Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stávka končí, horníci vyfárali

  21:40aktualizováno  21:40
- Horníci dolu Kohinoor ukončili stávku. Všech šestačtyřicet havířů, kteří strávili dvaadvacet dnů pod zemí, vyfáralo. Ještě předtím podepsali dohodu o ukončení okupační stávky. Její návrh sepsali po sedmihodinovém jednání zástupci Mostecké uhelné společnosti (MUS) a stávkujících horníků. Text dohody přivezla stávkujícím pod zem vyjednávací skupina.

"Dohodu považujeme za výhru, byli jsme tlačení časem. Co se dalo uhrát, jsme uhráli," řekl po více než třech týdnech v podzemí jeden ze stávkujících Michal Polívka. "Zachránili jsme práci pro 450 lidí," dodal.

Horníci vyfárali v 16.30 hodin, to je půl hodiny předtím, než jim skončila pracovně právní beztrestnost od MUS.

Havíři už nežádají prodej dolu novému majiteli a odvolání představenstva společnosti Důl Kohinnor. Nově chtějí zajistit slušné podmínky zaměstnancům dolu, kteří odejdou v rámci útlumového programu dolu.

Falbr ocenil horníky a poděkoval vyjednávačům
Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Richard Falbr poděkoval vyjednavačům, kteří v pátek po několika hodinách dospěli k desetibodové dohodě o ukončení stávky. Zvlášť vyzdvihl roli hornického odborového předáka Cyrila Zapletala a ocenil i statečnost po dvaadvacet dní stávkujících horníků.

Podle STEM horníky podporovala více než polovina občanů
Více než polovina občanů, a to 53 procent, podporovala horníky v dole Kohinoor v Mariánských Radčicích na Mostecku, kteří 22 dní stávkovali z obav ze ztráty práce a uzavření dolu. Vyplývá to z výsledků průzkumu Střediska empirických výzkumů (STEM) pro Český rozhlas a Českou televizi, které obdržela ČTK. Stávku horníků podporovali nejméně lidé klonící se k politickému středu a pravici; naopak souhlas s ní vyjádřilo 67 procent příznivců KSČM a 53 procent sociálních demokratů.
   

Horníci odmítají ultimátum (20. dubna)
Už jen hodiny mají stávkující havíři Dolu Kohinoor na ukončení stávky, jinak jim hrozí okamžité výpovědi. Na rozhodnutí představenstva a dozorčí rady Mostecké uhelné společnosti (MUS) nezměnily nic ani požadavky horníků, kteří stávkují pod zemí už tři týdny. Ultimátum pro horníky vyprší dnes ve dvě hodiny.

Vedení dolu  nabídlo zvýhodnění všem horníkům, kteří okamžitě ukončí stávku. "Tito lidé nám budou k dispozici, a pokud pro ně nebudeme mít práci, což bude nějaký čas trvat, mohou zůstat doma. Jejich absenci budeme brát jako překážku v práci na straně zaměstnavatele, kterou jim vynahradíme náhradou mzdy ve výši průměrného výdělku," vysvětlil ředitel pro strategický rozvoj MUS Petr Pudil.

Vlastník dolu ovšem hodlá po skončení stávky zároveň pokračovat v bleskovém útlumu dolu. První vlnu výpovědí rozešle zaměstnavatel během několika týdnů, další část přijde na podzim.

Vše však záleží podle finančího ředitele MUS Vasila Bobely na výsledcích jednání  s ministerstvem průmyslu a obchodu. Tam bylo dohodnuto, že MUS požádá, aby státní dotace mohla být použita i na provoz Dolu Kohinoor, dosud je určena jen na útlum.

Vedení uhelné společnosti zatím tají, jaké kroky podstoupí, pokud havíři nevyfárají. "Nepředpokládáme pomoc policie. Horníci však přijdou o mnohé výhody, počínaje odstupným a konče podporou v nezaměstnanosti. Také mohou být stíháni, okupují cizí majetek, který není v době stávky pojištěný," varuje Pudil.

Horníci jsou neústupní. "Trváme na odvolání předsedy představenstva Dolu Kohinoor - ředitele dolu Jiřího Stejskala. Zároveň žádáme prodej dolu společnosti SHD-Peel, která se zavázala důl provozovat a ponechat všechna pracovní místa. Po vyfárání z dolu už nám nikdo nic nezaručí, proto o něm vůbec nepřemýšlím," prohlásil Michal Polívka, který  vyfáral kvůli vyjednávání s vlastníkem dolu. "Z dolu dobrovolně neodejdu. Někdo se nás musí zastat, především vláda by se o nás měla zajímat. Vždyť žijeme v oblasti s nejvyšší nezaměstnaností, kde nikdo o práci nezavadí," přitakal Vlastimil Reif, který ho doprovázel.

Havíři si za vyjednavače zvolili předsedu svazu pracovníků v hornictví Cyrila Zapletala. "Mostecká uhelná nabídla práci do konce roku polovině lidí ze současných devíti set sedmdesáti. Bohužel jinou variantu řešení než bleskový útlum nevidím. Ti lidé pod zemí ale mají svou víru a nehne s nimi ani hrozba okamžité výpovědi," upozornil Zapletal, který se snaží horníky přesvědčit o ukončení stávky.

Proč havíři stávkují
Čtyřicet šest horníků zůstává z obavy o uzavření dolu a ztráty zaměstnání od 31. března v hloubce 365 metrů pod zemí. K okupační stávce se po několika dnech připojili také jejich kolegové na povrchu.

Důl Kohinoor zařadila vláda loni v září do státního programu útlumu. Po loňské prosincové okupační stávce horníků uzavřeli představitelé vlády, vedení MUS a odborů Kohinooru dohodu o technické likvidaci dolu rozložené do pěti let.

Slíbených zhruba 600 milionů korun v tomto roce však vláda nakonec drasticky omezila na 161,8 milionu korun. Mostecká uhelná se proto uchýlila k rychlé variantě útlumu, schválené valnou hromadou společnosti v srpnu 1999.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Policie koupila zbraně za 50 milionů, snipeři mají být v akci častěji

Ten pravý moment na výstřel nesmí odstřelovač minout. Ale nesmí se ani nechat...

O padesát milionů korun víc než v jiných letech. Právě tuto částku vynaložili policisté na nákup nové výzbroje v...

Vydání Babiše. Nerozhodneme, dokud spis nebude ve Sněmovně, oznámil výbor

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku

Vydání lídra hnutí ANO Andreje Babiše a jeho pravé ruky Jaroslava Faltýnka se bude ve Sněmovně projednávat až v příštím...

Vydražte ve středu na iDNES.cz pivní láhve a pomozte vozíčkářům

Každý rok navrhuje unikátní pivní láhve Pilsner Urquell jiný sklářský designér.

Ve středu od 9:00 se na portálu iDNES.cz uskuteční tradiční vánoční dražba deseti originálních pivních láhví Pilsner...Najdete na iDNES.cz