Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stávkující i vedení se zaměřili na finance ČT

  20:46aktualizováno  20:46
Stávkující zaměstnanci a odboráři České televize se obávají vytunelování televize, a proto chtějí prostřednictvím Miloše Zemana požádat Nejvyšší kontrolní úřad o prověření hospodaření v České televizi od roku 1992. Kvůli případnému neoprávněnému nakládání s financemi ČT její vedení, jmenované odstupujícím ředitelem Jiřím Hodačem, uvažuje až do odvolání o pozastavení všech plateb.Odboráři se s vedením dohodli, že Věra Valterová, pověřená vedením ČT, v pondělí v deset hodin oznámí, jestli je možné přeřadit ředitelku zpravodajství Janu Bobošíkovou na jinou práci. SITUACI V ČT PODROBNĚ SLEDUJEME ZDE.

Hodačův tým zvažuje zastavení všech plateb
Vedení ČT, jmenované odstupujícím ředitelem Jiřím Hodačem, uvažuje o pozastavení všech plateb ČT až do odvolání. Chce tím zabránit neoprávněnému nakládání s finančními prostředky veřejnoprávní televize.

"Vedení ČT je tak nuceno s politováním konstatovat, že takzvaný stávkový výbor a takzvaný krizový štáb svévolně převzaly kontrolu nad celým vysíláním ČT, vnitřním chodem ČT i tokem finančních prostředků.... S ohledem na faktický stav v ČT uvažuje vedení ČT o pozastavení všech plateb až do odvolání tak, aby bylo zabráněno neoprávněnému nakládání s finančními prostředky ČT," uvádí se prohlášení Věra Valterová, pověřená vedením ČT.

"Vzniklo tady podezření z tunelování, nevíme kým... Jediná možná cesta je zabránit tomu i za cenu vzniklých škod," uvedl Jindřich Beznoska, kterému Hodač svěřil řízení financí.

O nebezpeční tunelování několik hodin předtím hovořili členové krizového výboru. Beznoska uvedl, že on sám žádné signály o možném tunelování ČT nemá.

Zde si můžete přečíst glosu Martina Komárka

Stávkující chtějí prověřit finance ČT a podali trestní oznámení
Mluvčí krizového výboru Martin Schmarcz na tiskové konferenci oznámil, že stávkující od počátku požadovali provedení forenzního auditu. Podle něj však existuje reálné nebezpečí, že audit bude oddálen nebo zatemněn. "Každý den odtékají z České televize velké peníze," uvedl.

Právě obavami z možného vytunelování veřejnoprávní televize zdůvodnil finanční ředitel Ladislav Paluska středeční převzetí vedení ČT.

Zároveň zástupci stávkujících oznámili, že podali trestní oznámení pro šíření poplašné zprávy na Jindřicha Beznosku, kterého odstoupivší ředitel ČT Jiří Hodač pověřil řízením finančního úseku ČT. Beznoska totiž ve středu odpoledne informoval o tom, že takzvané stávkové hlídky obsadily prostory ředitelství ČT a na místo televizního ředitele dosadily Ladislava Palusku. Tato informace není podle krizového výboru pravdivá.

Beznoska: O provedení forenzního auditu v ČT je pět zájemců
Řádné nabídky k provedení forenzního auditu hospodaření České televize zaslalo pět z více než deseti oslovených firem. 

Mezi zájemci jsou podle něj nadnárodní i české společnosti. Bližší podrobnosti zatím Beznoska nesdělil s tím, že tak učiní později.

Z došlých nabídek měla původně auditora vybrat Rada ČT, kterou však sněmovna odvolala týden poté, co jí uložila vypracování auditu.

Beznoska řekl, že seznam zájemců předloží Poslanecké sněmovně. Podle dřívějších předpokladů měla rada schválit konkrétního auditora pro připravovanou rozsáhlou kontrolu hospodaření ČT 23. ledna.

