Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


ON-LINE REPORTÁŽ
Vážení čtenáři, už neočekáváme zásadní nové informace. Proto on-line reportáž přerušujeme. Pokud nastane ve vývoji stávky nečekaný zvrat, najdete aktuální zprávy buď zde, nebo v tomto článku.
13:30
Podobně jako předák tramvajáků před téměř dvěma hodinami i generální ředitel Dopravního podniku poznamenal, že ho nikdo ze stávkujících nekontaktoval.
13:03
"Stávkující nedodrželi zákonem předepsaný postup při pořádání stávky: neohlásili ji písemně, neoznámili písemně, jaké jsou jejich požadavky a nepředložili nám seznam stávkujících," vysvětlilo vedení Dopravního podniku, proč podává na Federaci řidičů tramvají žalobu.
13:02
Tramvaj, která blokovala strašnickou vozovnu, stávkující odtáhli. Skončila tak poslední blokáda pražské vozovny.
12:36
Policisté zasáhli do stávky celkem dvakrát: v Motole a v Kobylisích. Nikdo po zákrocích nepotřeboval pomoc záchranné služby. V Kobylisích policisté vytlačili stávkující tramvajáky, kteří blokovali výjezd z remízy, až s použitím chvatů a hmatů sebeobrany. O zákrok podle policistů požádal Dopravní podnik. V Motole uvolňovali na žádost vedoucího vozovny koleje, na něž si lehlo asi dvacet odborářů. Při zásazích nebyl nikdo zraněn. Policisté také vyjížděli k vozovnám Strašnice a Žižkov, ale nezasahovali tu.
12:36
Pražský primátor Pavel Bém oznámil, že nehodlá stávkujícím příliš ustupovat. "Ze strany Federace řidičů tramvají přicházejí stále nové a nové požadavky. Praha není připravena stále ustupovat," řekl. "Ředitel Houfek má plnou podporu města a náš obdiv za to, jak se pustil do náhradních řešení," dodal.
12:34
Generální ředitel Dopravního podniku Milan Houfek odmítl v souvislosti se stávkou vyhovět tramvajákům a odstoupit. "Nevidím k tomu důvod," řekl. "Ještě dnes podáme trestní oznámení na nelegálnost stávky. Odsouhlasilo to představenstvo," dodal.
12:20
Předák stávkujících Antonín Dub poprvé přiznal, že protestu se účastní jen třetina řidičů tramvají. "Stávka byla z počátku úspěšná. Z původních osmdesáti procent jich ale zůstalo jen třicet. Řada lidí by nevyjela, kdyby nebyli zastrašováni policií. Řidiči dostali strach z násilí," řekl Dub.
 
11:48
"Dopravní podnik nás dosud ani jednou nekontaktoval, nebaví se s námi," poznamenal předák stávkujících tramvajáků Antonín Dub.
11:41
Druhá odborová organizace fungující na půdě Elektrických drah se ke stávce Federace řidičů tramvají Antonína Duba nepřipojí. Nesouhlasí s ní. Nebyla podle jejích představitelů nutná. V Dubových odborech je 330 řidičů tramvají, v Odborovém svazu pracovníků dopravy, silničního hospodářství a autoopravárenství je na 450 tramvajáků.
11:28
Stávkující pravděpodobně uvolní poslední blokovanou vozovnu v Praze - Strašnicích. Jejich předák obdržel od drážního úřadu nařízení, aby tramvaj, kterou zatarasili výjezd, odklidil z kolejí. Jinak mu hrozí pokuta až 10 milionů korun. Odboráři o tom jednají, ale pravděpodobně budou ochotni se nařízení podřídit.
11:24
Předák stávkujících tramvajáků Dub potvrdil, že protest ukončí dnes o půlnoci. O dalších akcích se teprve rozhodne, řekl. Jezdí už 70 procent vozů.
11:05
Zástupci stávkujících odmítají odhadnout, jaká část řidičů tramvají stojí na jejich straně. Zdůvodňují to tím, že ještě nenastoupila odpolední směna, takže není možné udělat kvalifikovaný odhad. Podle průběhu stávky jich zřejmě bude méně než polovina.
10:54
Tramvajáci sdružení ve Federaci řidičů tramvají ze tří největších pražských vozoven Hloubětín, Motol a Strašnice odhlasovali pokračování ve stávce nejméně do půlnoci. S průběhem jsme spokojeni, řekli jejich zástupci.
