Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stavbu tunelu Blanka chybějící povolení neohrozí, ujišťuje Bém

  10:08aktualizováno  15:13
Pražský primátor vyvrátil zprávu médií, podle níž by měla být zastavena výstavba tunelu Blanka. Ve skutečnosti jsou komplikace pouze s povolením inženýrských sítí, což Pavel Bém považuje za dílčí problém. MF DNES navíc zjistila, že Nejvyšší správní soud bude tuto otázku teprve řešit.

Bagristé si mohou dát pauzu - soud zrušil stavební povolení tunelu Blanka. | foto: MF DNES

Hospodářské noviny přinesly zprávu, že výstavba pražského tunelu Blanka se v úseku Špejchar-Troja musí zastavit. Důvodem mělo být údajné dva týdny staré rozhodnutí Nejvyššího správního soudu o neplatnosti jednoho ze stavebních povolení.

Ve skutečnosti platí pouze rozhodnutí Městského soudu v Praze, který v dubnu zamítl stavební povolení pro budování inženýrských sítí v tunelu. Soud tehdy vyhověl občanskému sdružení Za naši budoucnost, které stavbu napadlo proto, že se podle něj úřady při schvalování nezabývaly tím, nakolik desetitisíce aut zhorší životní prostředí v okolí tunelu.

Ražba tunelu Blanka.Ražba tunelu Blanka.

Magistrát podal proti verdiktu kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, ale ten se k případu ještě nedostal. "Nejvyšší správní soud ještě nerozhodl. Očekávám, že se tak stane zhruba za půl roku," sdělil pro iDNES.cz mluvčí soudu Michal Lovritš.

Vyvrátil tak tvrzení iHNed.cz, že soud již rozhodl. Podle pražského primátora Pavla Béma nemůže tento problém dokončení tunelu zbrzdit. "Stavba se nezastaví, ani to nejde. Jsou vydány desítky stavebních povolení, jeden dílčí problém nemůže stavbu ohrozit," vysvětlil Bém.

Pokud by však nakonec Nejvyšší správní soud kasační stížnost "smetl ze stolu", město by nemohlo v tunelu vybudovat například elektrické rozvody. V absurdním důsledku by tak mohly být nachystány tubusy i se silnicí, ale nefungovalo by osvětlení, větrání nebo kamerový systém.  

čerstvé zprávy na mobil

Objednejte si aktuální zprávy iDNES.cz na mobil jako SMS a MMS. Pro klienty O2 do konce srpna zdarma.

Kabeláž se však může začít zavádět až ve chvíli, kdy bude proražen celý tunel. Magistrát má tedy zatím dost času. Pokud bude kasační stížnost zamítnuta a zůstane u rozhodnutí pražského městského soudu, bude si muset hlavní město nejspíše žádat o povolení znovu.

Občanské sdružení Za naši budoucnost ale požaduje zastavení budování tunelu. "Pokud budou pokračovat ve stavbě, podáme trestní oznámení," naznačil právník sdružení Kuneš.

Tunel Blanka pod Letnou a Stromovkou
Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Sokolskou boudu v Janských Lázních nahradí restaurace s pivovarem

Chátrající Sokolská bouda na Černé hoře v Krkonoších (4.12.2015).

Na Černé hoře v Krkonoších by měla v příštích letech vzniknout rozsáhlá restaurace s pivovarem. Vyrůst má na místě...

Řidiči kamionů v koloně na D1 zahájili přestávku, rozjet se jim nechtělo

Sněžení způsobilo kalamitu na D1 (16. ledna 2018).

Desítky kilometrů dlouhá kolona, která se od úterý tvořila před nehodou na 99. kilometru dálnice D1, se ráno začala...

Policie znovu udělala razii u Rittigových právníků kvůli krácení daní

Protikorupční policie zasahuje v sídle právnické kanceláře MSB Legal, která

Policie po letech znovu vyrazila do právní kanceláře MSB Legal. Podle Vrchního státního zastupitelství to souvisí s...

Najdete na iDNES.cz