Forenzní audit se má podle usnesení poslanců ze 6. ledna týkat hospodaření veřejnoprávní televize od roku 1992 do současnosti a má být hotov do 90 dnů. Důvodem je údajné neprůhledné hospodaření televize a způsob zadávání jejích
zakázek.

Vedení ČT zkoumá, co s Bobošíkovou
Odboráři se s vedením dohodli, že Valterová v pondělí v deset hodin oznámí, jestli je možné přeřadit ředitelku zpravodajství Janu Bobošíkovou na jinou práci.

"Myslím, že jsme se pohnuli kupředu," řekl po jednání Falbr.

K pověření Věry Valterové k vedení ČT Richard Falbr řekl, že je velmi široké a nedovoluje jmenovat a  odvolávat pracovníky 1. stupně řízení, to jsou například finanční ředitel nebo ředitelka zpravodajství. 

Odbory považují převzetí vedení ČT Paluskou za nešťastné
Šéf odborů ČT Antonín Dekoj na tiskové konferenci upřesnil, že odbory ČT se od středečního převzetí vedení televize Ladislavem Paluskou nedistancují, pouze tuto akci neiniciovaly, ale stojí za ní.

"Odbory tu včerejší akci neorganizovaly ani neiniciovaly," řekl Dekoj po jednání s Richardem Falbrem a Věrou Valterovou. 

Falbr nepovažuje převzetí vedení televize Ladislavem Paluskou za příliš šťastné.

Jednání stávkujících s vedením ČT zkrachovalo
Jednání stávkujících zaměstnanců s vedením nezačalo hlavně proto, že Věra Valterová, pověřená řízením televize, z budovy na Kavčích horách po deseti minutách odešla s tím, že nebyla na schůzku pozvána.

Senátoři vrátili zákon o ČT poslancům. Článek i on-line reportáž najdete ZDE.

Paluska, potvrdil, že Provozní výbor ustaven nebyl. "Ne, nezlobte se, nedopadlo to," řekl na dotaz redaktora MF DNES. Na otázku, co bude dál, odpověděl podobně: "Ne, ne, nezlobte se." Ostatní otázky rovněž odmítl komentovat a odešel.

Šéf televizních odborů Antonín Dekoj si zatím nedokáže představit jak se situace v ČT bude dál vyvíjet. K pověření Valterové řízením televize řekl, že  trvá na tom, že chce vidět dokument, který Valterovou k funkci opravňuje. "Já jsem ho neviděl. Trvám na tom, aby mi ho ukázala," řekl zpravodaji MF DNES.

Paluska: Vedení ČT jsem převzal jen na nezbytně nutnou dobu
Převzetí vedení České televize vysvětlil Ladislav Paluska provozními problémy televize. Řekl, že vedení převzal za podpory stávkujících odborů a vyjednavače, bývalého ministra dopravy, Petra Moose na nezbytně nutnou dobu.

"Není mou ambicí obsazovat sekretariáty," uvedl Paluska s tím, že vedení jako statutární zástupce přijal, aby zamezil pohybu nepovolaných lidí po Kavčích horách a chránil majetek České televize.

Mluvčí Krizového výboru Adam Komers řekl: "Pan Paluska dospěl k závěru, že platí zvykové právo, které v ČT platilo vždy. Televizi řídí v době nepřítomnosti generálního ředitele finanční ředitel."  

Věra Valterová dosud podle odborů nikomu nepředložila své oprávnění. Právní zástupce stávkujících Petr Čunderlík vysvětlil, že Valterová s nikým z vedení televize nekomunikuje a není ochotna jednat s odbory.

Podle stávkujících nelze proto hovořit o Paluskově dosazení. Hodač pověřil v minulých dnech výkonem funkce finančního ředitele bývalého zaměstnance IPB Jindřicha Beznosku. Paluska byl finančním ředitelem za předchozího ředitele ČT Dušana Chmelíčka.

Finanční ředitel České televize Ladislav Paluska, 18. ledna 2001

Věra Valterová, pověřená vedením televize, před budovou České televize na Kavčích horách, 18. leden 2001

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...Najdete na iDNES.cz