7) a své soupeře nechala daleko za sebou.

Druhý nejsilnější kandidát Ricardo Alfosín (Radikální občanská strana) dostal o osmatřicet procent méně. Shodně s bývalým prezidentem Eduardem Duhaldem si ho vybralo dvanáct procent lidí. Na čtvrtém místě skončil národní socialista a guvernér severovýchodní provincie Santa Fe Hermes Biner. Ten získal 10,5 procent hlasů.

Jenže argentinské primárky byly podle řady politiků jen takovým podivným a drahým předvolebním počinem o ničem. Klasický smysl primárek - vybrat vhodného kandidáta v rámci jedné strany a toho pak poslat do voleb, Argentina nereflektovala.

Každá strana, zúčastnilo se deset největších, do hlasování nasadila po jednom kandidátovi, takže se z primárek stal spíše nejdražší předvolební průzkum v dějinách. Prezidentské volby se uskuteční 23. října.

Je to uznání za osm let, děkovala Cristina v černém

"Vnímám to jako uznání celé té práce, snah a všeho, čeho jsme v uplynulých osmi letech dosáhli, ale i toho, čeho ještě dosáhnout musíme," řekla po zveřejnění výsledků dojatá Kirchnerová. Ač slavila, byla v černém. Od nečekané smrti Néstora, jenž zemřel loni v říjnu na infarkt, ji málokdo zahlédl v jiné barvě.

Prezidentské volby

Podle primárek by Cristina mohla z říjnových voleb vyjít jako vítězka už po prvním kole. Budoucí hlava státu musí získat buď 45 procent, nebo stačí i 40 procent, pokud druhý nejlepší kandidát bude mít o deset a více procent méně.

"Slíbím jediné, budeme dál pracovat na všem, co je třeba," uvedla s tím, že nepřestane s prací, kterou započal její choť v roce 2003, když se stal prezidentem tehdy zplundrované země v ohromné finanční krizi. Kirchner takřka fatální situaci řešil vysokými půjčkami u Mezinárodního měnového fondu (MMF).

Levicově orientovaný právník v zemi zavedl populistickou politiku a Cristina na ni později plynule navázala. Takže i když se země topí v dluzích, inflace se pořád zvyšuje a argentinské dluhopisy patří k nejrizikovějším na světě, prezidentka zvedá důchody, podporuje rodiny, které posílají děti do školy, a kupuje školám počítače.

Obří zahraniční dluh řeší "nesplácením" a finance získává třeba vysokým zdaňováním argentinských farmářů či restrikcemi v zahraničním obchodu. Hospodářsky se však v poslední době daří, loni ekonomika vzrostla o 8,5 procenta, hlavně díky vysoko nastaveným cenám sojových bobů ve světě. Země pamp a And se drží na druhém místě mezi hospodářsky nejúspěšnějšími státy Latinské Ameriky (po Brazílii).

Za necelé dva měsíce se ukáže, zda si Fernandézová Kirchnerová své místo v čele země obhájí a bude pokračovat v ambiciozním plánu, který si dali loni s manželem. Slavný pár tehdy prohlásil, že "je připraven Argentině vládnout do roku 2020". Manželé se chtěli na postu opět vystřídat. Leckomu se takový nápad může zdát bláhový, v Argentině ale ne. Hlavním problémem, se kterým se země potýká a který zřejmě Cristinu znovu vyšvihne na vrchol, je naprosto nefungující opozice.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Týden (pro)ruských dezinformací: Agentka KGB, Írán a nezdravá Ukrajina

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaité na summitu lídrů osmadvacítky v...

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Zemřel „papež francouzské kuchyně“ šéfkuchař Paul Bocuse. Bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel světoznámý francouzský kuchař Paul Bocuse (na snímku...

Ve věku 91 let zemřel jeden z nejznámějších kuchařů světa Paul Bocuse. Držitel michelinských hvězd měl pověst...

V Turecku narazil autobus do stromu u dálnice, zemřelo jedenáct lidí

Jedenáct lidí přišlo o život a dalších 46 bylo zraněno při nehodě autobusu,...

Jedenáct lidí přišlo o život a dalších 46 bylo zraněno při nehodě autobusu, která se stala v noci na sobotu na dálnici...

Najdete na iDNES.cz