10:34
Zpravodaj hlásí z dopravního uzlu Želivského hladký provoz. Tramvaje jezdí, kromě nich jezdí i autobus X-26. Převážně je prázdný, lidé čekají na tramvaje.
10:02
Počet tramvají v ulicích stoupl na 70 procent. Podle plánu mělo do špičky vyjet 391 souprav, vyjelo jich 269.
09:48
Vysvětlilo se nedorozumění s informací Antonína Duba pro ČTK (viz 9:18). Není v rozporu s informacemi iDNES. Odboráří uvažují o tom, že by v poledne ukončili tuto stávku a hned by navázala stávka nová, časově neomezená.
09:35
Odboráři dali na radu právníka a uvolnili alespoň největší pražskou vozovnu Hloubětín. "Bránit těm, kteří chtějí pracovat, by bylo v rozporu se zákonem," řekl iDNES místopředseda tramvajových odborů Vratislav Feigel. Ve výjezdu vozovny Strašnice přesto pořád stojí tramvaj s nápisem Stávka. Policie ale odjela. "Dohodli jsme se s vedením vozovny, že k zásahu není důvod," řekl ředitel policie v Praze 10 Karel Adamec. Šéf vozovny iDNES potvrdil, že nemůže odbavit všechny vozy, pro které má řidiče. Nechce to ale lámat přes koleno, dodává.
09:29
Stávkující ztratili zhruba před hodinou kontrolu nad vozovnou Žižkov. Blokují tak už jen Hloubětín, Motol a Strašnice. Na Žižkově policie předvedla několik lidí, kteří se strkali. "Někteří tramvajáci chtěli ven, jiní ne. Několik osob jsme předvedli, ale do konfliktu se policie nezapojila a nepoužila žádné donucovací prostředky," řekl iDNES ředitel policie v Praze 3 Jiří Neuwirth.
09:18
Šéf Federace řidičů tramvají Antonín Dub poskytl ČTK informaci, která je v rozporu s tím, co řekl zpravodaji iDNES. ČTK řekl, že uvažuje o předčasném ukončení stávky. Odůvodnil to tím, že proti stávkujícím řidičům zasáhla soukromá ochranka, kterou si najal pražský Dopravní podnik. Zásah označil za násilí nejhrubšího zrna. "Nenecháme řidiče bezhlavě bít," řekl.
08:51
"Prodlouží-li odboráři stávku, část tramvají pravděpodobně zase nevyjede. Nemáme tolik brigádníků, abychom jimi obsadili všechny spoje," řekla mluvčí Dopravního podniku Michaela Kuchařová.
08:43
Šéf odborářů Antonín Dub uvažuje o tom, že dnešní stávku neukončí o půlnoci, ale vyhlásí ji jako časově neomezenou. "Ještě jsme o tom nerozhodli, je to jen úvaha. Šokoval nás přístup Dopravního podniku, který ve vozovnách použil proti blokádě sílu," řekl zpravodaji iDNES.
08:15
Zpravodaj iDNES z námestí I.P.Pavlova hlásí, že na tramvaj čeká méně lidí, než je obvyklé. Jezdí linky 4, 16, 23 a 10. Kromě toho sem najíždí autobus X-23, který jezdí na trase Kubánské náměstí - Karlovo náměstí. Autobusy a tramvaje bez větších problémů zvládají množství cestujících. Podobná situace je na Karlově náměstí.
08:04
Ve vozovně Pankrác, která patří k menším, stávkuje jen šest řidičů. Její vedoucí Petr Hloch potvrdil, že vyjely všechny vozy a další čtyři navíc. "Stávka se nás v zásadě nedotkla, máme šest stávkujících řidičů, 61 se nepřipojilo," řekl.
07:54
Most Barikádníků je zcela zaplněn auty. Podle zpravodaje iDNES je to ale v pondělí ráno běžné.
07:51
V půl osmé vyjelo do ulic 241 tramvají. Podle plánu to mělo být 391. Na svých trasách tedy jezdí 60 procent vozů.
07:47
Prolomení blokády ve vozovně Kobylisy si vyžádalo planý zásah záchranné služby. Vyjela na výzvu z vozovny v 5:44. Dotyčný však na místě odmítl ošetření s tím, že mu nic vážného není.
07:40
Odboráři stále blokují čtyři největší pražské vozovny: Hloubětín, Žižkov, Motol a Strašnice. V Kobylisích se Dopravnímu podniku s pomocí bezpečnostní agentury podařilo blokádu prolomit. V Praze je celkem sedm vozoven.