Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stávkující i vedení se zaměřili na finance ČT

  20:46aktualizováno  20:46
Stávkující zaměstnanci a odboráři České televize se obávají vytunelování televize, a proto chtějí prostřednictvím Miloše Zemana požádat Nejvyšší kontrolní úřad o prověření hospodaření v České televizi od roku 1992. Kvůli případnému neoprávněnému nakládání s financemi ČT její vedení, jmenované odstupujícím ředitelem Jiřím Hodačem, uvažuje až do odvolání o pozastavení všech plateb.Odboráři se s vedením dohodli, že Věra Valterová, pověřená vedením ČT, v pondělí v deset hodin oznámí, jestli je možné přeřadit ředitelku zpravodajství Janu Bobošíkovou na jinou práci. SITUACI V ČT PODROBNĚ SLEDUJEME ZDE.

Hodačův tým zvažuje zastavení všech plateb
Vedení ČT, jmenované odstupujícím ředitelem Jiřím Hodačem, uvažuje o pozastavení všech plateb ČT až do odvolání. Chce tím zabránit neoprávněnému nakládání s finančními prostředky veřejnoprávní televize.

"Vedení ČT je tak nuceno s politováním konstatovat, že takzvaný stávkový výbor a takzvaný krizový štáb svévolně převzaly kontrolu nad celým vysíláním ČT, vnitřním chodem ČT i tokem finančních prostředků.... S ohledem na faktický stav v ČT uvažuje vedení ČT o pozastavení všech plateb až do odvolání tak, aby bylo zabráněno neoprávněnému nakládání s finančními prostředky ČT," uvádí se prohlášení Věra Valterová, pověřená vedením ČT.

"Vzniklo tady podezření z tunelování, nevíme kým... Jediná možná cesta je zabránit tomu i za cenu vzniklých škod," uvedl Jindřich Beznoska, kterému Hodač svěřil řízení financí.

O nebezpeční tunelování několik hodin předtím hovořili členové krizového výboru. Beznoska uvedl, že on sám žádné signály o možném tunelování ČT nemá.

Zde si můžete přečíst glosu Martina Komárka

Stávkující chtějí prověřit finance ČT a podali trestní oznámení
Mluvčí krizového výboru Martin Schmarcz na tiskové konferenci oznámil, že stávkující od počátku požadovali provedení forenzního auditu. Podle něj však existuje reálné nebezpečí, že audit bude oddálen nebo zatemněn. "Každý den odtékají z České televize velké peníze," uvedl.

Právě obavami z možného vytunelování veřejnoprávní televize zdůvodnil finanční ředitel Ladislav Paluska středeční převzetí vedení ČT.

Zároveň zástupci stávkujících oznámili, že podali trestní oznámení pro šíření poplašné zprávy na Jindřicha Beznosku, kterého odstoupivší ředitel ČT Jiří Hodač pověřil řízením finančního úseku ČT. Beznoska totiž ve středu odpoledne informoval o tom, že takzvané stávkové hlídky obsadily prostory ředitelství ČT a na místo televizního ředitele dosadily Ladislava Palusku. Tato informace není podle krizového výboru pravdivá.

Beznoska: O provedení forenzního auditu v ČT je pět zájemců
Řádné nabídky k provedení forenzního auditu hospodaření České televize zaslalo pět z více než deseti oslovených firem. 

Mezi zájemci jsou podle něj nadnárodní i české společnosti. Bližší podrobnosti zatím Beznoska nesdělil s tím, že tak učiní později.

Z došlých nabídek měla původně auditora vybrat Rada ČT, kterou však sněmovna odvolala týden poté, co jí uložila vypracování auditu.

Beznoska řekl, že seznam zájemců předloží Poslanecké sněmovně. Podle dřívějších předpokladů měla rada schválit konkrétního auditora pro připravovanou rozsáhlou kontrolu hospodaření ČT 23. ledna.

Forenzní audit se má podle usnesení poslanců ze 6. ledna týkat hospodaření veřejnoprávní televize od roku 1992 do současnosti a má být hotov do 90 dnů. Důvodem je údajné neprůhledné hospodaření televize a způsob zadávání jejích
zakázek.

Vedení ČT zkoumá, co s Bobošíkovou
Odboráři se s vedením dohodli, že Valterová v pondělí v deset hodin oznámí, jestli je možné přeřadit ředitelku zpravodajství Janu Bobošíkovou na jinou práci.

"Myslím, že jsme se pohnuli kupředu," řekl po jednání Falbr.

