Učitelé hrozí stávkou kvůli penězům, které navzdory slibům nedostali

  16:14aktualizováno  16:14
Učitelé, které sdružuje spolek Pedagogická komora, zvažují, že vyhlásí stávkovou pohotovost kvůli neuspokojivé finanční situaci ve školství. Vadí jim, že nedostali od září přidáno, jak jim sliboval premiér Andrej Babiš (ANO) a chtějí s politiky jednat o navýšení platů o dvacet procent.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Lukáš ProcházkaMAFRA

Babiš při sestavování vlády učitelům sliboval, že jim od letošního září zajistí nárůst platů o patnáct a nepedagogickým pracovníkům o deset procent. To se však nestalo, slíbené navýšení má po domluvě vlády s odbory nastat od ledna příštího roku. Učitelé ze spolku Pedagogická komora, kterých je na Facebooku šest tisíc, proto zvažují, že vyhlásí stávkovou pohotovost. V anketě, kterou spolek udělal na Facebook, s tím souhlasilo devadesát procent členů.

„Členové nás ke stávce tlačí od září, kdy vláda nesplnila slib, že zvýší platy. Ale nejprve chceme jednat s ministry a poslanci. Pokud budou jednání neúspěšná, je vyhlášení stávkové pohotovosti na místě,“ sdělil iDNES.cz prezident Pedagogické komory Radek Sárközi.

Učitelé chybí, hledáme je na Bazoši a bereme i inženýry, říká ředitelka školy

Podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) však stávka není nutná.

„Potvrzuji, že platy vzrostou od 1.1. 2019 o deset procent v tarifní části a o pět procent v netarifní části. Dále porostou i v dalších dvou letech tak, aby průměrný plat učitelů byl na konci 45 tisíc korun. Vzhledem k tomu, co se pro rok 2019 a další období podařilo vyjednat (včetně zvýšení platů nepedagogickým pracovníkům), není podle mého názoru důvod pro stávku,“ uvedl pro iDNES.cz Plaga. 

Postup učitelů naopak našel zastání u místopředsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové. „Naprosto učitele chápu, je jim neustál jen slibováno zvyšování, ale tyto sliby nejsou plněny. Upozorňovali jsme na to, že se vláda se svým závazkem na zvýšení platu učitelů od začátku září hodlá o několik měsíců opozdit. Porušuje tím i jednomyslně přijaté usnesení Sněmovny. Požadavek učitelů tak považujeme za adekvátní,“ uvedla Pekarová Adamová.

Pedagogická komora nyní požaduje, aby stát učitelům přidal dvacet procent místo avizovaných patnácti. Vykompenzovaly by se tak měsíce ztráty. 

„Chápu určitou netrpělivost, ale nechci proti nám (pracovníkům školství) postavit společnost. Nevím, jestli požadavky Pedagogické komory nezačne veřejnost vnímat jako přemrštěné. Myslím, že to, co nyní vláda navrhla ve státním rozpočtu, je maximum toho, co se dalo vyjednat,“ uvedl předseda školských odborů František Dobšík.

Předseda školského výboru Václav Klaus (ODS) nechtěl návrh Pedagogické komory komentovat do doby, než se s ním důkladněji seznámí.

MŠMT: Ať o příplatcích rozhodují ředitelé

Dalším přilitím oleje do ohně je připravovaný návrh ministerstva školství, který se týká příplatků pro třídní učitele. Resort chce navýšit peníze na nadtarifní části platu. Ředitelé by tak sami rozhodovali o tom, o kolik si jejich třídní učitelé měsíčně přilepší.  

Návrh se však neslučuje s tím, co požaduje právě spolek Pedagogická komora a také poslanci KDU-ČSL. Ti navrhují, aby se legislativně ukotvily vyšší příplatky pro třídní učitele tak, aby dostali přidáno všichni. Návrh v létě lidovci představili ve Sněmovně, poslanci jednání o něm však již několikrát odložili. 

Zatímco nyní mohou mít učitelé příplatek ve výši 400 až 1 300 korun, lidovci navrhují, aby dostávali 2 500 až 3 500 korun za měsíc. „Nyní má většina třídních učitelů příplatky u dolní hranice, což je 400 korun. A tak to zůstane i v příštím roce,“ říká Sárközi.

„Neplánujeme navrhnout zvláštní legislativní úpravu příplatků pro třídního učitele. Navíc se domníváme, že by taková úprava znamenala nesystémové zvýhodnění jedné skupiny zaměstnanců,“ reagovala mluvčí resortu Jarmila Balážová. 

Podle Sárköziho však peníze, které ministerstvo školství bude posílat do nadtarifních složek, neskončí u třídních učitelů, ale v rukou asistentů pedagogů. 

Jak připomíná Sárközi, z vládních materiálů přitom vyplývá, že Plaga dal návrhu poslanců KDU-ČSL ještě v květnu souhlasné stanovisko.  

„Jdeme jinou strategií. Považuji tento návrh nejen za nesystémový, ale hlavně za nepokrytý penězi,“ řekl nedávno Plaga České televizi. 

V Boleslavi učitelům došla trpělivost. Za lepšími platy odešli do Škody

„Ministerstvo školství chce posílit úlohu ředitelů škol jako vedoucích pedagogických pracovníků a dát jim větší možnost k individuálnímu odměňování učitelů. Lze předpokládat, že po navýšení finančních prostředků do nadtarifní složky zváží školy možnost zvýšení příplatků za výkon práce třídního učitele. Přístup ředitelů však může spočívat i v tom, že budou další dostupné finanční prostředky určené na růst platů směřovat do motivačních složek platů, tedy zejména do zvyšování osobních příplatků,“ dodala Balážová.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Chladnokrevně zastřelil čerpadlářku, aby mohl uloupit deset tisíc korun

Policie zveřejnila záznam z kamery v čerpací stanici na Mělnicku, na kterém...

Čerpadlářka Jana umyla dva stojany na pumpě Radius v Podhořanech na Mělnicku a vešla zpátky do benzinky za pult. Na...

Stát proti žumpám. Úřady budou rozdávat pokuty a přibude papírování

Válku kempů poznal na vlastní kůži i řidič fekálního vozu.

Od ledna začne platit novela vodního zákona, která má změnit ledabylé nakládání s odpadní vodou. Majitelé domů budou...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Druhá světová válka a holokaust neexistují. Norsko reformuje školství

Vězni z pobočného tábora Ebensee (byl součástí Mauthausenu) po osvobození...

Norská konzervativní vláda chce v plánované školní reformě vynechat z osnov velkou část sociálních věd a historie,...

Další z rubriky

Každý pátý Čech je vyhořelý, nejčastěji manažeři. Odolní jsou faráři

Ilustrační snímek

Únava, cynismus a ztráta smyslu. Intenzivní znaky syndromu vyhoření vykazuje přibližně pětina Čechů. Míra ohrožení...

Zeman podepsal zákon pro chudé. Místo poukázek dostanou znovu peníze

Ilustrační snímek

Úřad práce bude některým skupinám chudších lidí dávat příspěvek na živobytí opět výhradně v penězích, poukázky pro ně...

Vysočinu a severní hory zasype sníh. V Krkonoších a Jeseníkách hrozí laviny

Běžkaři na Kvildě.

Od úterního odpoledne až do středečního rána očekávají meteorologové husté sněžení ve vyšších polohách na severu země a...

Najdete na iDNES.cz