Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Štěch chce po nejvyšším žalobci prověřit Nečasovu odpovědnost za amnestii

  9:06aktualizováno  14:05
Předseda Senátu Milan Štěch spolu s předsedou Ústavně-právního výboru Miroslavem Antlem zaslali dopis nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi. Chtějí, aby prověřil, zda premiér podpisem pod amnestií vyhlášenou bývalým prezidentem Václavem Klausem neporušil zákon. Podle Nečase jsou to předsjezdové hrátky, které vypovídají o Štěchově inteligenci.

Za novým prezidentem Milošem Zemanem zamířil v pondělí šéf Senátu Milan Štěch. Mluvili spolu o inaguraci i o tom, že Zeman ještě v březnu navrhne čtyři kandidáty do Ústavního soudu. | foto:  Michal Šula, MAFRA

"Máme za to, že i přes subsidiaritu trestní represe výše uvedené okolnosti a zjištění opodstatňují úvahu o možné trestně-právní odpovědnosti předsedy vlády za způsob kontrasignace článku  II. amnestijního rozhodnutí prezidenta republiky,"  stojí v dopise.

Subsidiarita trestní represe

Princip, podle kterého má trestní právo působit až jako poslední možnost reakce na společensky nepřijatelné chování. Pokud se tedy mají použít právní prostředky, mají přednost mírnější formy represe.

Konkrétně se podle Štěcha a Antla Nečas mohl dopustit zneužití pravomoci úřední osoby. Vytýkají mu zejména to, že amnestii neprojednal s vládou a podepsal ji bez jejího vědomí. Nečas tehdy tvrdil, že nemohl dělat nic jiného než amnestii podepsat a nebylo v jeho pravomoci jakkoli ji měnit či upravovat.

"Krok pana Štěcha je pouze součást předsjezdových hrátek ČSSD a výpovědí o jeho inteligenci," reagoval na dopis premiér Petr Nečas.

Známý právník a odborník na ústavní právo Vladimír Balaš míní, že spíše jedná o politickou než právní otázku.

"Ta vláda mohla reagovat, kdyby se jí opravdu nelíbilo, že premiér amnestii podepsal. Mohli jednotlivě odstoupit. Když to neudělali, tak s tím de fakto dali souhlas. Zabývat se tím nejvyšší žalobce může, ale podle mého názoru to může tak maximálně odložit," řekl iDNES.cz Balaš.

Senát už kvůli amnestii, zejména jejímu II. článku, žaloval u Ústavního soudu prezidenta Václava Klause. Osmatřicet senátorů mínilo, že se Klaus mohl dopustit velezrady, proti bylo 30 senátorů (více o žalobě senátorů zde).

Druhý článek amnestie vyvolal největší pochybnosti i kritiku. Nevztahoval se totiž na již odsouzené, ale zastavoval probíhající trestní řízení, které trvalo déle než osm let.

Ústavní soud se v úterý poprvé sešel nad senátní žalobou na exprezidenta Václava Klause pro velezradu. Mimo jiné se zaobíral otázkou, zda lze vůbec prezidenta i po vypršení funkčního období soudit. Zatím nijak nerozhodl.

Klausův advokát Marek Nespala míní, že Klause už po konci funkčního období soudit nelze. Soud by podle něj měl řízení zastavit, nebo jej odmítnout pro zjevnou neopodstatněnost (více o Nespalově tvrzení zde).

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Strany si rozdělily výbory. Po dvou povedou Piráti, SPD i komunisté

Poslanecká sněmovna má ve středu na programu důležitý bod. Zákonodárci budou...

Poprvé po volbách jednali u jednoho stolu zástupci všech devíti stran sněmovních stran. Sešli se na pozvání vítěze...

Krize ohrozila letošní Turbomošt, jablka se kupovala ještě na stromech

Některým stánkařům na Moravském náměstí, Zelném trhu i náměstí Svobody schází...

Sehnat jablka na výrobu letošního Turbomoštu pro brněnské adventní trhy bylo letos obtížné. Květy jabloní na Moravě i v...

Vandalové počmárali ústí Albeřické jeskyně, ohněm ohrozili netopýry

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poškodili vandalové.

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poničili vandalové. I přes zákaz vstupu do I. zóny Krkonošského národního parku...Najdete na iDNES.cz