K pověření Věry Valterové k vedení ČT Richard Falbr řekl, že je velmi široké a nedovoluje jmenovat a  odvolávat pracovníky 1. stupně řízení, to jsou například finanční ředitel nebo ředitelka zpravodajství. 

Odbory považují převzetí vedení ČT Paluskou za nešťastné
Šéf odborů ČT Antonín Dekoj na tiskové konferenci upřesnil, že odbory ČT se od středečního převzetí vedení televize Ladislavem Paluskou nedistancují, pouze tuto akci neiniciovaly, ale stojí za ní.

"Odbory tu včerejší akci neorganizovaly ani neiniciovaly," řekl Dekoj po jednání s Richardem Falbrem a Věrou Valterovou. 

Falbr nepovažuje převzetí vedení televize Ladislavem Paluskou za příliš šťastné.

Jednání stávkujících s vedením ČT zkrachovalo
Jednání stávkujících zaměstnanců s vedením nezačalo hlavně proto, že Věra Valterová, pověřená řízením televize, z budovy na Kavčích horách po deseti minutách odešla s tím, že nebyla na schůzku pozvána.

Senátoři vrátili zákon o ČT poslancům. Článek i on-line reportáž najdete ZDE.

Paluska, potvrdil, že Provozní výbor ustaven nebyl. "Ne, nezlobte se, nedopadlo to," řekl na dotaz redaktora MF DNES. Na otázku, co bude dál, odpověděl podobně: "Ne, ne, nezlobte se." Ostatní otázky rovněž odmítl komentovat a odešel.

Šéf televizních odborů Antonín Dekoj si zatím nedokáže představit jak se situace v ČT bude dál vyvíjet. K pověření Valterové řízením televize řekl, že  trvá na tom, že chce vidět dokument, který Valterovou k funkci opravňuje. "Já jsem ho neviděl. Trvám na tom, aby mi ho ukázala," řekl zpravodaji MF DNES.

Paluska: Vedení ČT jsem převzal jen na nezbytně nutnou dobu
Převzetí vedení České televize vysvětlil Ladislav Paluska provozními problémy televize. Řekl, že vedení převzal za podpory stávkujících odborů a vyjednavače, bývalého ministra dopravy, Petra Moose na nezbytně nutnou dobu.

"Není mou ambicí obsazovat sekretariáty," uvedl Paluska s tím, že vedení jako statutární zástupce přijal, aby zamezil pohybu nepovolaných lidí po Kavčích horách a chránil majetek České televize.

Mluvčí Krizového výboru Adam Komers řekl: "Pan Paluska dospěl k závěru, že platí zvykové právo, které v ČT platilo vždy. Televizi řídí v době nepřítomnosti generálního ředitele finanční ředitel."  

Věra Valterová dosud podle odborů nikomu nepředložila své oprávnění. Právní zástupce stávkujících Petr Čunderlík vysvětlil, že Valterová s nikým z vedení televize nekomunikuje a není ochotna jednat s odbory.

Podle stávkujících nelze proto hovořit o Paluskově dosazení. Hodač pověřil v minulých dnech výkonem funkce finančního ředitele bývalého zaměstnance IPB Jindřicha Beznosku. Paluska byl finančním ředitelem za předchozího ředitele ČT Dušana Chmelíčka.

Finanční ředitel České televize Ladislav Paluska, 18. ledna 2001

Věra Valterová, pověřená vedením televize, před budovou České televize na Kavčích horách, 18. leden 2001

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

VIDEO: Demokracie víc pro lidi. Fiktivní Gottwald mudruje v osvětovém klipu

Vymýšlí převrat. Jiří Vyorálek hraje Klementa Gottwalda v Únoru 1948.

Výzvu Mantinely demokracie, která volá po dodržování principů dělby moci, podpořil v roli Klementa Gottwalda i herec...

VIDEO: Kolony, zpoždění MHD. Olomouc pocítila uzavření vytíženého mostu

Ranní kolony v Olomouci v první den uzavírky frekventovaného mostu u restaurace...

Pondělní cesta do práce trvala mnoha lidem v Olomouci déle, než jsou zvyklí. Čas ztráceli za volantem v kolonách či ve...

Je to proti přírodě i stvořiteli, odmítá Jurečka, aby dítě mělo dva otce

Marian Jurečka, ministr zemědělství, byl hostem pořadu iDNES.cz Rozstřel. (21....

Místopředseda lidovců Marian Jurečka protestuje proti rozhodnutí Nejvyššího soudu, aby homosexuální pár byl zapsaný v...

Najdete na iDNES.cz