Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stávka v Kohinooru je podle Falbra podvod

  18:32aktualizováno  18:32
- Richard Falbr, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů, na tiskové konferenci řekl, že horníci z dolu Kohinoor se stali obětí podvodu odborového předáka dolu Vladimíra Perlíka a jednatele firmy SHD-Peel Ladislava Pletichy. Firma SHD – Peel chce koupit důl a splnit tak hlavní požadavek stávkujících.
Pod zemí již čtrnáctý den zůstává sedmačtyřicet havířů.

Falbr Pletichu obvinil z toho, že s horníky hraje špinavou hru a nemůže zajistit horníkům pracovní místa. "Nechápu, jak může člověk, kterému já bych nepůjčil ani psa na procházku, vzbuzovat tolik důvěry," poznamenal na jeho adresu.

Falbr by uvítal, kdyby havíři vyfárali a mohla začít jednání o skutečném řešení celé situace. Nynější stávka je podle něj akcí anarchistů, kteří zneužili dobrého úmyslu havířů a hornickým odborům škodí. "V prvé řadě je třeba udělat všechno pro to, aby horníci vyfárali z dolu a neohrožovali nadále své zdraví. V protestu mohou pokračovat na povrchu," zdůraznil Falbr.

Odborový předák přiznal, že za tato slova ho horníci z dolu Kohinoor, kteří Pletichovi věří, nemají rádi. "Kdybychom se objevili na dole Kohinoor, tak nás zalejou betonem," soudí Falbr. "Já bych byl rád, kdyby jednalo ministerstvo, kdyby jednal báňský úřad, kdyby ti chlapi vyfárali a začali jsme se bavit rozumně a kdyby ten indián (Pleticha) šel do nějakého cirkusu," uzavřel.

"Nový vlastník musí prokázat, že disponuje zdroji k financování provozu dolu, včetně mzdového zabezpečení zaměstnanců. Jinak by neměl mít možnost důl koupit," řekl ČTK Richard Falbr předseda Hospodářské a sociální rady Mostecka.

Mostecká tripartita požádala vládu, aby se problematikou severočeského regionu urychleně zabývala.

Boj o slunce nad Kohinoorem přiostřuje
O středě 12. dubna se mluvilo jako o dni, kdy okupační stávka skončí, protože důl bude k tomuto datu prodán. Podle odborového předáka Richarda Falbra však tato transakce v dohledné době neskončí. "Vzhledem k vývoji situace si o brzkém uzavření kupní smlouvy nedělám velké iluze," řekl. Horníci se zařekli, že nevyfárají, dokud neuvidí notářsky ověřenou kopii smlouvy o prodeji. Za urychlení prodeje dolu budou demonstrovat i manželky havířů.

Návrh smlouvy na odkoupení akcií včetně cenové nabídky měl majiteli dolu Mostecké uhelné společnosti předložit Ladislav Pleticha 12. dubna v 16 hodin. Pleticha však tento termín nepotvrdil. "Do toho se mě snaží natlačit MUS. Jsem ale na cestě do Prahy za svými ekonomickými experty k dořešení některých aspektů koupě. Do 16 hodin se nestačím vrátit, nicméně mohl bych ho předložit ještě dnes," uvedl.

Majitel dolu s návrhem kupní smlouvy nemusí souhlasit, pravděpodobně ho bude nějaký čas studovat. K prodeji dolu 12. dubna tedy zřejmě nedojde.

Manželky havířů budou demonstrovat
Manželky stávkujících horníků chtějí podpořit urychlené projednání prodeje Dolu Kohinoor, který je dceřinou firmou Mostecké uhelné. ČTK o tom informovala jedna z mluvčích žen horníků Alena Kováčová.

"Chceme, aby naši muži co nejdříve vyfárali. To závisí na splnění hlavní podmínky stávkujících, tedy prodeji dolu jinému vlastníkovi," uvedla Kováčová. "Nezáleží na tom, kdo konkrétně Kohinoor získá; každopádně by to měl být odborník, který rozumí těžbě uhlí," doplnila.

Na délce a formě protestu se ženy podle Kováčové zatím nedohodly. Mluvčí neupřesnila ani hodinu, kdy začnou demonstrovat. Protest chtějí údajně sladit se začátkem jednání o prodeji dolu v sídle MUS.

Mostecká uhelná chce hlavu odboráře Perlíka
Mostecká uhelná zaručila všem stávkujícím horníkům z dolu Kohinoor po dohodě s předsednictvem Hospodářské a sociální rady Mostecka, tedy mosteckou tripartitou, pracovněprávní beztrestnost, pokud jejich kolegové vyfárají a ve stávce budou pokračovat na povrchu.

"Výjimkou je odborový předák Kohinooru Vladimír Perlík, proti kterému MUS zvažuje použití právních kroků na ochranu majetku firmy," uvedl.

Spor Mostecké s Perlíkem souvisí s částečným obnovením těžby, kterou zahájilo vedení Dolu Kohinoor z bezpečnostních důvodů v pondělí odpoledne. Jedna směna horníků denně podle dohody zajišťuje částečné odtěžení uhelné stěny, aby zabránila jejímu samovznícení. Úterní ranní směna odmítla na popud odborářů, jimž Perlík šéfuje, sfárat, protože v pondělí pracovala odpolední i noční směna.

Podle Mostecké uhelné společnosti tím byla ohrožena bezpečnost stávkujících havířů.

Jednatel a majitel firmy SHD-Peel Ladislav Pleticha

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Noste si léky z domova, vyzývají pacienty nemocnice. Nemají na to právo

(Ilustrační snímek)

České nemocnice po pacientech chtějí, aby si nosili z domova vlastní léky nebo zdravotní pomůcky. Taková praxe přitom...

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...

Cyklisté v Praze blokovali ulici. Protestovali proti zákazu kol v centru

Cyklisté v Praze protestovali proti zákazu kol v centru metropole (11. prosince...

Cyklisté v pondělí v podvečer na několik minut zablokovali Křižovnickou ulici v první městské části. Protestovali tak...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz